To była wycieczka pod napięciem. W piątek (9.11) uczniowie klasy III i IV Technikum elektrycznego z CK
Elektryka prąd nie tyka... Mechanik z wizytą w Skawinie

To była wycieczka pod napięciem. W piątek (9.11) uczniowie klasy III i IV Technikum elektrycznego z CKZiU nr 2 mieli okazję zwiedzić elektrociepłownię w Skawinie. To jedna z najstarszych elektrowni w regionie. Ma już ponad 60 lat!

Początki Elektrowni Skawina sięgają 1957 roku.  Wówczas to rozpalono pierwszy kocioł i uruchomiono pierwszą turbinę o mocy 50 MWe (mocy elektrycznej). Obecnie CEZ Skawina to jedna z największych firm przemysłowych w mieście i jedna z większych w Małopolsce. Jest producentem energii elektrycznej wytwarzanej w skojarzeniu z ciepłem oraz dostawcą pary technologicznej, wody pitnej oraz wody przemysłowej dla skawińskich przedsiębiorstw. Elektrownia posiada duży potencjał techniczny i technologiczny o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej 330 MW, a także 2 hydrogeneratory o łącznej mocy 2,46 MW oraz węzły ciepłownicze, pozwalające na produkcję energii cieplnej. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku elektrownia dostarcza ciepło do systemu ciepłowniczego Skawiny, a od 1986 roku do Krakowa. Skawińskie ciepło ogrzewa m.in. Uniwersytet Jagielloński, Akademię Górniczo – Hutniczą, stadion Wisły i Cracovii oraz Zamek Królewski na Wawelu.

Zapewniono nas, że dla naszych absolwentów (głównie branży elektrycznej) czekają w tymże zakładzie intratne miejsca pracy – mówi Marcin Matyjasik, zastępca dyrektora CKZiU Nr 2 w Wadowicach.

Wygląda na to, że uczniowie nie mają powodów, aby obawiać się o swoją zawodową przyszłość: dzięki uruchomieniu przez Zarząd Powiatu w Wadowicach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,  zaraz po skończeniu szkoły są już praktycznie gotowi do pracy w zawodzie, albo dalszej edukacji na studiach, i nie muszą się obawiać o znalezienie dobrze płatnej pracy.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.