Przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tomicach powstanie ogólnodostepny plac zabaw. Wójt gminy Tomice po
Dzieci doczekają się nowego placu zabaw

Przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tomicach powstanie ogólnodostepny plac zabaw. Wójt gminy Tomice podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na dofinansowanie tej inwestycji.

W czwartek (29.06) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego została podpisana przez wójta gminy Tomice Witolda Grabowskiego umowa na dofinansowanie "Budowy ogólnodostępnego placu zabaw dla dzieci w Tomicach" – operacji realizowanej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”„ objętego PROW 2014-2020. Na projekt, złożony w ramach naboru wniosków zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dolina Karpia, o wartości 299.412,30 zł Gmina Tomice uzyskała dofinansowanie w wysokości 190,516,00 zł.

Operacja zakłada budowę ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej w postaci placu zabaw dla dzieci o powierzchni 1 050 m2 wraz z przyległymi miejscami postojowymi poprzez demontaż części zniszczonego wyposażenia istniejącego placu zabaw i wykonanie nowych elementów placu wraz z nowymi nawierzchniami oraz skomunikowaniem ścieżkami. Na terenie placu zabaw zaprojektowane zostały urządzenia rekreacyjne i zabawowe oraz wyposażenie dodatkowe w postaci ławek metalowo-drewnianych, koszy na śmieci, tablicy z regulaminem placu zabaw, tabliczek informacyjnych, oraz bezpieczne nawierzchnie i dojścia do urządzeń rekreacyjno-zabawowych, a także ogrodzenie placu.

Projektowany plac zabaw będzie składał się z trzech stref funkcjonalnych: części przeznaczonej zwłaszcza dla dzieci młodszych (w wieku 3-8 lat), części przeznaczonej dla dzieci starszych (w wieku 6-12 lat) oraz elementy edukacji sensorycznej o wartościach edukacyjnych (urządzenia i elementy wyposażenia związane z aktywizacją zmysłów: wzroku, słuchu oraz dotyku) w pobliżu stref wypoczynku (ławki). W strefie przeznaczonej zwłaszcza dla dzieci młodszych zostanie zamontowanych 6 urządzeń: huśtawka wahadłowa wieloosobowa z koszem typu „bocianie gniazdo”, zestaw zabawowy z piaskownicą, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, bujak na czterech sprężynach – wieloosobowy typu „samochód”, huśtawka typu „ważka na sprężynie”, huśtawka podwójna z dwoma zawiesinami. W strefie przeznaczonej dla dzieci starszych zostaną zamontowane 3 urządzenia: linarium, zestaw sportowo-rekreacyjny, huśtawka podwójna. W części sensorycznej przewidziano montaż 3 urządzeń zabawowo-edukacyjnych: tablicy – liczydła, lornetki wolnostojącej, tuby do rozmawiania. Elementy wyposażenia placu zaprojektowano z bezpiecznych i trwałych materiałów naturalnych. Układ funkcjonalny oraz dobór urządzeń uwzględnia wymagane strefy bezpieczeństwa dla każdego urządzenia. Wszystkie elementy placu zabaw zostaną zamontowane z zachowaniem stref bezpieczeństwa. Na terenie placu zaprojektowano bezpieczne – absorbujące upadek, kolorowe nawierzchnie gumowe, wylewane wokół urządzeń, w pozostałej części placu pozostanie teren zielony w postaci trawnika i innych elementów zieleni dekoracyjnej. Ścieżki komunikacyjne zostaną wykonane z kostki brukowej. Niezbędnym uzupełnieniem placu zabaw będą miejsca postojowe – parking, na których opiekunowie dzieci z odległych od placu zabaw terenów będą pozostawiać pojazdy, w szczególności opiekunowie niepełnosprawni, bądź opiekunowie dowożący na plac zabaw dzieci niepełnosprawne. Dzięki temu zapewniony zostanie dostęp do placu zabaw dla osób niepełnosprawnych.

Budowa placu zabaw jest fundamentem dla kolejnych działań zakładających całościowe zagospodarowanie terenu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tomicach na cele sportowo-rekreacyjne, obejmujących w II etapie modernizację boiska do gry w piłkę ręczną i nożną oraz boiska wielofunkcyjnego, budowę siłowni zewnętrznej, i w III etapie – budowę sceny letniej wraz z przebudową dziedzińca wewnętrznego szkoły.

(LG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 Tomiczanka 2017-07-04 09:03
W końcu mamy odpowiednią osobę na odpowiednim stanowisku! Brawo Panie wójcie!
Cytować
0 #2 beata 2017-07-04 09:58
tak bawcie sie dalej ,a gdzie zaklady pracy
Cytować
+2 #3 Tomiczanin 2017-07-09 15:45
Cytuję beata:
tak bawcie sie dalej ,a gdzie zaklady pracy

W Wadowicach. Daleko masz? :)

Tu mieszkamy i niech tu będzie pięknie. :)
A przemysł niech się buduje obok :)
Cytować
0 #4 przemysł 2017-07-10 01:19
Przemysł obok osiedla XX-lecia Konstytucji RP. Wszyscy o tym marzymy
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.