Wadowice przekazały na ręce misjonarzy prowadzących szkołę w Ugandzie dwa medale wydane z okazji 100
Wadowice wsparły szkołę misjonarzy medalami. Pomogą w rozbudowie inwentarza

Wadowice przekazały na ręce misjonarzy prowadzących szkołę w Ugandzie dwa medale wydane z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Pozwolą one  zebrać pieniądze na traktor, maszyny rolnicze oraz żywy inwentarz: podstawowym problemem szkoły jest wyżywienie uczniów.

Niedawno ojciec Bogusław Dąbrowski – misjonarz i zarazem dyrektor finansowy Szkoły Technicznej im. Św. Jana Pawła II w Kakooge w Ugandzie zwrócił się do Urzędu Miejskiego w Wadowicach o finansowe wsparcie projektu misyjnego, jakim jest rozbudowa bazy dydaktyczno – produkcyjnej  szkoły w Kakooge. Jej zadaniem  jest pomoc w uzyskaniu zawodu i dzięki temu właściwie przeżycia w Ugandzie.

Gmina nie ma możliwości prawnej finansowego wsparcia misji, ale władze miasta postanowiły pomóc w inny sposób. W tym jubileuszowym roku Wadowice wydały sto odlanych z brązu okolicznościowych medali. Część z nich trafiła do osób i instytucji, które miały szczególny udział w upowszechnianiu ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauczania pochodzącego z Wadowic papieża, a część właśnie jest przekazywana na cele charytatywne.

Dwa wyjątkowe medale o numerach 50 i 55 w środę (25.11) powędrowały do dalekiego Kakooge. W ten sposób władze miasta wsparły prowadzoną przez misjonarzy szkołę w Ugandzie, której patronem jest właśnie papież Polak. Zebrane pieniądze Franciszkanie inwestują w traktor, maszyny rolnicze oraz żywy inwentarz taki jak krowy, kury, świnie, ponieważ podstawowym problemem szkoły jest wyżywienie uczniów.

Przekazujemy dzisiaj dwa medale. Jeden trafi do szkoły w Kakooge na pamiątkę setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, który jest jej patronem, a drugi ojcowie Misjonarze mogą wystawić na licytację i mam nadzieję, że uda się im sprzedać ten wyjątkowy medal za przyzwoitą kwotę – mówi burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Podstawowym problemem szkoły w Kakooge, a zarazem najwyższym kosztem, jest wyżywienie uczniów. Żywność w Ugandzie jest bardzo droga. Stąd misjonarze zaczęli uprawiać tam ziemię, a zbiory stanowią podstawę wyżywienia uczniów technikum. Młodzież otrzymuje trzy posiłki, co jest rzadkością – w Kakooge ogromna większość dzieci ma możliwość zjedzenia co najwyżej jednego posiłku dziennie. Gleba niestety jest gliniasta i mało urodzajna, trzeba ją mocno uprawiać, żeby przyniosła plon. Do tego jest niezbędny traktor i sprzęt rolniczy, na który misjonarze zbierają pieniądze. W ostatnim czasie zakupili też krowy, świnie i kury. Wszystko po to, by uczniowie mieli co jeść.

Niestety, w tej chwili szkoła jest zamknięta dla uczniów z powodu pandemii. Jednak wszyscy żywią nadzieję, że ta sytuacja w końcu minie i placówka dalej będzie mogła wypełniać swe ważne zadanie.

Wydział Promocji wadowickiego magistratu przekazał misjonarzom również 140 koszulek (dla każdego ucznia) wydanych specjalnie na setną rocznicę urodzin naszego Świętego oraz okolicznościowe przypinki.
(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+17 #1 ja 2020-11-25 13:53
jeżeli to ma być kolejna możliwość pokazania facjaty, to zaczynam rzygać
Cytować
+14 #2 M. 2020-11-25 14:52
A ja myślałem, że samorząd to powinien wydawać pieniądze podatników na rozwiązywanie problemów lokalnych...
Cytować
+15 #3 Olo 2020-11-25 16:08
Zbliża się czas szopek! Baran jak malowany z tego gościa zwanego burmistrzem będzie
Cytować
+14 #4 Tom 2020-11-25 16:46
Ten to się tylko kościółkowymi otacza. Czasem się zastanawiam, czy on kieruje miastem czy jakąś kurią?
Cytować
-9 #5 Po PO 2020-11-25 18:19
Cytuję M.:
A ja myślałem, że samorząd to powinien wydawać pieniądze podatników na rozwiązywanie problemów lokalnych...

Najpierw przeczytaj artykuł do końca a potem komentuj myślicielu.
Cytować
+1 #6 nawet w masce 2020-11-26 00:10
A gdzie maski ?
I gdzie teraz medali ?
Ktoś tu niezłe wałki kreci
Cytować
+9 #7 Zosia70 2020-11-26 00:22
Pan Burmistrz Kaliński załatwia sobie właśnie poparcie proboszczów i biskupów w kampanii 2023 do reelekcji.
Cytować
+1 #8 katolik 2020-12-07 22:55
Za mały garniturek i dwie panienki z brodami.Gender w rozkwicie:))
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.