Reprezentacja zuchów i harcerzy z Hufca Ziemi Wadowickiej brała udział w ogólnopolskim Zlocie ZHP Gda
Wadowiccy  harcerze na Zlocie ZHP Gdańsk 2018

Reprezentacja zuchów i harcerzy z Hufca Ziemi Wadowickiej brała udział w ogólnopolskim Zlocie ZHP Gdańsk 2018. W wydarzeniu, odbywającym się pod hasłem "Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro", brało udział ponad 12 tysięcy dzieci i młodzieży zrzeszonych w największej organizacji harcerskiej w Polsce.

Nasza reprezentacja liczyła 200 osób, które z Wadowic ruszyły na Wyspę Sobieszewską, żeby tam, razem z pozostałymi uczestnikami świętować stulecie zjednoczenia polskich organizacji harcerskich i powołania Związku Harcerstwa Polskiego oraz rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Zlot trwał od  6 do 16 sierpnia, ale nasi harcerze musieli ruszyć już 5 sierpnia, żeby znaleźć się na północy Polski na czas. Zlot rozpoczął się uroczystą ceremonią otwarcia, która zgromadziła wszystkich pod główną sceną zlotową. W czasie ceremonii został pobity rekord Polski żywej flagi narodowej, harcerze podzieleni na dwa sektory - biały i czerwony - ubrani w koszulki w tych barwach, ułożyli żywą flagę Polski. Otwarcie zlotu uświetnił występ zespołu Czesław Śpiewa. Prezydent Gdańska przekazał Naczelniczce ZHP klucze do miasta na czas Zlotu, mieszkańcy i władze miasta wspierały organizację zlotu stulecia.
 
W ciągu tych  kilkunastu  dni uczestnicy brali udział w ciekawym programie na który składało się wiele niezapomnianych atrakcji. Dzień zlotowiczów rozpoczynało śniadanie, które przygotowywali samodzielnie w 40-osobowych drużynach zlotowych. Dzieci najpierw musiały iść na zakupy do zlotowych sklepów z listą produktów potrzebnych na dany posiłek, a następnie brały udział w przygotowaniu śniadań i obiadokolacji.

Kolejnym punktem dnia był program modułowy, każdego dnia inny. Drużyny brały udział w programach: Rozwój (warsztaty dotyczące problemów współczesnego świata), Cywilizacja (warsztaty dotyczące nauki i techniki), Dziedzictwo (gra terenowa i zwiedzanie Gdańska), Służba (działania na rzecz regionu, poznawanie Kaszub), Źródło (zajęcia wodne), Natura (poznawanie Wyspy Sobieszewskiej), Kalejdoskop (dzień do wykorzystania w dowolny sposób przez drużynę w Gdańsku lub na terenie zlotu).

Wiele atrakcji niósł ze sobą również program wieczorny. Po przygotowaniu obiadokolacji harcerze mogli brać udział w dowolnie wybranych przez siebie aktywnościach, których nie brakowało na Zlocie. Na terenie miasteczka zlotowego zostały wyodrębnione przestrzenie, nazwane Rynkiem i Bulwarem, w których odbywały się ciekawe warsztaty, konkurencje, spotkania, pokazy filmów. Każda reprezentacja wojewódzka, czyli w języku harcerskim chorągiew, przygotowywała na wieczór swój pakiet atrakcji dla harcerzy z pozostałych części Polski. I tak województwo małopolskie reprezentowała Chorągiew Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (na zlocie jako Gniazdo Krakowskie).

Swój udział w programie Gniazda Krakowskiego miał również Hufiec Ziemi Wadowickiej, udostępniając zlotowiczom m.in. dmuchańce (zamek do skakania, ściankę wspinaczkową, piłkarzyki, dużą zjeżdżalnię)  i biorąc udział w organizacji różnego typu zajęć dla dzieci i młodzieży. Ponadto harcerze mogli brać udział w codziennych koncertach i spotkaniach z inspirującymi ludźmi. Na Zlocie zagrali  m.in. Janusz Radek, Studio Accantus, Cisza jak Ta, Perły i Łotry, Robert Kasprzycki. Każdy znalazł coś interesującego dla siebie.
 
Drużyny zlotowe mieszkały w wyznaczonych sektorach miasteczka, każde gniazdo wojewódzkie miało swoją własną przestrzeń z bramą obozową symbolizującą region z którego pochodzą uczestnicy. Gniazdo Krakowskie przygotowało Bramę Floriańską, która spodobała się Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, wizytującemu Zlot Gdańsk 2018. W czasie obchodu Zlotu Prezydent wysłuchał hejnału i zatrzymał się przy bramie Gniazda Krakowskiego.
 
Na terenie miasteczka działała Wioska Wędrownicza, miejsce programu dla najstarszej grupy metodycznej w ZHP - wędrowników (16-21 lat). Płonęła też Watra Stulecia, ponieważ swoja setną rocznicę obchodził także ruch wędrowniczy w Polsce. Dzieci miały szanse poznać również skautów z zagranicy.  W Gnieździe Krakowskim obozowały zastępy z Arabii Saudyjskiej, Szwecji i z Hong-Kongu. Nie zabrakło też akcentów morskich, niedaleko zlotu była piękna plaża z której korzystały także drużyny zlotowe.

Ważnym momentem Zlotu był Dzień Regionów (11 sierpnia), gdzie każde gniazdo prezentowało swoje małe ojczyzny. Tego dnia harcerze z Wadowic przygotowali grę o kremówkę wadowicką, stroje regionalne, materiały promujące gminy i powiaty na terenie których działają nasze drużyny. W Gnieździe Krakowskim nie zabrakło Lajkonika, Smoka Wawelskiego, zdobywania Giewontu, Trzech Koron i Babiej Góry i tańca krakowiaka. Na zlocie ponad 700 osób odtańczyło nasz regionalny taniec! Było to nie lada wyzwanie, ale po wspólnej próbie, odegraniu hejnału, w strojach regionalnych zatańczyliśmy wspólnie krakowiaka.
 
Komendantem Gniazda Krakowskiego był harcmistrz Marcin Homel, komendant Hufca Ziemi Wadowickiej. Zlot zakończył apel i ceremonia zamknięcia, które po raz kolejny zgromadziły wszystkich uczestników pod sceną główną.

Te kilkanaście dni na Wyspie Sobieszewskiej były wielką przygodą dla wszystkich zuchów i harcerzy, a także wyzwaniem logistycznym dla kadry zlotu. Wszystko udało się zrealizować bez problemów, a nasi harcerze z wielkimi uśmiechami na twarzach bezpiecznie wrócili do domów.

Zlot w liczbach: 12 500 harcerzy i harcerek, 1 400 wolontariuszy – instruktorów ZHP, 5 500 gości z całej Polski, 60 litrów krwi oddanej przez uczestników do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, 36 000 roboczogodzin przepracowanych przez harcerzy. Więcej zlotowych ciekawostek na  https://gdansk2018.zhp.pl/. W 2020 roku w tym samym miejscu odbędzie się Europejskie Jamboree Skautowe.

 

(phm. Sonia Knapczyk Hufiec Ziemi Wadowickiej)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 Ble 2018-08-30 20:41
A gdzie nasz TURBO RATOWNIK ?????? Taka masówka i kto to zabezpieczał medycznie???
Cytować
0 #2 Obiektywny.. 2018-08-31 02:12
Wszystko ładnie pięknie..Tylko co tam robił ten pajac Adrian(cienkopi s)?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.