Z początkiem nowego roku szkolnego rusza III edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Da
Do szkoły wychodź po śniadaniu

Z początkiem nowego roku szkolnego rusza III edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc. Jak zawsze nauczyciele klas 0-3 szkół podstawowych będą mogli zakładać w swoich klasach Kluby Śniadanie Daje Moc, a w listopadzie wychowawcy wraz z rodzicami zorganizują wspólne śniadanie dla uczniów w klasie.

W tym roku nowością jest konkurs na grant finansowy dla 16 klas z całej Polski (jedna w każdym województwie). W ubiegłym roku do programu przyłączyły się 343 szkoły z województwa małopolskiego. Organizatorem programu jest koalicja Partnerstwo dla Zdrowia.

"Rolą nauczyciela jest rozmowa z dziećmi o odżywianiu, kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych oraz edukacja rodziców i informowanie ich – w razie konieczności - o dostępnych formach pomocy. Współpraca na linii szkoła – dom jest bardzo istotna w walce z niedożywieniem dzieci. Dlatego Partnerstwo dla Zdrowia już po raz trzeci przeprowadza w klasach 0-3 szkół podstawowych program edukacyjny Śniadanie Daje Moc" - mówi psycholog Anna Kałuba-Korczak.

Jak pokazują, przeprowadzone przez Partnerstwo dla Zdrowia badania, poprzednie edycje programu miały realny wpływ na edukacje najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania. Dzięki programowi coraz więcej dzieci przynosi do szkoły drugie śniadanie. Uczniowie biorący udział w programie częściej niż ich rówieśnicy przynoszą do szkoły owoce lub warzywa (82% uczestnicy, 73% nieuczestnicy) oraz produkty mleczne (odpowiednio 45% i 34%), a rzadziej słodycze (odpowiednio 26% i 45%). Dodatkowo dzieci uczestniczące w programie częściej chwalą się wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania i chętnie rozmawiają na ten temat.

Tak jak dotychczas program polega na zakładaniu w klasach Klubów Śniadanie Daje Moc, w których nauczyciel przeprowadzi śniadania edukacyjne, zgodnie z 12 zasadami zdrowego odżywiania opracowanymi przez Instytut Matki i Dziecka. Ponadto 8 listopada, w dniu Śniadanie Daje Moc wychowawczy wraz z uczniami i rodzicami będą mogli przygotować wspólne śniadanie w klasie.

Nowością w tegorocznej edycji programu jest konkurs na Grant Śniadanie Daje Moc. Wychowawcy klas, przy wsparciu rodziców, mogą ubiegać się o grant finansowy na zrealizowanie działań mających na celu edukację najmłodszych w kwestii prawidłowego żywienia i roli śniadania w diecie dziecka. O grant można się starać przez wypełnienie formularza na stronie www.sniadaniedajemoc.pl. Granty zostaną przyznane 16 klasom (jeden grant w każdym województwie.

(AS)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+9 #1 pcc88 2013-08-29 16:44
jak to dobrze że tu płaszczyca nie ma dostępu bo pisze że zwalniają nauczycieli więc mu napisałem że muszą mieć kase na utrzymanie niedorzeczników i psełdo doradców to zaraz skasował ale ich to boooooooli
+8 #2 wertyui 2013-08-29 17:58
trzeba jakos to wytrzymac do jesieni 2014r no chyba ze nastapi cud referendalny i mieszkancy pokaza odwage i przyjda zagłosowac.Czy teraz czy pozniej jaka prace podejma niedorzeczniki, doradcy.Urzad pracy czeka.
+2 #3 panimajesz? 2013-08-29 20:05
" stołeczki " już dawno zaklepane.
+3 #4 Annaka 2013-08-29 20:17
Śniadanie ważna rzecz. Poza tym dobrze by było pokazywać i uczyć, jak prawidłowo myć zęby. Nie wiem dlaczego, ale edukacja społeczeństwa polskiego przez stomatologów nie sprawdza się (może jej w ogóle nie ma w ramach "koszyka świadczeń"?). Wielu Polaków myje zęby w kierunku "poziomym". O tym, jak prawidłowo myć dziecku zęby, rodzice powinni dowiedzieć się po raz pierwszy wtedy, kiedy dzieciom wyrzynają się pierwsze zęby, i potem w czasie profilaktycznyc h wizyt kontrolnych u stomatologa. Jeśli taki system nie działa, warto by było poświęcić jedną godzinę wychowawczą w semestrze. Zaprosić lekarza dentystę, który pokaże, jak należy myć zęby, aby skutecznie zapobiegać próchnicy. W szkole poświęca się teraz dużo czasu na zajęcia, których celowość budzi wątpliwości. Warto więc zarezerwować godzinę w semestrze na zdrowie, to na pewno przyniesie korzyści. Poza tym znaczki odblaskowe, których noszenie w porze zimowej po prostu powinno być obowiązkowe. Szczególnie na wsiach, gdzie, niestety, nie ma chodników.
+2 #5 Ucho 2013-09-01 00:47
Problem zadbania o nasze dzieci i rodziny o skromnych dochodach niestety jawi się u nas jako kiełbasa wyborcza. Patrz pomysł ostatnich dni "karta rodzinna". Dlaczego więc w tych smaych Wadowicach prorodzinnych zlikwidowano becikowe? Z samego remontu rynku,jego przepłacenia przez złą organizację, brak fachowości i złe decyzje cirka za 4 000 000,00 PLN moża było pomóc wielu rodzinom. Czy przewodniczący Szczur bierze 2 pensje? Jedną w "S" drugą w Radzie? Jeżeli tak to niech w akcie solidarności z rodzinami i ich dziećmi zrezygnyje z jednej, skoro to taki ideowiec i działacz społeczny. Myślę, że byłaby to wydatna pomoc dla kilku rodziń do podziału jakieś 4 do 5 tysięcy miesięcznie. Czy kierownicy w urzędzie muszą mieć pensje większe niż w starostwie? Jeżeli jest to średnio 7 000 000,00PLN to czy nie jest to rażąco dużo? Nie dziwię się więc akcji kiełbasa wyborcza na ruszt, trzeba cokolwiek dać ludziom żeby się utrzymać na dobrze płatnych posadach, żeby nie szli do referendum. Na szczęście ludzie się poznali na tym, odpowiednio to komentują, mają tego dość. Śniadanie dla dzieci w szkole może być normalnością, wystarczy tylko troszkę się podzielić tym co jest i myśleć przy inwestycjach, być gospodarnym.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.