Nie zakończyły się jeszcze projekty edukacyjne rozpoczęte w 2017 roku, a już teraz możemy się cies
Kolejne pieniądze na projekty edukacyjne dla powiatu wadowickiego!

Nie zakończyły się jeszcze projekty edukacyjne rozpoczęte w 2017 roku, a już teraz możemy się cieszyć z kolejnych dotacji dla naszego powiatu. Po zdobyciu 15 milionów złotych na reformę szkół zawodowych powiat wadowicki otrzymał kolejne środki na rozwój szkolnictwa zawodowego.

W pierwszy dzień nowego roku szkolnego dyrektorzy powiatowych placówek oświatowych odebrali umowy o dofinansowanie oraz związane z nimi pełnomocnictwa. Dokumenty wręczyli: przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska, starosta Eugeniusz Kurdas oraz wicestarosta Beata Smolec. Całkowita wartość czterech projektów to 16 052 009,99 złotych Są one dofinansowane z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Poddziałania 10.2.2 – Kształcenie zawodowe uczniów – SPR Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Środki finansowe – w kwocie ponad 7,3 miliona złotych - będą przeznaczone na kontynuację funkcjonowania i rozwój dwóch Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wadowicach (CKZiU nr 1 – tzw. „Ekonomik” oraz CKZiU nr 2 – popularny „Gorzeń”). Pieniądze otrzyma również Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie oraz Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że w naszym powiecie możemy dalej rozwijać i doskonalić szkolnictwo zawodowe. Nowe projekty to nie tylko kursy i szkolenia, zajęcia przygotowawcze do matury czy studia podyplomowe dla nauczycieli. To także możliwość dalszej adaptacji infrastruktury szkolnej i doposażania pracowni w sprzęt do nauki zawodu. – wylicza wicestarosta Beata Smolec.

 

Dodatkowe pieniądze dla powiatu wadowickiego to efekt dobrej współpracy Zarządu Powiatu, Departamentu Kształcenia Zawodowego Urzędu Marszałkowskiego, Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Biura Projektów Edukacyjnych, a także dyrektorów szkół i nauczycieli.

 

Ostatecznymi beneficjentami tak dużych środków finansowych są szkoły, a przede wszystkim uczniowie. Mogą oni korzystać z różnych form wsparcia: uczestniczyć w kursach zawodowych dających kwalifikacje np. prawo jazdy kat. B, operatora koparko-ładowarki, operatora wózków widłowych, kwalifikacje SEP, spawalnicze i wiele innych. Dodatkowo wiele kursów prowadzić będą nauczyciele – specjaliści w danym zawodzie. W ramach projektów najlepsi uczniowie otrzymają stypendium – 300 złotych miesięcznie wypłacane przez 10 miesięcy. Kontynuowane będą staże u przedsiębiorców, za których zrealizowanie (150 godzin stażu) można otrzymać 2 200 złotych. Z pewnością wielu uczniów skorzysta z zajęć dodatkowych, takich jak: doradztwo zawodowe, zajęcia przygotowujące do matury czy egzaminów zawodowych. Przewidziane są też szkolenia dla kadry pedagogicznej szkoły. Budżety projektów umożliwiają także zakup sprzętu wykorzystywanego do realizacji podstawy programowej i zajęć dodatkowych, który po ich zakończeniu pozostanie na wyposażeniu jednostki, jak również zakup pomocy dydaktycznych do kształcenia zawodowego (np. wyposażenie pracowni i warsztatów szkolnych).

Jak do tej pory to największe środki finansowe, które powiat wadowicki pozyskał na rozwój szkół zawodowych. Z pewnością przyczynią się one do poprawy jakości pracy szkół, a przede wszystkim - będą wsparciem dla uczniów w postaci uzyskania przez nich dodatkowych kwalifikacji czy kompetencji – podsumowuje przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska.

 

 

(materiał prasowy Starostwa Powiatowego w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Belfer 2020-09-05 21:37
Czy dostały kasę wszystkie szkoły powiatowe, czy tylko wybrani?. Jeżeli wybrani to wg. jakiego klucza?
Cytować
0 #2 Sołtys 2020-09-05 21:40
Gratulacje dla P. Starosty i Zarządu.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.