Do 40 małopolskich samorządów (w tym trzech powiatów) trafią środki w wysokości prawie 4 milionów
Dziewięć szkół w powiecie rozwinie swoje stołówki

Do 40 małopolskich samorządów (w tym trzech powiatów) trafią środki w wysokości prawie 4 milionów złotych z przeznaczeniem na organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków w 60 szkołach podstawowych. Wśród nich są tez placówki z powiatu wadowickiego.

Nowoczesny piec, mikser, szatkownica do warzyw, nowe naczynia, sztućce, stoliki czy krzesełka – to przykładowa lista zakupów, które mogą zostać zrealizowane w ramach modułu trzeciego rządowego Programu „Posiłek w szkole i w domu”. Programu, który został opracowany m.in. po to, aby stołówki stały się dla uczniów i pracowników szkół przyjaznymi i estetycznymi miejscami.

W piątek (29.05) na briefingu prasowym w Radziszowie w gminie Skawina wojewoda małopolski Piotr Ćwik przedstawił rozstrzygnięcie tegorocznej edycji programu. Do 40 małopolskich samorządów (w tym trzech powiatów) trafią środki w wysokości prawie 4 milionów złotych z przeznaczeniem na organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków w 60 szkołach podstawowych. Przyznane dofinansowanie wynosi od 19 996  do 80 tysięcy złotych dla jednej szkoły.

Wspólnie z samorządami zmieniamy szkolne stołówki i jadalnie. Dzięki nowym sprzętom szkolne kuchnie działają sprawniej, a dzieci otrzymują zdrowsze posiłki. Z dotacji można zakupić np. stoły cateringowe i składane krzesełka, dzięki którym w sezonie wiosenno-letnim uczniowie mogą spożywać posiłki na zewnątrz. To są proste, a jakże ważne działania, pozwalające uatrakcyjnić szkolne stołówki. Program „Posiłek w szkole i w domu” to jedna z rządowych propozycji opartych na ocenie bardzo konkretnych potrzeb lokalnych społeczności. W tym przypadku zakup nowego wyposażenia kuchni czy stołówki ma rzeczywiste przełożenie na poprawę komfortu przygotowywania i spożywania posiłków w szkołach – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Moduł trzeci rządowego programu wieloletniego „Posiłek w szkole i w domu” skierowany jest do organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe, w tym szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej. Samorządy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 80 tysięcy złotych  na uruchomienie nowych stołówek, na doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek szkolnych (własnej kuchni i jadalni) oraz doposażenie stołówek szkolnych, które obecnie nie funkcjonują a także 25 tysięcy złotych na adaptację, poprawę standardu i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków (jadalni). Realizacja tych działań może być prowadzona w formie zakupu usług remontowo-adaptacyjnych lub niezbędnego wyposażenia szkolnej kuchni czy jadalni.

W ramach realizacji modułu 3 programu „Posiłek w szkole i w domu” przewidziany jest obowiązkowy wkład finansowy lub rzeczowy organów prowadzących szkoły w wysokości minimum 20% środków niezbędnych do realizacji dotowanego zadania.

Wśród samorządów, które otrzymały wsparcie, są również te z powiatu wadowickiego:

GMINA ANDRYCHÓW

SZKOŁA PODSTAWOWA IMIENIA TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SUŁKOWICACH- BOLĘCINIE

80 000,00 zł

GMINA ANDRYCHÓW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 IMIENIA MIKOŁAJA KOPERNIKA W ANDRYCHOWIE

80 000,00 zł

GMINA ANDRYCHÓW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W ANDRYCHOWIE

80 000,00 zł

GMINA ANDRYCHÓW

SZKOŁA PODSTAWOWA IMIENIA JANA PAWŁA II W TARGANICACH

57 390,00 zł

GMINA LANCKORONA

SZKOŁA PODSTAWOWA W LANCKORONIE IM. K.WIELKIEGO

80 000,00 zł

GMINA LANCKORONA

SZKOŁA PODSTAWOWA W IZDEBNIKU

76 080,00 zł

GMINA SPYTKOWICE

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY IM.TADEUSZA KOŚCIUSZKI W RYCZOWIE-SZKOŁA PODSTAWOWA

36 787,00 zł

GMINA SPYTKOWICE

SZKOŁA PODSTAWOWA W MIEJSCU

20 000,00 zł

GMINA STRYSZÓW

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ROMANA JABŁOŃSKIEGO W ŁĘKAWICY

62 999,92 zł

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Józek 2020-06-05 15:39
Powinny być finansowane z 500 plus, a nie z dotacji samorządowych.
Cytować
0 #2 Bubu 2020-07-17 09:14
Józek...ty się rządzeniem już nie zajmuj... idź się napić...
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.