9 uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach wzięło udział w seminarium "Programowanie robotów i bud
Na robotach znają się jak mało kto

9 uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach wzięło udział w seminarium "Programowanie robotów i budowa sterowników" w Krakowie. Wymienili doświadczenia ze swoimi kolegami z niemieckiej szkoły Andreas-Gordon-Schule z Turyngii. Zaprezentowano też owoce współpracy.

W piątek (22.11) w Zespole Szkół Mechanicznych w Krakowie odbyło się seminarium "Programowanie robotów i budowa sterowników", zorganizowane w ramach realizacji projektu "Modernizacja Kształcenia zawodowego w Małopolsce". W spotkaniu wzięli udział nauczyciele z niemieckiej szkoły Andreas-Gordon-Schule z Turyngii oraz uczniowie i nauczyciele szkół województwa małopolskiego.

Powiat wadowicki w tym spotkaniu reprezentowało 9 uczniów klas technikum elektrycznego i elektronicznego Zespołu Szkół nr 2 w Wadowicach (popularnego "Gorzenia") pod opieką nauczyciela mgr inż. Henryka Bąka.

W trakcie seminarium uczniowie zostali zapoznani z systemem i zasadami funkcjonowania niemieckiej oświaty, zasadami współpracy szkół z przedsiębiorstwami i zaprezentowano owoce tej współpracy m.in.: wykonane oprogramowania sterowania sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu ulic, oraz model takiego skrzyżowania. Projekt został wykonany w oparciu o sterownik typu LOGO, model robota mobilnego z systemem robotycznym "Robotino", który powstał przy współpracy z firmą FESTO Didactic.

Było to ciekawe doświadczenie dla uczniów, ponieważ mogli porównać rozwiązania konstrukcyjne i techniczne kolegów niemieckich z własnymi pomysłami: swoje rozwiązanie sposobu sterowania światłami na skrzyżowaniu czy robota MoRoK (mobilny robot kołowy), który działał w oparciu o następujące rozwiązania:

- system sterowania głową oparty o sieć neuronową, co pozwalało mu wodzić głową za obiektem, który mu wskazano
- instalacja mikrokamery bezprzewodowej pozwoliła na sterowanie ruchami, gdy robot pracował w wyizolowanej przestrzeni
- sprzężenie ruchu głowy robota z niezależnym, inteligentnym sterowaniem tułowia
- tułów, czyli część mobilna na kółkach, samodzielnie omijała przeszkody terenowe , gdy tymczasem głowa nie traciła celu podróży.

(WB)
(zdjęcia: Zespół Szkół nr 2 w Wadowicach)

 

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+8 #1 Ninka 2013-11-27 19:08
Brawo!
Cytować
+5 #2 Obserwator 2013-11-28 11:58
Bardzo często spotykam się z krytyką uczniów z "Gorzenia",czyl i ZS nr 2.
Okazuje się jednak,że w tej szkole są bardzo zdolni uczniowie. Coraz częściej można przeczytać tutaj,czy na konkurencyjnym portalu o sukcesach uczniów właśnie z tej szkoły. A mówię,że ekonomik najlepszy itd. Gówno prawda !
W ekonomie nie potrafią nawet dobrze wytłumaczyć,ale wymagać to potrafią...
Dyrekcja też nie jest za fajna... Kto miał z nimi styczność ten na pewno wie.
Cytować
+5 #3 uczeń 2013-11-28 14:39
Gorzeń to szkoła ucząca jak poradzić sobie w życiu technika+prakty ka=SUKCES
Cytować
+3 #4 qqqqq 2013-12-03 19:39
Dziękuję Obserwator , nikt nas nie docenia ;-(
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.