Śnieg a także temperatura na minusie im nie przeszkadza. W powiecie wadowickim tej zimy modne staje si
Morsowanie tej zimy robi się modne

Śnieg a także temperatura na minusie im nie przeszkadza. W powiecie wadowickim tej zimy modne staje się morsowanie, czyli kąpanie się w lodowatych wodach Skawy czy Wieprzówki.

Zimowa pogoda nie zachęca  do wyjścia z ciepłego mieszkania na zewnątrz. Śnieg i minusowa temperatura nie powstrzymuje z kolei niektórych nawet przed kąpielami w rzekach. W ostatnich tygodniach modne staje się morsowanie. Tak jak robi to np. Marek, który od kilku tygodni bierze zimowe kąpiele w Skawie. Nie on jeden, bo od kilku lat w Jaroszowicach czy na Zaskawiu można też spotkać innych weteranów takiego kąpania.

Wszystko robię z głową i zdrowym rozsądkiem. Najpierw rozgrzewka, bieg na około 8 kilometrów, potem powoli wchodzę, moczę się do linii serca bez głowy, około 2 minut. Potem suchy ręcznik i lekki truch – mówi nam Marek Grzęba, który w niedzielę (4.02) korzystając zimowej aury brał kąpiel na wadowickich "pompach

W Andrychowie od jakiegoś czasu działa Andrychowski Klub Morsów. Kąpią się np. w wodach Jeziora Żywieckiego czy w urokliwym odcinku Wieprzówki w Zagórniku. W sobotę (3.02) zebrało się tam kilkadziesiąt osób, wśród których znaleźli się też uczniowie ZDZ Wadowice i ZDZ Andrychów. Po krótkiej rozgrzewce zanurzyli się w rzece a po wyjściu z niej czekała na nich gorąca herbata.

Jak mówią morsy, takie kąpiele bardzo dobrze wpływają na zdrowie, hartowanie ciała, poprawiają odporność a także krążenie krwi. Andrychowski klub zaprasza do wspólnej kąpieli, można się z nimi kontaktować przez profil na Facebooku TUTAJ.

Jak mówią nam doświadczeni amatorzy tego rodzaju wyczynów, aby poczuć się jak w piosence Beatlesów "I Am The Walrus" warto wcześniej przebadać się u lekarza pod kątem schorzeń kardiologocznych. Nigdy nie należy kąpać się samemu, zawsze należy robić to w grupie, najlepiej pod okiem osób, które mają już za sobą takie doświadczenia. Najważniejsza jest rozgrzewka, bez której nie należy wchodzić do wody. Kąpanie może trwać tylko kilka sekund, do około minuty/dwóch. Zawsze należy zabrać ze sobą ciepła odzież, herbatę a także mieć możliwość zagrzania się przy ognisku czy we wnętrzu samochodu.

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Marek Grzęba,Andrychowski Klub Morsów)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 Anik 2018-02-04 15:18
Dobra bania!
Cytować
-3 #2 MORS 2018-02-05 07:35
Ten Grzęba jest lekko zwichrowany.Mys li,że jest taki fajny...heheh
Cytować
+4 #3 He 2018-02-05 09:46
Cytuję MORS:
Ten Grzęba jest lekko zwichrowany.Mysli,że jest taki fajny...heheh


Bo jest. Natomiast Ty jesteś zerem, którego jedyne na co stać to siedzenie w domu i pisanie hejtu na klawiaturze pod pseudonimem ;)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.