Rząd wycofał się z decyzji o zakazie przemieszczania się dzieci w godzinach od 8:00 do 16:00 bez opie
Rząd łaskawie poluzował obostrzenia. Najmłodsi nie będą uwięzieni w domu

Rząd wycofał się z decyzji o zakazie przemieszczania się dzieci w godzinach od 8:00 do 16:00 bez opieki dorosłych. Dzięki temu w ferie nie zostaną uwięzieni w domach na dwa tygodnie.

W poniedziałek (4.01) rozpoczęły się ferie zimowe. W 2021 roku  wypadają one wyjątkowo w jednym terminie w całym kraju i potrwają do 17 stycznia z uwagi na panującą pandemię koronawirusa w Polsce i na świecie. 

Dzieci i młodzież jednak nie mają specjalnych powodów do radości: decyzją rządu, zamknięte są stoki narciarskie czy lodowiska. Pozostaje siedzenie w domu, czy korzystanie z ofert domów kultury, które mimo trudności stają na wysokości zadania. Mało by brakowało, a najmłodsi, "dzięki" rozporządzeniu uwięzieni zostaliby na 2 tygodnie w domu: do tej pory nie wolno im było wychodzić w godzinach od 8:00 do 16:00 w robocze dni tygodnia - taka sytuacja trwała już od października.

W poniedziałek (4.01) minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, poinformował, że rząd wycofuje się z tego: rozporządzeniu Rady Ministrów została dopuszczona możliwość przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godzinach od 8:00 do 16:00 bez opieki ze strony dorosłych.

Mamy okres ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w tych godzinach mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania – argumentował decyzję rządy minister zdrowia Adam Niedzielski.

To  pokłosie sporej  ilości wniosków, które napływały do niego oraz do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. O zniesienie tego zakazu apelowała między innymi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Nie każdy ma możliwość towarzyszyć dziecku czy nastolatkowi nawet podczas krótkiego wyjścia z domu w godzinach, w których dorośli zazwyczaj są w pracy pracy.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 Edi 2021-01-05 15:00
Oszołomy łaskawie dają dzieciom namiastkę wolności
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.