W Campusie Bemke odbyła się ważna uroczystość, na którą zaproszono gości: to symboliczne odsłoni
Odsłonięto symboliczną makietę. Rusza budowa nowych obiektów Campusu Bemke

W Campusie Bemke odbyła się ważna uroczystość, na którą zaproszono gości: to symboliczne odsłonięcie makiety obrazującej rozbudowę Campusu. Jednocześnie jest to także otwarcie pierwszego etapu budowy nowych obiektów.

We wtorek (30.05)  odsłonięta została symboliczna makieta obrazująca rozbudowę Campusu Bemke w Kleczy Dolnej. Spotkaniem z udziałem Rady Społecznej, przedstawicieli lokalnych firm, autorów projektu oraz Fundacji Campus Bemke otwarto pierwszy etap budowy nowych obiektów.

Campus Bemke będzie dostępny dla każdego, a jego przestrzeń ma służyć kształceniu oraz inicjowaniu wszechstronnego rozwoju miejsca i ludzi. Podczas spotkania zaprezentowano wizualizacje i plany kolejnych etapów budowy, które w formie wystawy i makiety będą także dostępne do obejrzenia dla wszystkich odwiedzających Campus Bemke.

W pierwszym etapie budowy wzniesione zostaną dwa nowe budynku, docelowo przeznaczone dla uczniów obecnie działającej w Campusie Publicznej Szkoły Podstawowej. Następnym krokiem będzie budowa zaplecza sportowo-kulturalnego w obrębie tzw. Budynku Centralnego, który stanie się sercem projektu. Pełnowymiarowa sala gimnastyczna, siłownia, boisko do sqush’a, sauna czy siłownia to część propozycji z których skorzystają nie tylko uczniowie Campusu, ale także inne zaprzyjaźnione placówki oraz mieszkańcy okolic. Do ich dyspozycji zostanie oddana także sala teatralna z profesjonalnym zapleczem, sale konferencyjne na cele szkoleniowe, a także księgarnia, kawiarnia i dostosowane do potrzeb najmłodszych centrum zabaw. Mamy nadzieję, że Campus będzie odwiedzany, także przez swoje historyczne walory oraz piękne położenie. To ważne miejsce dla lokalnej społeczności, a my chcemy je udostępnić szerzej. Temu też ma służyć rewitalizacja samego Collegium Marianum – zapewnia wiceprezes Fundacji Cambus Bemke Krzysztof Słaboń.


Budynek centralny zostanie wkomponowany w zaprojektowany specjalnie obszar zielony, a dwie z trzech kondygnacji znajdą się pod powierzchnią gruntu. Całość Campusu ma być docelowo w jak największym stopniu samowystarczalna energetycznie. Zastosowane rozwiązania architektoniczne mają zapewnić przyjazne warunki nie tylko do nauki i aktywności sportowej, ale także relaksu mieszkańców w każdym wieku. Już teraz znakiem rozpoznawczym Campusu Bemke jest jego otwartość i chęć integracji, dlatego wszystkie propozycje przygotowane w Campusie będą dostępne dla każdego, kto szuka wiedzy, zaplecza dla swojej pasji, chce być aktywny lub po prostu szuka przestrzeni na odpoczynek. 

 

Bazą do innowacyjnego projektu tzw. wioski edukacyjnej – FarmLabu, stały się od lat związane z tym miejscem użytki rolne. Stanowią one ponad połową przestrzeni Campusu - aż 12 ha, które wraz z jego rozbudową, zyskają nowy kształt. FarmLab to projektu ekologiczny, łączący proces regeneratywnej produkcji żywności z edukacją szkolną i przedszkolną. Tworzony na podstawie najnowszej wiedzy ma posłużyć również wdrażaniu efektywnego modelu prowadzenia działalności rolniczej w Wadowicach i okolicach. To ukłon w stronę lokalnych rolników i pasjonatów, którzy są zainteresowani prowadzeniem swoich gospodarstw w sposób nowoczesny i w zgodzie z naturą.  

 

W obrębie FarmLabu przewidziano budowę pracowni prototypowych, modelarni, stolarni, ogrodów edukacyjnych i stworzenie gospodarstwa rolnego wyposażonego w szklarnie. Dzieci i młodzież będą miały warunki do edukacji spersonalizowanej, która już z powodzeniem jest realizowana w Publicznej Szkole Podstawowej, oraz uczenia się poprzez zabawę, współpracę i rozwiazywanie problemów. Szczegółowe założenia nowego modelu edukacji realizowanego w przestrzeni Campusu Bemke zaprezentowała zgromadzonym wiceprezes Zarządu ds. Edukacji Dobrochna Lama. Wszystkie Campusowe obiekty będą dostępne dla mieszkańców Wadowic i okolic, a oferta edukacyjna i kulturalna sukcesywnie rozwijana i dostosowywana do potrzeb jej odbiorców.  

Ważnym jest dla nas głos Rady Społecznej skupiającej przedstawicieli działających już w okolicy instytucji i inicjatyw kulturalno-społecznych. Liczymy, że pomoże nam ona odpowiadać na potrzeby mieszkańców i tak profilować planowane działania, by pomagały one jak najlepiej rozwijać lokalny potencjał i stwarzać warunki do aktywności. Chcemy także, żeby samo miejsce było atrakcyjne dla przedsiębiorców, którzy zechcą włączyć się w ten nietuzinkowy i bardzo ambitny projekt. W ten sposób mogą brać czynny udział w kształtowaniu lokalnego rynku i budowaniu na nim także swojej pozycji jako organizacji zaangażowanej. Edukacja to przyszłość, a edukacja na wysokim poziomie, nie musi być przywilejem dużych miast, może być dostępna także w Wadowicach – wyjaśnia prezes Katarzyna Przybył – Tamowicz.

Rozbudowy Campusu Bemke możliwa jest dzięki darczyńcom – w większości to osoby i firmy z Wadowic i okolicy.

Campus Bemke już dziś zaprasza wszystkich do odwiedzin. Podczas cotygodniowej „Niedzieli na Campusie” można skorzystać z oferty restauracyjnej, obejrzeć przygotowaną z okazji rozpoczęcia budowy wystawę oraz skorzystać z różnych form aktywności w przyjaznej przestrzeni parkowej. Aktualne oferty warsztatów i spotkań można znaleźć na stronie www.campusbemke.pl.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-7 #1 paragraf 2023-05-30 20:17
Co tam robi dziad wadowicki?
-5 #2 do para 2023-05-30 20:53
Cytuję paragraf:
Co tam robi dziad wadowicki?

żebra ! ! !

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.