W I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity w Wadowicach, uroczyście odsłonięto i poświęcon
W "Gimplu" odsłonięto tablicę poświęconą Gustawowi Studnickiemu

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity w Wadowicach, uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową poświęconą Gustawowi Studnickiemu, cenionemu pedagogowi, wybitnemu matematykowi, a przede wszystkim - wielkiemu pasjonatowi naszego regionu.

W piątek (9.12) w  I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity w Wadowicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia  tablicy pamiątkowej poświęconej Gustawowi Studnickiemu. Tablicę umieszczono obok wejścia do klasy, w której przez wiele lat uczył ceniony pedagog i wybitny matematyk i pasjonat naszego regionu.

Dużą zasługę w tym, że dzisiejsza uroczystość mogła się odbyć, miała radna powiatowa Maria Wądrzyk, absolwentka wadowickiego LO, która podczas uroczystości podkreślała, że profesor był i nadal jest dla niej wzorem człowieka, pedagoga i społecznika.

W odsłonięciu i poświęceniu tablicy pamiątkowej wzięli udział rodzina Gustawa Studnickiego oraz przedstawiciele samorządu powiatowego. Licznie reprezentowana była także społeczność liceum Moment odsłonięcia tablicy poprzedził ciekawy wykład historyka, dra. hab. Konrada Meusa „Doktor Gustaw Studnicki. Pedagog – regionalista – społecznik”.

Gustaw Studnicki urodził się 24 maja 1935 w Barwałdzie Górnym. Był pedagogiem, z wykształcenia matematykiem. Publikował materiały dotyczące dydaktyki i historii matematyki w "Matematyce" i "Wiadomościach matematycznych". Pasjonował się przeszłością regionu, której poświęcił wiele opracowań publikowanych m.in. na łamach "Nadskawia" i "Podbeskidzia". Napisał monografię wadowickiego gimnazjum i liceum "Pierwsza wśród równych", którego był absolwentem i czynnym nauczycielem matematyki. Opublikował i wydał kilka prac poświęconych historii Barwałdu i Wadowic. Był aktywnym działaczem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej i popularyzatorem wiedzy o Nadskawiu a także Honorowym Obywatelem Miasta Wadowice. Zmarł 15 maja 1999 roku, pochowano go na Cmentarzu Parafialnym w Wadowicach. Jego imię nosi przedszkole nr 5 na osiedlu Pod Skarpą. W ubiegłym roku Gustaw Studnicki został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego”.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-4 #1 Omułek 2022-12-09 20:00
Bez sensu
-2 #2 Ja 2022-12-10 06:29
...
+7 #3 Ted 2022-12-10 08:08
Lepiej rzucili belfrom jakiś większy dodatek motywacyjny, bo kadry w powiecie się kruszą. Za takie pieniądze to tylko sprzątaczki zostaną w szkołach.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.