Dziennikarki są wśród nas – tak można by w skrócie podsumować XII Powiatowy Konkurs Publicystyczn
Dziennikarki są wśród nas!

Dziennikarki są wśród nas – tak można by w skrócie podsumować XII Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu”, którego wynikiogłoszono w sobotę (26.03) w AuliI LO im. Marcina Wadowity. Wśród tematów nagrodzonych prac znalazły się historie m. in. strajku na KWK Piast, budowy domu na miejscu dawnego cmentarza, czytania książek we współczesnym świecie czy zagrożeń czyhających na naszą prywatność w największym serwisie społecznościowym świata – Facebooku.

W skład jury mającego za zadanie spośród 43 nadesłanych na konkurs prac wybrać te najlepsze weszli zarówno dziennikarze (Mirosław Gawęda – Dziennik Polski, Jacek Dyrlaga – Kronika Beskidzka), jak i poloniści (Ewa Czaicka, Dorota Bosak - Żeglińska). Wszyscy byli zgodni co do jednego – nagrody Grand Prix, przyznanej Natalii Bester z LO im. Marii Curie Skłodowskiej w Andrychowie za reportaż „Ryby i zmarli głosu” nie mają. Autorka opisała wzbudzający spore emocje wśród lokalnej społeczności temat budowy domu na miejscu dawnego cmentarza. Młoda dziennikarka ukazała w swoim tekście złożoność problemu, przedstawiając go zarówno ze strony moralnej, jak i cywilno – prawnej.Jak sama podkreśliła, za jej warsztat odpowiedzialna jest w głównej mierze dr Katarzyna Przebinda – Niemczyk, nauczycielka języka polskiego w andrychowskim liceum.

Natalia nie była jednak jedyną przedstawicielką swojej szkoły. Oprócz niej zostały nagrodzone także cztery inne dziewczęta, uczące się w klasie o profilu dziennikarskim. I nagroda w kategorii reportaż powędrowała do Natalii Rożekza pracę „Walka o lepsze jutro” – wzruszającą historię o walce, by stworzyć normalny dom i przywrócić do zdrowia niepełnosprawną dziewczynkę. III miejsce w tej samej kategorii wywalczyła Marta Zacny reportażem o patriotycznym tytule „Polska nastolatka”. Zawarła w nim relacje Polaków emigrujących na Wyspy Brytyjskie. Wyróżnienia powędrowały do Magdaleny Paterak i Magdaleny Wróbel za prace „(Nie)małe historie” i „14 dni…”( to ta ostrajku na „Piaście”).

Swoje do powiedzenia (napisania?) mieli jednak także reprezentanci innych szkół, w tym przede wszystkim dziennikarze pisma liceum wadowickiego „Peryskop”. I miejsce w kategorii felieton przypadło Angelice Pitoń z I LO im. M. Wadowity w Wadowicach. We wzruszającej pracy „O – 1 U” poruszyła ona historię niepełnosprawnego ze swojego środowiska. To właśnie jej przypadła nagroda specjalna Ewy Czaickiej. Jurorzy docenili oszczędną formę wypowiedzi i poruszający temat. „Wadowita” zgarnął też II nagrodę w kategorii reportaż. Określona przez jednego z członków juryjako „zdecydowanie wybitna” praca Kariny Polak dotyczyła wyprzedawania własnej prywatności na popularnym portalu społecznościowym – Facebooku. Autorka zaszokowała eksperymentalną formą – wcieliła się w fikcyjną postać, która miała za zadanie w ciągu 14 dni zawrzeć jak najwięcej znajomości, a przede wszystkim – zyskać dostęp do utajnianych przez użytkowników informacji. „Tej pracy nie da się podsumować, ją trzeba po prostu przeczytać” – tak komentował w czasie warsztatów tekst „Moja druga stron@” jeden z jurorów.

Komputerowa tematyka zainspirowała także Annę Wróbel, kolejną z reprezentantek wadowickiego liceum. Jej felieton – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – zdobył II miejsce w swojej kategorii. Oceniający zwrócili uwagę przede wszystkim na jego oryginalną formę – dialog człowieka z komputerem. Autorka wybór tematu argumentowała chęcią pisania o czymś, co jest obecne blisko nas – jak sama stwierdziła, „mało kto nie korzysta teraz z internetu”.Do LO im. M. Wadowity trafiło także jedno z czterech wyróżnień – otrzymała je Sabina Polak za reportaż „O psia jucha!”. Wszystkie cztery młode dziennikarki szkolą swój warsztat pod okiem mgr Henryka Odrozka.

