Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Wadowic prowadzili działania w ramach kampanii ROADPOL Safety D
Akcja "Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego" także w powiecie wadowickim

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Wadowic prowadzili działania w ramach kampanii ROADPOL Safety Days, ukierunkowane na dążeniu do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

W dniach od 16 do 22 września w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności,we wszystkich europejskich krajach prowadzona była akcja pod nazwą ROAD SAFETY DAYS (dni bezpieczeństwa ruchu drogowego). W czasie tych działań, nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego w powiecie wadowickim, czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wadowickiej komendy. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania osób pieszych, którzy objęci są szczególnym statusem ochrony jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Podczas działań funkcjonariusze promowali bezpieczne korzystanie z drogi oraz informowali uczestników ruchu drogowego o obowiązku przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

W środę (20.09) na terenie powiatu wadowickiego, policjanci przeprowadzili Europejskie działania  „PRĘDKOŚĆ”. W miejscach najbardziej niebezpiecznych pod względem występowania zdarzeń drogowych policjanci prowadzili kontrole drogowe ukierunkowane w szczególności na ujawnianie wykroczeń związanych z przekraczaniem dopuszczalnej prędkości oraz nieprawidłowym wyprzedzaniem, które są jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. W trakcie prowadzonych działań policjanci nie odnotowali żadnych wypadków drogowych. Łącznie skontrolowali 64 pojazdy, a 36 kierujących ukarali mandatami za przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

W ostatnim dniu działań, w piątek (22.09) w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach, policjant ruchu drogowego przeprowadził prelekcje o bezpieczeństwie w ruchu drogowym dla uczniów klas 1-3, którzy powoli przygotowują się do zdobycia swoich pierwszych uprawnień tj. karty rowerowej. W związku z tym, że uczniowie klas 4-8 w większości posiadają już karty rowerowe i poruszają się po drogach na rowerach czy hulajnogach elektrycznych, funkcjonariusz przypomniał najważniejsze obowiązujące przepisy ze szczególnym uwzględnieniem zmian dotyczących hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch. Policjant zaprezentował przygotowaną prezentację, filmy oraz odpowiadał na pytania zainteresowanych.

Kolejnym etapem było wyedukowanie najmłodszych tj. przedszkolaków, którzy na początek otrzymali elementy odblaskowe, a następne zostali zapoznani z podstawowymi zasadami na drogach ze szczególnym uwzględnieniem nauki bezpiecznego pokonywania przejść dla pieszych. Celem utrwalenia ich wiadomości teoretycznych, dzieci zaopatrzeni w kamizelki i elementy odblaskowe, zostały przeszkolone na przyległym do szkoły przejściu dla pieszych.

 

Szkoły i przedszkola, które chciałyby zaprosić policjanta mogą uzyskać informacje pod numerem 47 8327218 lub adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..pl lub napisać krótką prośbę do Komendanta Powiatowego w Wadowicach o delegowanie policjanta, w której warto zawrzeć adres placówki, wiek i przybliżoną ilość dzieci, a także numer telefonu.
(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 M.O 2023-09-26 08:01
Ciekawa jestem czy poinformuję dzieci i nauczą że już nie mają pierwszeństwa na przejściu dla pieszych po wprowadzeniu nowego przepisu.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.