Dziewczyny z „Wadowity” triumfatorkami XXVII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Literackiej Mł
Dziewczyny z "Gimpla" trimfują w LIPIE!

Dziewczyny z „Wadowity” triumfatorkami XXVII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Literackiej Młodzieży „LIPA” w Bielsku – Białej!

Po raz kolejny okazało się, że uczniowie (w tym roku wyłącznie uczennice) „Wadowity” absolutnie dominują w królestwie młodzieżowej literatury, o czym świadczy też charakterystyczne zdanie z tegorocznego werdyktu jury: „Wadowice od lat dzierżą prym w dziedzinie literatury wśród licealistów”.

Dziewczęta: Zofia Kowalska, Maja Janoszek, Dagmara Bałys i Aleksandra Piontek  ujęły jury nietypową formą swoich opowiadań oraz ich różnorodną tematyką,  czego świadectwem są już same tytuły ich utworów – „Drzewo Marii”, „Blizna”, „Zaliczona” czy „Zwierzyniec”.

W piątek (20.10) na Gali Przeglądu w bielskim klubie „BEST”, zapoczątkowanej  koncertem - happeningiem Czesława Mozila, dyplom i  „paczkę” z wartościowymi książkami oraz antologią nagrodzonych tekstów wręczyli im członkowie jury: Tomasz Jastrun, znany warszawski pisarz i publicysta, oraz Jan Picheta, bielski poeta i animator kultury. Jak zwykle była też okazja do publicznego przeczytania swoich utworów, uczestnictwa w dyskusji panelowej oraz warsztatach literackich z członkami jury.

 

Coroczny nasz październikowy wyjazd na Galę  „LIPY” to w dobie dominacji komercyjnej pop – kultury coraz rzadsza okazja do obcowania  ze sztuką „naturalną”, wypływającą z potrzeby serca i umysłu młodych ludzi z całej Polski: laureaci Przeglądu przyjechali nawet z najbardziej odległych zakątków naszego kraju –  dosłownie od Jasła po Wejherowo. W tym roku wyjątkowo również mnie jako wieloletniego opiekuna laureatów poproszono o publiczną refleksję na temat pracy z młodymi – zdolnymi i wygłaszając ją, uświadomiłem sobie, że takie „szlifowanie diamentów” to obopólna radość: ich, bo mogą rozwijać swoje talenty i publicznie zaprezentować ich efekty, i moja, że mam przyjemność obcowania z wrażliwymi, interesującymi ludźmi, którym nie wystarcza tylko pogoń za ocenami, ale chcą się także rozwijać literacko, publicystycznie, nie rezygnują ze swoich pasji, choć pewnie ostatecznie zostaną w końcu prawnikami, inżynierami czy lekarzami, jak Zosia Kowalska, która nie mogła osobiście przyjechać na Galę, bo miała zajęcia w klinice na I roku medycyny. A jednak w ten jeden magiczny dzień  tworzą swoistą rodzinę ludzi wrażliwych na piękno i moc sztuki, o co w dzisiejszych  czasach wcale niełatwo. Tym bardziej cieszy, że właściwie co roku moi podopieczni zostają w tym Przeglądzie dostrzeżeni i nagrodzeni – mówi Henryk Odrozek, opiekun redakcji „Peryskopu”, polonista z „Wadowity”

(HO)
(zdjęcia: materiały prasowe)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.