W sobotę (19.10) w hotelu Babura w Wadowicach odbyła się Konferencja "Zrozumieć niepełnosprawność"
Zrozumieć niepełnosprawność

W sobotę (19.10) w hotelu Babura w Wadowicach odbyła się Konferencja "Zrozumieć niepełnosprawność" zorganizowana przez Stowarzyszenie Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Dać Szansę" w Wadowicach.

Konferencję otwarła i przywitała zebranych gości Agnieszka Stuglik – prezes Stowarzyszenia "Dać Szansę", która odczytała listy przesłane przez Honorowych Patronów Konferencji - Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka – Kamysza oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy. Następnie głos zabrali poseł Joanna Bobowska, starosta wadowicki Jacek Jończyk, przewodniczący rady powiatu Józef Łasak oraz wójt gminy Wieprz Małgorzata Chrapek. Po wystąpieniach, pani Agnieszka Stuglik poprosiła o zabranie głosu prelegentów, zgodnie z programem Konferencji. 

Pierwszym prelegentem była przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wadowicach Zuzanna Momot, która przybliżyła zebranym temat rent socjalnych, rent rodzinnych oraz wcześniejszych emerytur dla osób opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi.

Następnie Monika Janik z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wadowicach omówiła szczegółowo przepisy prawne związane z tematyką świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego, dodatków do kształcenia i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, świadczeń pieniężnych, usług opiekuńczych i dodatku mieszkaniowego.

Trzecie wystąpienie należało do adwokata Magdaleny Wawro, która w swojej prezentacji omówiła zagadnienia związane z ubezwłasnowolnieniem oraz ubezwłasnowolnienie częściowym osoby niepełnosprawnej.

Jako czwarta głos zabrała dyrektor regionu banku WBK w Krakowie Elżbieta Krauze, która przedstawiła rozwiązania bankowe dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach Witold Grabowski przybliżył zebranym zagadnienia związane z orzecznictwem, likwidacją barier architektonicznych oraz barier w komunikowaniu się, uczestnictwie osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych, zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny oraz przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Dyrektor przedstawił zasady ubiegania się o programy pomocowe Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ponadto na sali konferencyjnej było można obejrzeć wystawione prace osób niepełnosprawnych: podopiecznych Stowarzyszenia "Dać Szansę", podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Wieprzu, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Wadowicach oraz podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - Koło Dzieci Niepełnosprawnych w Wadowicach.

(JS)
(zdjęcia: Stowarzyszenie Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Dać Szansę")


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.