Na Kopcu, w sąsiedztwie klasztoru pallotynów ma powstać kampus: niezwykłe miejsce złożone z obiekt
Na Kopcu ma powstać niezwykłe edukacyjne miejsce

Na Kopcu, w sąsiedztwie klasztoru pallotynów ma powstać kampus: niezwykłe miejsce złożone z obiektów sportowych i rekreacyjnych. Ma on być dostępny dla wszystkich, którzy chcą kreatywnie spędzić czas.

W Kleczy na Kopcu od dziesięcioleci świetnie rozwija się edukacja, bo jeszcze przed I wojną światową, w placówce nazwanej Collegium Marianum zorganizowano szkołę, a potem gimnazjum i seminarium.

Zgodnie z zamierzeniem ks. Alojzego Majewskiego, który kupił te tereny w 1909 roku, Collegium Marianum było placówką oświatową wychowującą i kształcąca chłopców, którzy w przyszłości chcieliby poświęcić się głównie pracy misyjnej w Stowarzyszeniu Księży Pallotynów jako kapłani lub bracia. Wśród ówczesnych nauczycieli byli między innymi mieszkający w pobliskim Gorzeniu Górnym Emil Zegadłowicz i twórca Teatru Rapsodycznego w Krakowie Mieczysław Kotlarczyk.

Po II wojnie światowej władze komunistyczne przejęły budynki ale zakazały działalności edukacyjnej. W 1984 roku rząd zwrócił zdewastowane Collegium Marianum Pallotynom, a po gruntownym remoncie w gmachu urządzono Dom Rekolekcyjny im. Jana Pawła II oraz nowicjat. Przełomową datą dla Collegium Marianum było otwarcie w 2013 roku Katolickiej Szkoły Podstawowej.

Od kilku lat na Kopcu prężnie działa założona przez rodzinę Domogałów Fundacja TDJ prowadząc między innymi przedszkole. Ale to nie koniec: wkrótce ma tutaj powstać Campusu Bemke. Według planów  będzie miejscem dialogu, przestrzenią w której rozwijać się będą nie tylko dzieci i młodzież (szkoła podstawowa pozostanie szkołą publiczną), ale także dorośli. Powstać ma nowa szkoła, a także hala sportowa. Campus będzie nowoczesnym ośrodkiem edukacyjno-konferencyjnym, umożliwiającym organizowanie między innymi konferencji, obozów i kolonii, warsztatów tematycznych, spotkań twórczych, rekolekcji.

TChcemy, aby było to miejsce inspirujące, wypełnione przede wszystkim przez tutejszych mieszkańców. Mamy wizję, ale jesteśmy otwarci na najbardziej szalone pomysły. Chcemy rozmawiać, szukać konceptów do realizacji, budować prototypy. Naszym zadaniem jest utworzenie najlepszego z możliwych środowiska dla rozwoju dziecka, nastolatków i dorosłych, przy czym nie będzie to przestrzeń elitarna, a dostępna dla każdego. To miejsce ma niezwykłą historię. Naszym zadaniem jest stworzenie na Kopcu małego centrum świata – zapowiadają Katarzyna Przybył-Tamowicz i Krzysztof Słaboń z Fundacji TDJ.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-8 #1 Jashi 2022-10-11 12:21
Kopiec to obecnie najlepsza szkoła podstawowa w regionie a nawet powiecie!
0 #2 Jawohl 2022-10-11 14:20
Cytuję Jashi:
Kopiec to obecnie najlepsza szkoła podstawowa w regionie a nawet powiecie!


Nawet na świecie!
+26 #3 Kolejny przekret 2022-10-11 14:42
Ponad 600 hektarów ziemi, którą Kościelna Komisja Majątkowa oddała zakonom, trafiło do rodziny 25-letniego śląskiego przedsiębiorcy Tomasza Domogały. Odkupowała ona działki tak szybko, że gminy zainteresowane ich kupnem zawsze były spóźnione - pisze "Rzeczpospolita".

Domagała odkupił działki m.in. od Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety i od należącego do albertynek Towarzystwa Pomocy dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta. W ręce Kościoła grunty te przekazane zostały przez Kościelną Komisję Majątkową przy MSWiA jako rekompensata za nieruchomości utracone w PRL - informuje "Rzeczpospolita".

Firma Famur darczyńcą


Jak pisze "Rz", Tomasz Domogała jest większościowym akcjonariuszem giełdowej grupy Famur, producenta sprzętu górniczego (w ubiegłym roku "Forbes" wycenił jego majątek 1,8 mld. zł). Dyrektorem biura zarządu grupy Famur jest z kolei Małgorzata Bryk, członek Komisji Majątkowej ze strony Kościoła.

Famur oraz ojciec Tomasza Domogały są też wielkimi darczyńcami archidiecezji katowickiej. Dyrektorem ekonomicznym tej archidiecezji jest ks. Mirosław Piesiur, wiceprzewodnicz ący Komisji Majątkowej.

Gminy były spóźnione

Poza Tomaszem Domogałą, ziemię odkupywali także siostra jego żony oraz szwagier. By wykupywać grunty, musieli meldować się w mieszkaniach, w których w rzeczywistości nie mieszkali - opisuje "Rz".

Ziemia tak szybko sprzedawana była nowym właścicielom, że gminy zainteresowane jej kupnem, spóźniały się z ofertami - pisze "Rz". Pomijano także dzierżawców, którzy posiadali prawo do pierwokupu. W niektórych przypadkach do aktów notarialnych dołączano nieprawdziwe informacje o dzierżawach np., że któryś z nich nie jest rolnikiem indywidualnym.

Tomasz Domogała odmówił "Rz" komentarza. Ksiądz Mirosław Piesiur pytany, czy kuria polecała Jacka Domogałę ws. zakupu ziem, odpisał: "pani Redaktor pomyliła Archidiecezję Katowicką z firmami prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościam i".
+31 #4 Czarek K. 2022-10-11 14:48
Te Domogały z Kleczy to jedni z największych oszustów w kraju
+21 #5 Czarek K. 2022-10-11 16:18
Cytuję Czarek K.:
Te Domogały z Kleczy to jedni z największych oszustów w kraju

Dokładnie, zwłaszcza że przejmują za pare złotych majątek będący własnością wszystkich Polaków
+4 #6 Ewa 2022-10-11 16:26
Szkoła elit
+12 #7 Zosia 2022-10-11 21:13
To samo zrobił nasz prawdomowny premier kupił o kościoła za bezcen a po przekwalifikowa nia gruntów zarobilo niezła kasę odsrzefajac dilerów.a że postawił na inflację to zakupił obligacje indeksowane o wskaźnik.tak się robi kasę ciemny ludzie glosujacy na PiS
+2 #8 Wychowawca 2023-02-23 21:01
Edukacyjnie są świetni, ale wychowanie leży. Czyli brak podstaw. Budowanie na piasku - sprzeczne z religia katolicka. Kupy się to nie trzyma
+3 #9 Wychowawca 2023-02-23 21:07
I przypominam ze szkoły, przynajmniej państwowe, to placówki wychowawczo-osw iatowe

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.