10 patroli, w sumie około 100 harcerzy Hufca Ziemi Wadowickiej, wzięło udział w 40. Edycji Harcerskie
To rajd z czterdziestoletnią tradycją

10 patroli, w sumie około 100 harcerzy Hufca Ziemi Wadowickiej, wzięło udział w 40. Edycji Harcerskiego Rajdu „Powsinogi Beskidzkie”.

Rajd Harcerski „Powsinóg Beskidzkich” ma swoją bogatą tradycję. W tym roku, w miniony weekend, odbyła się już jego czterdziesta edycja. Harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej przez trzy dni wędrowali szlakiem Zegadłowiczowskich powsinóg.

Pierwszy rajd „Powsinóg Beskidzkich” odbył się w 1976 roku. Od początku ma charakter turystyczny. Ich organizatorem jest wadowicki hufiec, a od 2003 roku współorganizacja  imprezy została powierzona 130 DSTH z Mucharza. Atrybutem rajdu „Powsinóg” jest wędrowanie po Beskidach z plecakami i spanie pod namiotami na śródleśnych polanach czy łąkach, najczęściej przy turystycznych szlakach. Imprezie przyświeca idea krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, ukazanie walorów Beskidów, promowanie kultury i historii regionu, w tym popularyzacja twórczości Emila Zegadłowicza i innych artystów Ziemi Wadowickiej.

W tym roku na jubileuszowy rajd harcerze przybyli do harcerskiej bazy w Mucharzu. Tradycyjnie sobota (30.10) upłynęła na całodniowej wędrówce. Uczestnicy rajdu wyruszyli z Krzeszowa, skąd czerwonym szlakiem maszerowali na szczyt Leskowca. Na trasie na punktach patrolowych czekały na nich zadania z zakresu metodyki harcerskiej, terenoznawstwa, zasad bezpiecznego poruszania się po górskich szlakach, harcerskiego obycia. Podczas imprezy nie zabrakło śpiewu przy wtórze gitary, pląsania, zabaw, apeli i obrzędowych ognisk,  sprzyjających pogłębianiu przyjaźni i integracji drużyn. Podczas rajdu rozkazem Komendanta Hufca przyznano Odznaki Hufca Ziemi Wadowickiej za szczególne zasługi na rzecz jego rozwoju i wspieraniu harcerskich inicjatyw. Odznaki otrzymali: dawny komendant Hufca Ziemi Wadowickiej – hm. Zbigniew Majtczak oraz panie, które od kilkunastu lat tworzą zespół kwatermistrzowski obozów i biwaków hufcowych – Danuta Ptak, Bożena Pławny i Mariola Skoczylas.

W rajdzie uczestniczyło 10 patroli – łącznie około 100 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników: 1 DH „Błękitna”, 7 DH „Omega”, 19 DH „303”, 125 DH „Zośka”, 5 DSTH „Antidotum”, 3 DW „Altair”,4 DW „Cztery Żywioły” i Patrol Instruktorski szczepów „Cedron” i „Kraina Łagodności”.

Wyniki rajdowej rywalizacji:
Pion harcerski – I miejsce 125 DH „Zośka”, II miejsce 19 DH „303”, III miejsce 1 DH „Błękitna” i 7 DH „Omega”

Pion starszoharcerski i wędrowniczy – II miejsce 4 DW „Cztery Żywioły”, III miejsce 3 DW „Altair”, wyróżnienie dla Patrolu Instruktorskiego szczepów „Cedron” i „Kraina Łagodności”

(Dorota Polan)
(zdjęcia: Robert Kadela)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 tylko ZHP! 2017-10-04 22:49
Od razu widać, że to stare, dobre ZHP a nie jakieś dziwolągi ZHR, bo ci byliby smutni, z krzyżami i na kolanach. ZHP uczy młodzież i dzieci jak stać się prawymi ludźmi bez zbędnych ideologii. Cieszę się, że jesteście!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.