W wadowickim „Gimplu” rozstrzygnięto XXI Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” w k
XXI Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygnięty

W wadowickim „Gimplu” rozstrzygnięto XXI Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” w którym  rywalizowali  młodzi publicyści ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego.

W środę (7.10) w Auli Papieskiej I LO im. Marcina Wadowity rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego. Jury w składzie: Dorota Bosak–Żeglińska – nauczyciel języka polskiego, Bogdan Szpila – dziennikarz „Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu WadowiceOnline.pl  po starannym przeanalizowaniu 33 reportaży i felietonów, nadesłanych jeszcze w tradycyjnym terminie na wiosnę – tuż przed lockdownem,  miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.

W obecności przedstawicieli organizatora – Krzysztofa Koska, wicedyrektora I LO im. Marcina Wadowity oraz Marii Talagi, przewodniczącej Stowarzyszenia Absolwentów LO – wręczono nagrodę Grand Prix za najlepszy tekst konkursu Marcinowi Płonce  z I LO im. Wadowity (redakcja „Peryskopu”) za poruszający reportaż „Ostateczna decyzja” o zagubieniu w życiu doprowadzającym ostatecznie do samobójstwa.

Równie bezdyskusyjnie pierwsze miejsce w kategorii felieton zajęła jego redakcyjna koleżanka Martyna Kudłacik za dojrzałość i umiejętność refleksyjnego, ale i ironicznego spojrzenia na sposób wykorzystywania przez osoby publiczne świata mediów społecznościowych.

Z kolei I miejsce w kategorii reportaż przypadło Sarze Piekut z I LO im. Wadowity (redakcja „Peryskopu”) za przejmujący tekst o skutkach niezauważanej, a może i bagatelizowanej przez otoczenie depresji.  II miejsca także dla Sary Piekut za bardzo ciekawie skomponowany reportaż o stopniowym zobojętnieniu zagonionych rodziców wobec kiedyś tak wyczekiwanego dziecka, a III ponownie dla Marcina Płonki za osnutą na faktach, ale intersująco sfabularyzowaną relację z ostatniego dnia życia.

Kolejne nagrody i wyróżnienia w kategorii felieton przyznano uczennicom Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej Lilianie Zagórdzie, Julii Róg i Urszuli Myszy za prace o relacjach między płciami, o nieudanym projekcie utworzenia klasy „disco polo” i o niezrozumieniu międzypokoleniowym oraz Mateuszowi Nalborczykowi z CKZiU nr 1 w Wadowicach za „Seryjne apokalipsy”, jedyny tekst nawiązujący do początków pandemii w Polsce. Lekki uśmiech wywołał także felieton Marty Kwarciak z „Wadowity” o „Kulcie odpoczynku?”, oparty na doświadczeniach „przygniecionej nauką” uczennicy liceum, zaś za ciekawy pomysł połączenia konwencji felietonu i recenzji filmowej uhonorowano Nagroda Specjalną Pawła Petka z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Podsumowując, można powiedzieć, że wahadło sukcesów wychyliło się kolejny rok z rzędu w stronę młodych publicystów z I LO im. Marcina Wadowity, którzy zgarnęli ponad połowę wszystkich nagród i wyróżnień. Dodajmy, że imprezę zorganizowano z zachowaniem zasad dezynfekcji i dystansu społecznego.

Jury oraz patron konkursu i fundator nagród Starostwo Powiatowe w Wadowicach zdecydowali się również docenić dyplomami uznania pracę opiekunów laureatów konkursu:Elżbiety Karelus i Marii Nowak z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej, Renaty Marek z CKZiU nr  1 im. ks. Józefa Tischnera w Wadowicach oraz tradycyjnie opiekuna redakcji pisma szkolnego I LO im. Marcina Wadowity „Peryskop” Henryka Odrozka.

Laureatom i ich opiekunom gratulujemy – i do zobaczenia za rok!

(HO)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.