W środę (28.11) odbyły się jubileuszowe uroczystości w jednej ze szkół wchodzących w skład CKZiU
„Budowlanka” ma już 50 lat!

W środę (28.11) odbyły się jubileuszowe uroczystości w jednej ze szkół wchodzących w skład CKZiU nr 2 w Wadowicach. Tegoroczne Święto Szkoły miało wyjątkowy charakter z dwóch powodów. Po pierwsze w tym roku obchodzone jest pięćdziesięciolecie istnienia „Budowlanki” oraz dziesięciolecie nadania Technikum nr 3 imienia księdza Jana Twardowskiego. Te okrągłe rocznice łączą się z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Galę uświetnili zaproszeni goście: ks. Prałat Tadeusz Kasperek, komendant powiatowy policji w Wadowicach inspektor Włodzimierz Warzecha, aspirant sztabowa Małgorzata Hombesch, dyrektor Wadowickiej Biblioteki Publicznej Bożena Płonka, jurorzy w konkursie „W hołdzie księdzu Janowi Twardowskiemu”, laureaci i ich opiekunowie.

Dyrektor Jerzy Kotaś w swoim przemówieniu podkreślił zasługi księdza Jana Twardowskiego dla ojczyzny oraz podziękował laureatom konkursu za to, że dzięki swoim pracom kultywują pamięć o poecie, który uczył szacunku wobec każdego człowieka. Następnie wspólnie z  dyrektorką Dorotą Szemik wręczyli nagrody i wyróżnienia uczestnikom powiatowego konkursu organizowanego przez szkołę od dziesięciu lat.

Podczas uroczystości uczniowie z klasy IV technikum budownictwa otrzymali prestiżowe dokumenty Europass, które obowiązują w każdym kraju Unii Europejskiej. Reprezentanci z klasy III, którzy przebywali na praktykach zawodowych w Turyngii w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków PO WER, podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w Niemczech.

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie klas I i II technikum budownictwa zaprezentowali część artystyczną, poświęconą patronowi. Refleksyjne wiersze poety oraz anegdoty z jego barwnego życia potwierdziły, że uczył on mądrej życzliwości i pokory; wiary i patriotyzmu. Unikał patosu. O swojej miłości do ojczyzny mówił prostymi słowami, podkreślając wielokrotnie, że nie ma nic cenniejszego niż niepodległość i wolność.

Warto sięgnąć po twórczość księdza Jana, gdyż przekazuje nam ważne prawdy nie stroniąc od humoru. I na koniec cytat z Elementarza księdza Twardowskiego, który może być przesłaniem: "Żeby coś znaleźć, trzeba wiedzieć, czego się szuka" i drugi: "Jeśli nie wiesz dokąd iść Sama cię droga poprowadzi" (ze zbioru Niebieskie okulary). Niech Jego utwory zachęcą do przemyśleń podczas długich jesiennych wieczorów.

(Agnieszka Kołek)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 pepe 2018-11-29 21:10
Mmm... moja szkoła z lat 1999-2004. Jest jeszcze ktoś ze starej kadry? Na zdjęciach nikogo nie widać. Pozdrawiam
Cytować
+1 #2 Atv123 2018-11-30 16:39
Cytuję pepe:
Mmm... moja szkoła z lat 1999-2004. Jest jeszcze ktoś ze starej kadry? Na zdjęciach nikogo nie widać. Pozdrawiam

Tak i to nie jeden.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.