W naszym regionie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił do tej pory, w ramach programu "Dobry Star
Dofinansowanie wyprawki szkolnej w Małopolsce dla 282 tysięcy dzieci

W naszym regionie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił do tej pory, w ramach programu "Dobry Start", łącznie niemal 85 milionów złotych. Świadczenia otrzymali rodzice i opiekunowie przeszło 282 tysięcy dzieci.  Małopolskie placówki ZUS rozpatrzyły ponad 92% złożonych wniosków.

W województwie małopolskim największą kwotę świadczeń wypłacił krakowski ZUS – 33,8 milionów złotych, a trafiła ona do rodziców i opiekunów 112,6 tysięcy dzieci. W nowosądeckiej placówce łącznie wypłacono 20,2 milionów złotych dla 67,3 tysięcy uczniów. Natomiast w chrzanowskim oddziale, pod który podlega również powiat wadowicki, łączna kwota wypłaty to 16,2 milionów złotych przeznaczone dla 54 tysięcy dzieci. Czwarty małopolski oddział, zlokalizowany w Tarnowie, przelał na konta rodziców sumę 14,5 miliona złotych. I z tych świadczeń może skorzystać 48,3 tysięcy uczniów.

Od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie „300+”, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci złożyli w naszym województwie 225,7 tysięcy wniosków, z których 208,5 tysięcy już rozpatrzono.

W całym kraju, w ramach programu "Dobry start", na konta rodziców i opiekunów trafiło 925 milionów złotych. Od początku lipca wpłynęło do ZUS około 2,6 miliona wniosków o dofinansowanie wyprawki szkolnej dla 3,7 miliona uczniów. Wypłacone dotychczas świadczenia obejmują ponad 3 miliony dzieci.

Program "Dobry start" to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów, którzy rozpoczynają rok szkolny, aż do ukończenia przez nich 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

W tym roku szkolnym wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie – na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Termin na złożenie wniosku jest do 30 listopada. Pieniądze z programu są wypłacane tylko na rachunek bankowy.

Eksperci ZUS pomogą osobom, które będą miały problem ze złożeniem elektronicznego wniosku o „300+”. Ponadto w wybranych placówkach Poczty i KRUS będą pracownicy ZUS służyć wsparciem przy złożeniu wniosku o świadczenie i również uruchomią profil na PUE. Mobilne punkty będą w innych urzędach i instytucjach. Na stronie Zakładu w zakładce o „Dobrym Starcie” można znaleźć informacje na ten temat.

Rodzice, którzy będą chcieli złożyć wniosek o „300+”, muszą pamiętać o dowodzie osobistym, numerze PESEL dziecka, rachunku bankowym, na który zostanie wypłacone świadczenie, adresie e-mail i numerze telefonu, orzeczeniu o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20 roku życia i jest osobą niepełnosprawną oraz nazwie i adresie szkoły, do której dziecko chodzi.(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.