Zespół Szkół ZDZ Andrychów, Wadowice, Kęty realizuje od lat sporo projektów, dzięki którym uczni
ZDZ projektami stoi...

Zespół Szkół ZDZ Andrychów, Wadowice, Kęty realizuje od lat sporo projektów, dzięki którym uczniowie podnoszą swoje kwalifikacje, otrzymują wynagrodzenie, zdobywają przydatną wiedzę i zwiększają swoje kompetencje na tynku pracy.

Zespół Szkół ZDZ Andrychów, Wadowice, Kęty realizuje od lat sporo projektów. Właśnie jest na  półmetku kolejnego, "Nowa energia edukacji", który kładzie nacisk doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych uczniów  nauczycieli, współpracy z pracodawcami, budowania infrastruktury zawodowej szkoły, zakupu sprzętu i pomocy dydaktycznych prawie na 3 miliony złotych.

Fryzjerzy częściowo już odbyli staże zawodowe w renomowanych w naszych lokalnych salonach fryzjerskich, ale też często i w Krakowie czy w Bielsku. Logistycy odbyli  staże w Przedsiębiorstwie Pszczelarskim „Łysoń”.

Warto dodać, że każdy uczeń w ramach projektu miedzy innymi otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1 500 złotych, darmowy dojazd, opiekę, zajęcia z przedsiębiorczości, kursy pogłębiające wiedzę i umiejętności radzenia sobie na rynku pracy.

Zrealizowaliśmy „Nowoczesne kompetencje organizacji edukacyjnej” , w ramach którego 64 nauczycieli brało udział w nauce i szkoleniu poza granicami naszego kraju, w tym roku w różnych grupach tematycznych w Maladze, Berlinie, Sofii, i Rimini. Po realizacji projektu uzyskaliśmy przede wszystkim znaczny wyrost kompetencji zawodowych i językowych nauczycieli biorących udział w projekcie jesteśmy w stanie docenić projekty europejskie i możliwości jakie wiążą się z ich realizacja – informuje nas Zofia Wanat, dyrektor Zespołu Szkół ZDZ Andrychów, Wadowice, Kęty.

Kompetencje zawodowe i nauka języków to jedno, a poznanie kultury kraju goszczącego, sytemu edukacji, ludzi to drugie. Uczniowie bylo w Maladze, regularne zajęcia mobilizowały do zgłębiania wiedzy i umiejętności językowych, ale spotkania nieformalne, kuchnia hiszpańska i wieczorne polsko-hiszpańskie rozmowy to wartości i doświadczenia bezcenne.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w Hiszpanii i Włoszech na praktykach zawodowych było kilka grup uczniów ZDZ w ramach projektów mobilności dla logistyków, fryzjerów, uczniów kształcących się w kierunku przemysłu mody i gastronomii.
 
Szkoła wzięła też udział w projekcie "Zdobywamy Europejskie doświadczenie" opiewającego na  na 441 959 złotych.  Odbycie stażu zagranicznego (120 godzin), nowe umiejętności zawodowe przyrządzanie na miejscu lokalnych potraw, wzmocnienie umiejętności językowych to bardzo ważne rzeczy, ale najważniejsze to nawiązanie nowych kontaktów zawodowych i prywatnych, które procentują przez kilka następnych lat.

Drugim projektem, który obecnie realizujemy to projekt "Europa dla nas". Oprócz wcześniej wymienionych zawodów, już we wrześniu tego roku do Hiszpanii wyjeżdżają informatycy z Wadowic i Kęt. Na ten projekt zdobyliśmy kolejne 150 794 Euro czyli około 660 000 złotych. Na same praktyki zagraniczne w ciągu niecałych dwóch lat wydamy około miliona złotych, do tego prawie trzy miliony z projektu „Nowa energia edukacji” to niezły potencjał na rozwój kompetencji zawodowych naszych uczniów – dodaje Zofia Wanat.

 

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 koleś 2018-05-31 20:32
na tynku na pewno zwiększają swoje kompetencje :lol:
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.