Ci to potrafią! Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stroniu zdobyli tytuł V drużyny Europy w Bezpieczeńst
W europejskiej czołówce!

Ci to potrafią! Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stroniu zdobyli tytuł V drużyny Europy w Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Reprezentowali nasz kraj spośród 25 europejskich państw. To nie pierwszy ich sukces w tej dziedzinie.

Sukcesem w skali europejskiej może obecnie poszczycić się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Stroniu. Uczniowie tej podstawówki, zajmujący od lat czołowe miejsca w ogólnopolskim finale Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz niedawni zdobywcy tytułu Mistrza Polski BRD 2012 mogą teraz z dumą dołączyć do swej kolekcji tytuł V drużyny Europy w BRD! Warto dodać, że jeszcze nigdy polska reprezentacja w tej dyscyplinie nie zajęła tak wysokiej lokaty podczas europejskich mistrzostw, których finał odbył się w tym roku akurat w naszym kraju .

Europejski Konkurs Edukacji Drogowej to cykliczna impreza rozgrywana od 26 lat. Organizatorem zawodów jest Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA). W Konkursie uczestniczą reprezentacje około 25 europejskich państw (mistrzowie poszczególnych krajów). Każda ekipa składa się z czterech zawodników w wieku 10-12 lat (2 dziewczynki oraz 2 chłopców) plus dwoje dorosłych opiekunów. Konkurs składa się z zadań praktycznych (rowerowe tory przeszkód – 4 konkurencje) oraz części teoretycznej (znajomość przepisów ruchu drogowego – również 4 konkurencje).

XXVII Europejski Konkurs Edukacji Drogowej odbył się w dniach 21-24 września w Bochni. Po raz pierwszy w blisko trzydziestoletniej historii tego konkursu przyznano Polsce zaszczyt bycia gospodarzem imprezy. Drużyna ze Stronia, jako aktualni Mistrzowie Polski reprezentowała nasz kraj w tym międzynarodowym gronie. Ponieważ regulamin zawodów europejskich różni się nieco od stosowanego w czasie polskich eliminacji, zdobywcy Mistrzostwa Polski BRD 2012: Damian Radomski, Filip Pająk i Dominik Krystian nie mogli wystartować w Bochni, gdyż aktualnie są już gimnazjalistami. Jednak zostali jak widać godnie zastąpieni przez kolejną drużynę SP Stronie, którą aktualnie stanowią: Joanna Gnojek, Aniela Zawiła, Piotr Haranek oraz Kacper Bartkowski.

Klasyfikacja Ogólna Mistrzostw Europy BRD 2012:

1. Czechy
2. Rosja
3. Łotwa
4. Szwajcaria
5. Polska (Gmina Stryszów)

"Zdajemy sobie sprawę jak wiele zagrożeń kryją polskie drogi i wszyscy powinniśmy wspierać inicjatywy, które w profesjonalny sposób kształcą młodych ekspertów w tej dziedzinie, bo stanowią oni doskonały przykład dla swych rówieśników. Jednocześnie te sukcesy bardzo szeroko promują Małą Ojczyznę Gminę Stryszów" – podkreśla wójt Gminy Stryszów Jan Wacławski.

Satysfakcji z osiągniętego wyniku nie kryje opiekun strońskiej drużyny Tomasz Gębala.

"Sam fakt, że uczniowie z małej szkoły w Gminie Stryszów dostąpili zaszczytu reprezentowania kraju - na zawodach rangi europejskiej, to niesamowity sukces" – podkreśla szczęśliwy trener młodych zawodników.

Dyrektor szkoły w Stroniu Jan Gębala planuje teraz kolejne przedsięwzięcie. W styczniu 2013 roku chciałby zorganizować w strońskiej szkole jedną z eliminacji Ligi Mistrzów BRD. To impreza skupiająca czołówkę najlepszych drużyn w kraju. Planowanych jest w sumie pięć eliminacji organizowanych rotacyjnie przez poszczególnych uczestników. Może po takich sukcesach krajowych i międzynarodowych uda się stworzyć u nas przychylny klimat i pozyskać sponsorów. Samorząd stryszowski pragnie wesprzeć tą widowiskową i pożyteczną imprezę z zakresu edukacji komunikacyjnej.

(PP)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Mama 2012-09-27 11:04
Brawo! Oni robią swoje i mają efekty. Tak trzymać!
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.