Wśród nagrodzonych szkół znalazł się także popularny „Ekonomik”. Agnieszka Wielińska wywalczyła wyróżnienie felietonem „Kartka papieru”. Tematem było czytanie książek – rzecz, wydawałoby się, całkiem passé w dzisiejszym świecie. Jej opiekunką jest nauczycielka języka polskiego w ZS nr 3 w Wadowicach – mgr Joanna Gębala.

III miejsce w kategorii felieton przypadło Kindze Matule z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej za pracę „O Niczym”. Dziennikarkę do konkursu przygotowała mgr Elżbieta Karelus. Zagadkowy tytuł okazał się kluczem do sukcesu – jurorzy wielokrotnie podkreślali ich zdziwienie, że można czytelnika „aż takzaciekawićpracą, która miała być przecież <<o niczym>>”. Co ciekawe, wśród laureatówzabrakło zdecydowanie męskiego pierwiastka – pomimo kilku prac, nadesłanych na konkurs przez przedstawicieli tej „nie do końca pięknej” płci, żadna nie została nagrodzona.

W samej uroczystości rozdania nagród poza młodymi dziennikarkami i ich opiekunami wzięli udział także Wicestarosta Marta Królik, członek Zarządu Powiatu Ireneusz Cholewa i przewodniczący Rady Powiatu Józef Łasak. To właśnie on ufundował specjalną nagrodę, która powędrowała do Magdaleny Paterak. Pozostałe nagrody sfinansowane zostały przez Zarząd Powiatu.

Okazało się, że reprezentanci lokalnych władz mieli w przeszłości do czynienia z fachem dziennikarza. Podkreślała to szczególnie podczas swojej przemowy pani Marta Królik, nazywając media czwartą władzą i życząc nagrodzonym dalszych sukcesów.

Na rozdaniu nagród nie zabrakło także dyrektorów szkół – Janiny Turek (Dyrektor I LO im. M. Wadowity w Wadowicach – gospodarz uroczystości) i Pawła Mrzygłoda ( LO im. M. Skłodowskiej – Curie w Andrychowie) oraz przedstawicieli lokalnych mediów. A same młode dziennikarki? Obiecały, że będą się starać rozwijać w swoim fachu, poszukiwać nowych problemów, które mogłyby zaprezentować opinii publicznej. Pisać, pisać i jeszcze raz pisać.Rozwijać swoje zdolności, szlifować talenty. Kto wie, może za kilka lat to właśnie ich nazwiska będą drukowane pod artykułami na pierwszych stronach najpopularniejszych gazet…

(Bławatek)WYNIKI XII POWIATOWEGO KONKURSU PUBLICYSTYCZNEGO „O Laur Peryskopu”:

Grand Prix: Natalia Bester (LO im. Marii Curie Skłodowskiej w Andrychowie) - reportaż „Ryby i zmarli głosu nie mają”


KATEGORIA REPORTAŻ:

I MIEJSCE: Natalia Rożek (LO im. Marii Curie Skłodowskiej w Andrychowie) - „Walka o lepsze jutro”
II MIEJSCE: Karina Polak (LO im. M. Wadowity w Wadowicach) – „Moja druga stron@”
III MIEJSCE: Marta Zacny (LO im. Marii Curie Skłodowskiej w Andrychowie) - „Polska nastolatka”


KATEGORIA FELIETON:

I MIEJSCE: Angelika Pitoń (LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach) - „O – 1 U.”
II MIEJSCE: Anna Wróbel (LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach) - „Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
III MIEJSCE: Kinga Matuła (ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej) - „O Niczym”


WYRÓŻNIENIA:

Sabina Polak (LO im. M. Wadowity) – „O psia jucha”
Magdalena Wróbel (LO im. Marii Curie Skłodowskiej w Andrychowie) – „(Nie)małe historie”
Magdalena Paterak (LO im. Marii Curie Skłodowskiej w Andrychowie) – „14 dni…”
Agnieszka Wielińska (ZS nr 3 w Wadowicach im. Józefa Tischnera) – „Kartka papieru”
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 ratatuj 2011-03-27 23:39
Fajne dziennikareczki :)
Cytować
+6 #2 ALAbaster 2011-03-28 14:32
Odrozek w porządku gość: dobry nauczyciel, robi dużo dla szkoły i młodzieży a do tego coś w tej radzie robi. Nie rozumiem tej durnej nagonki na niego.
Cytować
+1 #3 Sonsiad 2011-05-12 08:22
dziewczny ladne :D A szczegulniści moja sosiadka :*:*
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.