1023 absolwentów szkół średnich  przystąpiło w powiecie wadowickim do matury. Rozpoczęli od egzam
W powiecie 1023 abiturientów rozpoczęło maturę

1023 absolwentów szkół średnich  przystąpiło w powiecie wadowickim do matury. Rozpoczęli od egzaminu z języka polskiego.

W piątek (4.05) absolwenci szkół średnich - liceów i techników przystąpili do jednego z najważniejszych szkolnych egzaminów: matury. W powiecie wadowickim jest ich 1023. Rozpoczęli od egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym z języka polskiego. Potrwa on 170 minut. Składa się on z dwóch części maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny. Mogą wybrać pomiędzy napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego. Po południu przeprowadzony zostanie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Podczas matury nie można ani ściągać, ani prosić o pomoc egzaminatorów. Potrzebę wyjścia do łazienki lub wcześniejsze ukończenie testu można zasygnalizować przez podniesienie ręki. O tym, że można wyjść z sali, powiadamia uczniów członek komisji.

W poniedziałek (7.05) kolejny pisemny egzamin, tym razem z matematyki. Potem język obcy i wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Egzaminy pisemne potrwają do 24 maja, ustne zaś do 26 maja. Wyniki matur uczniowie poznają 30 czerwca. Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30% punktów z egzaminów obowiązkowych. Uczeń, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Ci którzy nie zdadzą więcej niż jednego egzaminu, mogą poprawiać go za rok.

Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.