W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach (popularnego „Tischnera”) powstał
Miejsce, jakiego Wadowice jeszcze nie mają

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach (popularnego „Tischnera”) powstało Akademickiego Centrum Edukacyjnego z Inkubatorem Organizacji Pozarządowych. O stworzeniu w tej szkole miejsca aktywizacji zawodowej młodzieży marzyła od lat.

„Nic nie tworzy przyszłości tak, jak marzenia” – pod tymi słowami Victora Hugo z pewnością podpisze się Jolanta Satława, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach (popularnego „Tischnera”). O stworzeniu w tej szkole miejsca aktywizacji zawodowej młodzieży marzyła od lat. Tak też się stanie. Prawie 900 metrów kwadratowych poddasza szkoły zupełnie odmieni swoje oblicze. Powstanie tu m.in. aula wykładowa na 135 miejsc, sale dydaktyczne oraz biura. Miejsce będzie służyć nie tylko uczniom, ale także organizacjom pozarządowym i przedsiębiorcom. Aby mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne do budynku szkoły dobudowana zostanie winda.

Prace nad stworzeniem w CKZiU Nr 1 w Wadowicach Akademickiego Centrum Edukacyjnego z Inkubatorem Organizacji Pozarządowych prowadzone będą w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Przetarg wygrała firma „Andrzej Szymula Firma Usługowo Remontowo – Budowlana” z Łączan. Umowę z wykonawcą władze powiatu wadowickiego podpisały 26 listopada tego roku. Prace podzielone są na trzy etapy. Pierwszy obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę, drugi – roboty budowlane, trzeci – wyposażenie obiektu. Całość ma zostać wykonana do 20 kwietnia 2022 roku.

Od lat zależało nam na poszerzeniu bazy dydaktycznej, a przede wszystkim na stworzeniu przy szkole centrum, które służyłoby aktywizacji zawodowej młodych osób: uczenia ich przedsiębiorczości, zakładania własnej firmy, prowadzenia małego biznesu. Cel jest jasny – chcemy pomóc młodzieży jak najlepiej odnaleźć się na rynku pracy. Jestem szczęśliwa, że w końcu nasze marzenie się spełni – podkreśla Jolanta. Satława, dyrektor CKZiU Nr 1 Wadowicach

Mocno stawiamy na rozwój szkolnictwa zawodowego. Realizacja tego projektu jest tego dowodem. Ale to miejsce będzie służyć nie tylko uczniom CKZiU Nr 1. Z Akademickiego Centrum Edukacyjnego (ACE) będą też korzystać nieodpłatnie organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje związane z szeroko pojętym doradztwem, edukacją, ekologią, jak również przedsiębiorcy i wszyscy mieszkańcy powiatu. Na poddaszu „Tischnera” powstanie aula wykładowa na 135 osób z możliwością podzielenia na dwie osobne sale, pięć sal dydaktycznych, dwa pomieszczenia biurowe oraz zaplecze sanitarne i techniczne. Do budynku szkoły zostanie dobudowana winda, zastosujemy także inne rozwiązania, które ułatwią korzystanie z ACE osobom niepełnosprawnym. Podsumowując – powstanie nowoczesne centrum konferencyjno – szkoleniowe, na które Wadowice i wszyscy mieszkańcy naszego powiatu zdecydowanie zasługują – dodaje wicestarosta Beata Smolec.

 

Koszt prac to blisko 3,3 miliona złotych. W lipcu 2017 roku  powiat wadowicki złożył do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Z programu ostatecznie udało się pozyskać duże pieniądze, bo około 2,2 miliona złotych (środki unijne oraz budżet państwa). Dodajmy, że realizacja inwestycji wpisuje się również w Strategię Rozwoju Województwa  "Małopolska 2030", w której kształcenie zawodowe jest priorytetem. 

Do tematu będziemy wracać.

(Materiał promocyjny Starostwa Powiatowego w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.