W CKZiU nr 2, czyli "Budowlance" planowane jest uruchomienie Liceum Ogólnokształcącego o profilu archi
W tej szkole będą szkolić architektów? Trwają rozmowy

W CKZiU nr 2, czyli "Budowlance" planowane jest uruchomienie Liceum Ogólnokształcącego o profilu architektonicznym. Trwają w tej sprawie spotkania z lokalnymi architektami, którzy udzieliliby wsparcia i wsparli rozwój kompetencji uczniów zainteresowanych taką klasą.

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach, czyli popularnej "Budowlance" planowane jest uruchomienie Liceum Ogólnokształcącego o profilu architektonicznym będzie posiadać wsparcie  lokalnych architektów. Trwają kreatywne spotkania w tej sprawie, nauczyciele, architekci oraz uczniowie wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami.

To jest przyszłość. Na ten zawód zawsze będzie popyt. Ludzie będą budować domy, projektować ich wnętrza. Dlatego zależy nam na tym, aby dać naszym uczniom to, co jest najlepsze. W tym także bardzo dobrze przygotowanie na studia w zakresie architektury – mówił na jednym z takich spotkań Jerzy Kotaś, dyrektor placówki.

Architekci, którzy są związani z naszym regionem, bardzo żywo zareagowali na zaproszenie. Chętnie zaangażowali się w działania na rzecz utworzenia klas o nowej specjalizacji. Wszyscy zgodnie twierdzą, że powstanie klas architektonicznych, to jedna z najlepszych decyzji związanych z edukacją w powiecie: w naszym regionie nie ma klas o takim profilu.

Naszym celem jest obudzenie wyobraźni wśród młodych – mówiła na jednym z takich spotkań Agnieszka Lewandowska, architekt ze Studia LA.

Taka współpraca byłaby wzmocnieniem procesu edukacji, wzbogaceniem wiedzy i nabycie umiejętności zawodowych uczniów poprzez kontakt
z doświadczonymi architektami, wspierającymi ich w rozwoju ich kompetencji zawodowych, m.in. poprzez przedstawienie różnych metod pracy, poznaniem obszarów działania przyszłych architektów, kontekstu architektonicznego, warsztatu młodego architekta, pól działania oraz roli, jaką pełni on w społeczeństwie.
Współpraca może polegać rówineż na prowadzeniu, udziale i/lub organizacji spotkań, szkoleń, warsztatów, zajęć praktycznych w biurach architektonicznych, umożliwianiu realizacji staży, wycieczek zawodoznawczych czy innych form sprzyjających realizacji celów.

Wszystko wskazuje na to, że klasy powstaną.  I chyba są skazane na sukces, głównie dlatego, że w ich organizację zaangażowali się ludzie, którzy znają swój zawód i dobrze wiedzą, jakie czynniki są ważne, aby odnieść sukces. Architekci z naszego regionu, którzy zadeklarowali współpracę: Krzysztof Faber, Agnieszka Lewandowska, Jakub Wajdzik, Krzysztof Kadłubowski, Michał Pływacz oraz Aleksandra Płużek.

Kolejne spotkanie odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 16:00 w siedzibie dawnej "Budowlanki" przy ulicy Słowackiego 4. Jak nie ukrywa dyrekcja, ,ile widziani będą uczniowie klas ósmych oraz trzecich gimnazjów, którzy są zainteresowani podjęciem nauki w tym zakresie. Czekać na nich będą ich, być może, przyszli patroni oraz nauczyciele, którzy są gotowi na  rozmowy, wskazówki, a przede wszystkim pytania.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+22 #1 Mikołaj 2019-04-15 11:43
SUPER POMYSŁ! Powodzenia!
Cytować
+19 #2 Maja 2019-04-15 11:59
Brawo !
Cytować
+17 #3 Sylwia 2019-04-15 12:26
Super pomysł oby więcej przyszłościowyc h i praktycznych zajęć w szkołach.
Cytować
+10 #4 grant 2019-04-15 14:55
Ale fajnie. Fabcio będzie mógł nauczać jak projektować stodoły ;) Na poważnie. To dobra inicjatywa.
Cytować
+7 #5 qaz 2019-04-15 15:23
a ja bym wolał żeby takie klasy / zajęcia z architektury - ogólnie sztuki i designu prowadzić już w przedszkolu i podstawówce. Tak aby kształcić klientów architektów. Żeby się budowało więcej ciekawych indywidualnych projektów a nie w koło macieju domy w rododendronach, amerylisach, tymianku i bóg wie jakim jeszcze zielsku. Architektów jest za dużo, brakuje branżystów. Trzeba kształcić przyszłych Inwestorów już od przedszkola - tak abym dożył dnia kiedy tzw. "projekty gotowe" czy "projekty typowe" przestaną istnieć. Dzisiaj mentalność 95% Inwestorów jest taka, ze jak się chce projekt to zamiast udać się do dobrego architekta to włączy stronę amarylisowo - rododendronową i szuka dworków... najlepiej innych niż sąsiad ma...
Cytować
-9 #6 Modio 2019-04-15 20:34
Faber i Lewa. Współczuję uczniom.
Cytować
+1 #7 wow 2019-04-15 22:22
Cytuję grant:
Ale fajnie. Fabcio będzie mógł nauczać jak projektować stodoły ;) Na poważnie. To dobra inicjatywa.


Chyba sracze.
Cytować
+1 #8 Anonim2 2019-04-19 09:36
Bardzo dobry pomysł, szkolnictwo powinno być profilowane od liceum. Największy problem to fakt że często ludzie uczą się do 24 roku tylko po to aby się uczyć... bez kształcenia w określonej specjalizacji

projektowanie-wnetrz-online.pl
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.