- Opublikowano: 05 października 2023, 12:45
- Komentarze: 8

W Kleczy Dolnej odbyło się uroczyste wkopanie kamienia węgielnego i kapsuły czasu pod fundamenty nowej publicznej szkoły. Placówka to pierwszy etap prac rozpoczętych w tym miejscu, które finalnie mają stworzyć Campus Bemke: dostępne dla wszystkich miejsce edukacji, rozwoju i aktywności.
W środę (4.10) odbyło się uroczyste wkopanie kamienia węgielnego i pamiątkowej kapsuły czasu pod fundamenty powstającego na terenie pallotyńskiego Kopca nowego budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. LeonaBemke w Kleczy Dolnej. Budowa szkoły jest pierwszym etapem prac rozpoczętych tutaj, które finalnie mają stworzyć Campus Bemke, dostępne dla wszystkich miejsce edukacji, rozwoju i aktywności.
W wydarzeniu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów, pracownicy i dyrektorzy szkoły oraz przedszkola Na Kopcu by Educare, dzieci wraz z rodzicami, a także grono darczyńców, przedstawicieli władz samorządowych, wojewódzkich oraz osoby, którym dobro i rozwój campusu jest bliski.
Uroczystość zainaugurował Franciszek Brzozowski dyrektor szkoły, odczytując specjalny list dla przyszłych pokoleń, który złożono wraz z kamieniami węgielnymi w pamiątkowej kapsule. Symbolika znaczenia każdego z kamieni łączy się z miejscem jego pochodzenia i nawiązuje do wartości oraz misji już realizowanej w szkole Campusu Bemke. Kamień z Jeziora Genezaret jest znakiem łączności z chrześcijaństwem – wiarą, wartościami i tradycją obecną w kulturze polskiej.
Kamień pochodzący z siedziby głównej Pallotynów w Rzymie, kościoła San Salvatore inOnda , przypomina o twórcach tego miejsca – Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów, kamień ze Szkoły la Val w Barcelonie – symbolizuje edukację spersonalizowaną, a kamień z kampusu Szkoły Biznesu IESE odwołuje się do zaszczepiania przedsiębiorczości isprawczości w dzieciach – informuje nas Miłosz Wszołek z Campusu Bemke.
Po złożeniu kapsuły czasu, w której umieszczono także osobiste przesłania dzieci, ich prace plastyczne i aktualną listą wychowanków, piastujący opiekę nad Collegium Marianum Księża Pallotyni dokonali uroczystego poświęcenia miejsca budowy. Moment ten uświetniło symboliczne wypuszczenie gołębi na znak budującej się w tym miejscu wspólnoty ludzi otwartych na siebie i rozwój.
Części nieoficjalnej obchodów tego ważnego dla szkoły i campusu wydarzenia, towarzyszył poczęstunek i spotkania zgromadzonej społeczności. Była to okazja do zacieśnienia relacji sympatyków tego miejsca i dzielenia się swoimi wrażeniami , także na temat całościowego projektu oraz podejmowanej misji edukacji spersonalizowanej.
CampusBemke jest otwarty dla każdego, a z oferowanych zajęć i form aktywności można skorzystać już dziś. Informację można znaleźć odwiedzając stronę www.campusbemke.pl
https://wadowiceonline.pl/edukacja/25291-kapsula-czasu-spoczela-pod-fundamentami-nowej-szkoly-campusu-bemke#sigFreeIdfd7c3eee46
Przypomnijmy, że od kilku miesięcy trwają prace budowlane w tym miejscu, które są już mocno zaawansowane.

Nowy budynek szkoły będzie nowoczesny i funkcjonalny. Założeniem przy pracach nad projektem było wpisanie się w lokalną specyfikę i otaczający krajobraz. Jednocześnie jego architektura będzie harmonijnie łączyła się z otoczeniem i ukształtowanie terenu. Budynek Collegium Marianum nie straci na swoim pięknie w otoczeniu nowych budynków.

Projekt charakteryzuje się układem podobnym do wioski. Ta nowa Wioska Edukacyjna ma być miejscem sprzyjającym rozwojowi uczniów, a dzięki wysokiej jakości infrastrukturze również wspierać pracę pedagogów. W nowym budynku władze campusu chcą zapewnić Kadrze jak najlepsze warunki do współpracy, skupienia i odpoczynku, a uczniom oprócz możliwości zdobywania wiedzy teoretycznej, dać przestrzeń do rozwoju umiejętności, talentów i wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce.

Sale lekcyjne wyposażone będą w nowoczesne narzędzia i pomoce. Znajdą się tu m.in.: sale laboratoryjne o łącznej powierzchni 840 m2, MakerSpace – warsztatownia z prototypownią, modelarnią, salą elektroniki/IT i stolarnią; Pracownia artystyczno-krawiecko-fotograficzna; nowoczesne pracownie chemiczne, fizyczne oraz sala projektowa.

Powierzchnia całkowita nowego budynku wyniesie 3130 m2, co odpowiada ponad 52 mieszkaniom 3-pokojowym o powierzchni 60 m2 . Budynek zajmie powierzchnię większą od boiska piłkarskiego na Stadionie Narodowym.
Zobacz: Odsłonięto symboliczną makietę. Rusza budowa nowych obiektów Campusu Bemke
(MG)
Komentarze
Odpowiadając na pytanie:
Nowy budynek szkoły spełniać będzie aktualne przepisy w zakresie wymogów dla osób niepełnosprawny ch poprzez zastosowanie wejść bez progowych, szerokich korytarzy, poszerzonych wejść do klas.
W budynku w celu poprawy komfortu użytkowników zostanie zamontowanych 5 wind.
Pozdrawiam
Michał, tobie to się chyba nudzi w domu?
I uczyć będą wg. Teorii Czarnka że ludzie na ziemi żyją od miliardów lat.
A co cię to obchodzi, jesliś ateista?