W Kleczy Dolnej odbyło się uroczyste wkopanie kamienia węgielnego i  kapsuły czasu pod fundamenty no
Kapsuła czasu spoczęła pod fundamentami nowej szkoły Campusu Bemke

W Kleczy Dolnej odbyło się uroczyste wkopanie kamienia węgielnego i  kapsuły czasu pod fundamenty nowej publicznej szkoły. Placówka to pierwszy etap prac rozpoczętych w tym miejscu, które finalnie mają stworzyć Campus Bemke: dostępne  dla wszystkich miejsce edukacji, rozwoju i aktywności.

W środę (4.10) odbyło się uroczyste wkopanie kamienia węgielnego i pamiątkowej kapsuły czasu pod fundamenty powstającego  na terenie pallotyńskiego Kopca  nowego budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. LeonaBemke  w Kleczy Dolnej. Budowa szkoły jest pierwszym etapem prac rozpoczętych tutaj, które finalnie mają stworzyć Campus Bemke, dostępne  dla wszystkich miejsce edukacji, rozwoju i aktywności.

W wydarzeniu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów, pracownicy i dyrektorzy szkoły oraz przedszkola Na Kopcu by Educare, dzieci wraz z rodzicami, a także grono darczyńców, przedstawicieli władz samorządowych, wojewódzkich oraz osoby, którym dobro i rozwój campusu  jest bliski.  

Uroczystość zainaugurował Franciszek Brzozowski dyrektor szkoły, odczytując specjalny list dla przyszłych pokoleń, który złożono  wraz z kamieniami węgielnymi  w pamiątkowej kapsule. Symbolika  znaczenia każdego z kamieni łączy się z miejscem jego pochodzenia  i nawiązuje do wartości oraz misji już realizowanej w szkole Campusu Bemke. Kamień z Jeziora Genezaret jest znakiem łączności z chrześcijaństwem – wiarą, wartościami i tradycją obecną  w kulturze polskiej.

Kamień pochodzący z siedziby głównej Pallotynów w Rzymie,  kościoła San Salvatore  inOnda , przypomina o twórcach tego miejsca – Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów, kamień ze Szkoły la Val w Barcelonie – symbolizuje edukację spersonalizowaną, a kamień  z kampusu Szkoły Biznesu IESE odwołuje się do zaszczepiania przedsiębiorczości  isprawczości w dzieciach – informuje nas Miłosz Wszołek z Campusu Bemke.

Po złożeniu kapsuły czasu, w której umieszczono także osobiste przesłania  dzieci, ich prace plastyczne i aktualną listą wychowanków, piastujący  opiekę nad Collegium Marianum Księża Pallotyni dokonali uroczystego poświęcenia miejsca budowy. Moment ten uświetniło symboliczne wypuszczenie gołębi na znak budującej się w tym miejscu wspólnoty ludzi otwartych na siebie i rozwój.

Części nieoficjalnej  obchodów tego ważnego dla szkoły i campusu wydarzenia, towarzyszył poczęstunek i spotkania zgromadzonej społeczności. Była to okazja do zacieśnienia relacji sympatyków tego miejsca i dzielenia się swoimi wrażeniami , także na temat całościowego projektu oraz podejmowanej misji edukacji spersonalizowanej.

CampusBemke  jest otwarty dla każdego, a z oferowanych zajęć i form aktywności można skorzystać już dziś. Informację można znaleźć  odwiedzając stronę www.campusbemke.pl

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy trwają prace budowlane w tym miejscu, które są już mocno zaawansowane.

 

Nowy budynek szkoły będzie nowoczesny i funkcjonalny. Założeniem przy pracach nad projektem było wpisanie się w lokalną specyfikę i otaczający krajobraz. Jednocześnie jego architektura będzie harmonijnie łączyła się z otoczeniem i ukształtowanie terenu.  Budynek Collegium Marianum nie straci na swoim pięknie w otoczeniu nowych budynków.

 

Projekt charakteryzuje się układem podobnym do wioski. Ta nowa Wioska Edukacyjna ma być miejscem sprzyjającym rozwojowi uczniów, a dzięki wysokiej jakości infrastrukturze również wspierać pracę pedagogów.  W nowym budynku władze campusu chcą zapewnić Kadrze jak najlepsze warunki do współpracy, skupienia i odpoczynku, a uczniom oprócz możliwości zdobywania wiedzy teoretycznej, dać przestrzeń do rozwoju umiejętności, talentów i wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce.

 

Sale lekcyjne wyposażone będą w nowoczesne narzędzia i pomoce. Znajdą się tu m.in.: sale laboratoryjne o łącznej powierzchni 840 m2, MakerSpace – warsztatownia z prototypownią, modelarnią, salą elektroniki/IT i stolarnią; Pracownia artystyczno-krawiecko-fotograficzna; nowoczesne pracownie chemiczne, fizyczne oraz sala projektowa.

 

Powierzchnia całkowita nowego budynku wyniesie 3130 m2, co odpowiada ponad 52 mieszkaniom 3-pokojowym o powierzchni 60 m2 . Budynek zajmie powierzchnię większą od boiska piłkarskiego na Stadionie Narodowym.

Zobacz: Odsłonięto symboliczną makietę. Rusza budowa nowych obiektów Campusu Bemke

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 M. 2023-10-05 13:42
Czy obiekt będzie dostosowany dla dzieci i młodzieży na wózkach inwalidzkich?
+7 #2 Miłosz 2023-10-05 14:14
Cytuję M.:
Czy obiekt będzie dostosowany dla dzieci i młodzieży na wózkach inwalidzkich?


Odpowiadając na pytanie:
Nowy budynek szkoły spełniać będzie aktualne przepisy w zakresie wymogów dla osób niepełnosprawny ch poprzez zastosowanie wejść bez progowych, szerokich korytarzy, poszerzonych wejść do klas.

W budynku w celu poprawy komfortu użytkowników zostanie zamontowanych 5 wind.

Pozdrawiam
0 #3 Sata 2023-10-05 16:50
Szkoła Czarnka?
-1 #4 *** 2023-10-05 17:20
Cytuję M.:
Czy obiekt będzie dostosowany dla dzieci i młodzieży na wózkach inwalidzkich?

Michał, tobie to się chyba nudzi w domu?
-1 #5 Kamrat 2023-10-05 18:53
Ksiądz poświęcił a potem na imprezę do Dąbrowy
+2 #6 Sata 2023-10-05 19:03
Cytuję Sata:
Szkoła Czarnka?

I uczyć będą wg. Teorii Czarnka że ludzie na ziemi żyją od miliardów lat.
0 #7 Sata 2023-10-05 20:26
A czy ktoś zrobił z mediów lokalnych śledztwo, skoro tereny kościelne to ile państwo (czyli my obywatele a jestem ateistą) za to zapłacimy? Chciałbym wiedzieć bo dziecko do żłobka posyłam (oczywiście prywatne bo w państwowych nie ma miejsca)? No gdzie religia i słowo waszego Boga że każdy człowiek jest równy???
0 #8 rufio 2023-10-17 13:56
Cytuję Sata:
A czy ktoś zrobił z mediów lokalnych śledztwo, skoro tereny kościelne to ile państwo (czyli my obywatele a jestem ateistą) za to zapłacimy? Chciałbym wiedzieć bo dziecko do żłobka posyłam (oczywiście prywatne bo w państwowych nie ma miejsca)? No gdzie religia i słowo waszego Boga że każdy człowiek jest równy???


A co cię to obchodzi, jesliś ateista?

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.