We wtorek (4.05) rozpoczęły się tegoroczne matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. W cały
Rozpoczęły się tego tegoroczne matury

We wtorek (4.05) rozpoczęły się tegoroczne matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. W całym kraju do egzaminu przystąpiło ponad 270 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.

We wtorek (4.05) o godzinie 9:00 rozpoczęły się tegoroczne matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. W całym kraju do egzaminu przystąpiło ponad 270 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. W środę (5.05) abiturientów czeka egzamin z matematyki, a w czwartek (6.05) z języka obcego na poziomie podstawowym.

Egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny. Są one zbliżone do obowiązujących w marcu podczas próbnych egzaminów maturalnych i próbnego egzaminu ósmoklasisty i do tych z egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku, również w reżimie sanitarnym.

Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30%  w zależności od przedmiotu) określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja i potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne będą przeprowadzane według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30% punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca. Tego samego dnia ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-6 #1 gonzo 2021-05-04 11:01
komu to potrzebne lepiej żeby coś zrobić naprawić a nie czytać dziady i t p teraz są inne czasy

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.