Mimo, że po Zbiorniku Świnna Poręa na razie legalnie nie można pływać ani się w nim kąpać, to w
Jezioro już jest. Dlatego od kilku lat uczą tutaj żeglarstwa

Mimo, że po Zbiorniku Świnna Poręa na razie legalnie nie można pływać ani się w nim kąpać, to w gminie Mucharz od kilku lat, dzięki Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa z Krakowa i wójta, można przeszkolić się z żeglarstwa jachtowego. Wkrótce kolejny.

26 lipca ubiegłego roku była już premier rządu Beata Szydło hucznie i z pompą otwarła budowany od 30 lat Zbiornik Świnna Poręba. W uroczystości towarzyszyli jej m.in. minister środowiska w tym czasie Jan Szyszko i starosta wadowicki Bartosz Kaliński. Mimo, że "otwarty" to na razie wciąż nie wolno się w nim legalnie kąpać czy pływać kajakami, pontonami i żaglówkami, bo na brzegach ciągle stoją tabliczki "TEREN BUDOWY. WSTĘP WZBRONIONY". Brak również jakichkolwiek przystani czy miejsc wypoczynku a samo jezioro ma do dziś niewyczyszczone dno, zwłaszcza na odcinku od Zembrzyc do Dąbrówki, gdzie z wody wciąż wystają korony drzew.

Jednak prędzej czy później w jeziorze będzie można się legalnie kąpać czy uprawiać sporty wodne a nad taflą ma być kilka plaż, w tym plaże piaszczyste oraz trawiaste wraz ze strzeżonymi kąpieliskami. Mają powstać także przystanie żeglarskie, a miłośnicy takich sportów wodnych jak żeglarstwo, kajakarstwo czy windsurfing znajdą tu godne miejsce do trenowania swoich umiejętności. Na terenie gminy Mucharz czynne ma być Centrum Rekreacji „Jaszczurówka”, z informację turystyczną, salami wystawowymi oraz muszlą koncertową na 240 osób. Do tego place zabaw, brodzik, fitness park i miejsca piknikowe oraz wielofunkcyjne boisko. W gminie Stryszów natomiast powstanie Centrum Rekreacji „Dąbrówka” – tu, oprócz podstawowej infrastruktury rekreacyjnej, postawiony będzie amfiteatr na 1200 miejsc. Dostępność terenu zapewnić ma m.in. główny ciąg pieszo-rowerowy oraz system ścieżek spacerowych z możliwością jazdy rowerem.  Centrum Rekreacji „Nad Potokiem Paleczka” to już projekt gminy Zembrzyce. Centrum zlokalizowane będzie na północnym brzegu jeziora, w pobliżu ujścia potoku Paleczka. Świetlica, place zabaw, fitness park, czy tereny do mini-golfa oraz piaszczysta plaża to tylko część atrakcji, jakie będą tu czekać na turystów. Przynajmniej według planów...

Od kilku lat biorąc to pod uwagę, mieszkańcy mogą uczyć się żeglarstwa dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół Harcerstwa z Krakowa i wójta gminy Mucharz Wacława Wądolnego. Już teraz można się zapisać na tegoroczny "Kurs  żeglarza jachtowego" w Świnnej Porębie. Zdobyta wiedza na pewno się przyda.

Zajęcia teoretyczne będą odbywać się będą w  Gminnym Ośrodku Kultury w Świnnej Porębie przez sześć kolejnych sobót, począwszy od  10 marca  w godzinach od 9:00 do 13:00.

Praktykę z żeglarstwa zaplanowano na obozie żeglarskim na Jeziorze Rożnowskim lub Jezioraku na Mazurach  w terminie od 23 czerwca do 7 lipca. Egzamin państwowy na stopień żeglarza jachtowego odbędzie się w październiku 2018  na Zalewie Bagry w Krakowie. Warunkami uczestnictwa jest miejsce zamieszkania w gminie Mucharz, Stryszów bądź Zembrzyce. Część teoretyczna jest bezpłatna, częśc praktyczna czyli obóz - odpłatna.

Warunkiem zorganizowania kursu jest zgłoszenie minimum 20 uczestników. Muszą być one mieszkańcami gmin Mucharz, Stryszów bądź Zembrzyce i mieć ukończone 14 lat. Zapisy chętnych na kurs żeglarski prowadzi Urząd Gminy w Mucharzu 34-106 Mucharz 226, telefon 33 876 14 68, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 dert 2018-02-16 23:06
nie pisz bzdur ze nie wolno pływać !!! A jak jest teren budowy to zgłoś do nadzoru że jest zle zabezpieczone.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.