Nie taki diabeł straszny jak go malują. Przekonali się o tym uczestniczy II edycji kursu komputerowego
Seniorzy poskramiali komputery

Nie taki diabeł straszny jak go malują. Przekonali się o tym uczestniczy II edycji kursu komputerowego dla osób powyżej 50 roku życia, który właśnie zakończył się w Wadowickiej Bibliotece Publicznej. Zgłosiło się na niego w ciągu kilku dni blisko 50 osób!

W Wadowickiej Bibliotece Publicznej zakończyła się właśnie II edycja kursu komputerowego dla osób powyżej 50 roku życia. Kurs był odpowiedzią na ogromne zainteresowanie wcześniejszym tego typu bibliotecznym projektem, do którego w ciągu kilku dni zgłosiło się blisko 50 osób! Na tej podstawie można wyciągnąć wniosek, że ludzie na emeryturze wciąż chcą być aktywni, chcą przyswajać nową wiedzę, korzystać z możliwości technologii i przede wszystkim mówią stanowcze "NIE" cyfrowemu wykluczeniu.

W II edycji kursu uczestniczyło 7 osób, którym nie udało się zapisać na wcześniejsze szkolenie (oczywiście lista rezerwowa była znacznie dłuższa, ale w grę weszły ograniczenia sprzętowe biblioteki). Zajęcia odbywały się co tydzień i trwały 1,5 godziny. W sumie odbyło się 8 lekcji, na których kursanci najpierw zgłębiali podstawy obsługi komputera (Menu Start, tworzenie nowych folderów, zmiana tła, nośniki zewnętrzne, kopiowanie danych itp.), a następnie "surfowali" po internecie.

Podobnie jak w pierwszej edycji dużym zainteresowaniem wśród seniorów cieszyły się strony z darmowymi filmami i serialami, portal społecznościowy Facebook oraz platformy do elektronicznych zakupów. Na życzenie uczestników kursu do programu szkolenia włączono serwis Tablica.pl oraz program do odtwarzania wielu stacji radiowych. Dzięki zajęciom kursanci nauczyli się również wyszukiwać w sieci potrzebne informacje, zdjęcia i materiały video, korzystać z elektronicznej poczty i map (Google Maps) oraz poznali możliwości przeglądarek internetowych (historia przeglądania, zakładki, strona startowa itp.).

Na prośbę seniorów dwa zajęcia poświęcono także edycji i obróbce zdjęć. Wybór padł na darmowy program Picasa, który ze względu na spore możliwości i łatwą obsługę szybko zyskał aprobatę uczestników szkolenia. Już po pierwszych minutach pracy z programem kursanci przystąpili do "podrasowania" fotografii, by później tworzyć z nich kolaże i prezentacje.

Szkolenie zakończono programem do edycji tekstu. Tym razem postawiono na powszechnie dostępny WordPad. W związku z tym, że seniorzy znali już zasady pisowni na klawiaturze (duże litery, polskie znaki itp.), opanowanie programu nie stanowiło dla nich większego problemu. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Odbywający się w bibliotece kurs komputerowy po raz kolejny udowodnił, że technologia jest dla wszystkich – bez względu na wiek. Warto więc może przysiąść przy komputerze z babcią, dziadkiem czy rodzicami i pokazać im pewne rzeczy (nawet jeśli trzeba je tłumaczyć kilka razy), aby i oni mogli korzystać z jej dobrodziejstw.

(AS)
(zdjęcia: Wadowicka Biblioteka Pibliczna)

 

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 Ania Bania 2013-11-30 10:45
Moja babcia z dziadkiem też naparzają po sieci, a mają grubo po 70-tce :)
+4 #2 2700 i 1650 2013-11-30 13:02
Czy uczyli jak włączać komputer przed północą i pisać niewybredne komentarze?

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.