W pierwszy dzień wiosny przedszkolaki na wadowickim rynku przemaszerowały z kolorowymi, różnymi skarp
W różnych skarpetkach. Przedszkolaki przypominają o Światowym Dniu Zespołu Downa

W pierwszy dzień wiosny przedszkolaki na wadowickim rynku przemaszerowały z kolorowymi, różnymi skarpetkami na nogach i w rękach. W ten sposób przypomnieli mieszkańcom Wadowic o przypadającym 21 marca Światowym Dniu Zespołu Downa.

W czwartek (21.03) przedszkolaki z wadowickiej "trójki", mimo niezbyt zachęcającej pogody, wyruszyły na Plac Jana Pawła II w Wadowicach. W pierwszy dzień wiosny ubrały dwie różne kolorowe skarpetki na nogi a także... na ręce. W ten sposób chciały razem ze swoimi wychowawcami i opiekunami przypomnieli o Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa.

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą święta był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down's Syndrome Association (DSA).

Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

Organizatorzy w ten wyjątkowy dzień zachęcają do założenia skarpetek – najlepiej trzech (w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.