W piątek (15.12) w Szkole Podstawowej nr 1 w Stanisłwiu Dolnym przy wigilijnym stole spotkali się węd
Wigilia wędrownicza wadowickich harcerzy

W piątek (15.12) w Szkole Podstawowej nr 1 w Stanisłwiu Dolnym przy wigilijnym stole spotkali się wędrownicy z Namiestnictwa Wędrowniczego Hufca Ziemi Wadowickiej. Wigilia Wędrownicza to tradycyjna impreza przygotowywana przez wędrowników i dla wędrowników. W tym roku zgromadziła około 40 uczestników ze wszystkich czterech drużyn wędrowniczych hufca.

Już sam moment wejścia do sali wprowadził uczestników w atmosferę świąt, dekoracja nawiązywała do zwyczajów świątecznych, a także do głównej tematyki wigilii. A wigilia była iście światowa! Organizatorzy, 5 Drużyna Wędrownicza „To nie My” zabrali uczestników w symboliczną podróż dookoła świata poprzez potrawy świąteczne charakterystyczne dla różnych krajów.

Spotkanie zaczęło się od dzielenia się chlebem i składania życzeń. Następnie uczestnicy mogli skosztować potraw z różnych stron świata, w tym: barszczu ukraińskiego, kulebiaka, pierogów, Melomakarona - świąteczne ciasteczka z korzenną nutą z Grecji, zapiekanka z marchwi – Porkkanalaatikko (tradycyjne danie świąteczne z Finlandii. Swoją podróż po krajach zakończyliśmy w deserem z Francji, roladą "Buche de noel". Przed podaniem każdej z potraw uczestnicy mogli posłuchać o zwyczajach i tradycjach świątecznych praktykowanych w danym kraju. O światowy klimat zadbały również drużyny przygotowując kolędy w różnych językach. Zdecydowanie królowały języki wschodnie, bo wędrownicy z 3 DW „Altair” zaśpiewali po ukraińsku, a wędrownicy z 4 DW „Cztery Żywioły” i 6 DW „Huraggan” połączyli siły śpiewając po rosyjsku.

Czas przy wigilijnym stole mijał na jedzeniu i kolędowaniu, aż wreszcie swoją obecnością zaskoczył  sam święty Mikołaj! Oczywiście, wędrownicy to już na tyle duże dzieci, że sami zadbali o przygotowanie prezentów. Każdy uczestnik przywiózł ze sobą własnoręcznie wykonany, uniwersalny prezent. Mikołaj chyba nie do końca uwierzył, że wszyscy byli grzeczni, więc każda obdarowywana drużyna miała jeszcze specjalne zadanie do wykonania. Na szczęście, wszyscy zostali obdarowani niesamowitymi i niezwykle oryginalnymi prezentami. Na koniec dnia, wędrownicy w mieszanych składach uczestniczyli w nocnej grze, podczas której wykonywali zadania integracyjno-zapoznawcze. Po powrocie z gry, przy gorącej herbacie i świątecznych ciastkach, klimatycznym śpiewankom nie było końca.

W sobotę (16.12) rano uczestnicy spotkali się jeszcze, żeby podziękować sobie za wspólny czas przy wigilijnym stole, a także poznać wyniki współzawodnictwa drużyn w roku harcerskim 2016-2017.

(JM)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-3 #1 jerzy f 2017-12-20 11:21
o to widzę że nawet Mikołaj molestuje nastolatki!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.