Ta sobota (26.06) była dniem szczególnym dla mieszkańców Frydrychowic, ponieważ dokonała się histo
We Frydrychowicach odsłonięto obelisk upamiętniajacy nieistniejąca już szkołę

Ta sobota (26.06) była dniem szczególnym dla mieszkańców Frydrychowic, ponieważ dokonała się historia – historia upamiętnienia Szkoły Podstawowej nr 1, która działała we Frydrychowicach w latach 1881 – 1979, a w tym roku obchodzimy 140-lecie jej istnienia.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym p.w. Świętych Archaniołów we Frydrychowicach, którą odprawił proboszcz ksiądz Krzysztof Bogdał a okolicznościowe kazanie wygłosił były proboszcz parafii we Frydrychowicach ksiądz  kanonik Józef Gwiazdoń, który przedstawił dzieje szkolnictwa we wsi, które rozpoczęło się w szkółce parafialnej.

Po mszy  uczestnicy udali się wraz z pocztami sztandarowymi Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkoły Podstawowej z Frydrychowic w  miejsce, gdzie kiedyś mieściła się szkoła nr 1 na ulicy Świerkowej.  Tam przywitano gości, byłych uczniów szkoły, nauczycieli i mieszkańców wsi.

Tutaj nastąpiło symboliczne odsłonięcie tablicy pamiątkowej znajdującej się na obelisku. Dokonał tego wieloletni dyrektor Szkoły nr 1 i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Brzechwy Józef Trzop oraz była uczennica szkoły Anna Moryc.  Następnie ksiądz proboszcz poświęcił obelisk a harcerze z Frydrychowic zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Józef Trzop, który wraz z sołtysem wsi był inicjatorem powstania miejsca, które upamiętni nieistniejącą już od 2003 szkołę nr 1.

Następca część uroczystości odbyła się w Wiejskim Domu Kultury we Frydrychowicach, gdzie na scenie wystąpił Chór Frydrychowice z piosenkami autorstwa byłego dyrektora „starej szkoły”. Zaprezentowały się również zespół taneczny „Migotki” z choreografią, która została nagrodzona w 2021 roku na dwóch Ogólnopolskich Festiwalach Tanecznych w Katowicach i Bydgoszczy. Wystąpił również duet taneczny Anity Wilk i Magdaleny Szczerbik, dziewczynki zdobyły w maju wyróżnienie podczas Ogólnopolskiego Konkursu Teatru Tańca w Katowicach. Między występami artystycznymi prezentowali się uczniowie szkoły z poezją.

Nie zabrakło wspomnień placówki, potocznie zwanej „starą szkołą”. Wspomnienia gwarnych sal, pierwszych sukcesów, porażek, koleżeństwa i zdobytej wiedzy. Wiele można by mówić o dziejach Szkoły nr 1, choćby dlatego, by ocalić jej historię od zapomnienia.  Ostatnia karta historii Szkoły Podstawowej nr 1 została napisana właśnie w sobotę (26.06)  odsłonięto obelisk upamiętniający szkołę, w której przez 98 lat następował rozwój intelektualny i społeczny dzieci i młodzieży z wioski.

Historia placówki została spisana przez Annę i Józefa Trzop w książce  „Historia Szkoły Podstawowej nr 1 we Frydrychowicach”, którą można było nabyć i nadal można w WDK Frydrychowice.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Ludzie 2021-07-06 12:26
toc to koniec swiata !!!!
Cytować
0 #2 kris 2021-07-28 10:13
Rozmach imprezy spory...tylko po co znicz na obelisku upamiętniającym szkołę ?
Przecież to nie grób...
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.