Już po raz dziewiętnasty rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół ponadgimnazjalny
XIX Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygnięty

Już po raz dziewiętnasty rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia przy analizie 37 reportaży i felietonów.

W sobotę (14.04) w Auli Papieskiej I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach  po raz dziewiętnasty rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego.

Jury w składzie: Dorota Bosak – Żeglińska  (polonistka z CKZiU nr 2 w Wadowicach), Marcin Guzik (redaktor naczelny portalu WadowiceOnline.pl) oraz  Bogdan Szpila  (redaktor Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej) po starannym przeanalizowaniu 37 reportaży i felietonów miało ciężki orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.

W obecności przedstawicieli organizatora  Janiny Turek (dyrektora I LO im. Marcina Wadowity) oraz Marii Talagi (przewodniczącej Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity), wręczono nagrodę Grand Prix Emilii Miodońskiej z I LO im. Marcina Wadowity (redakcja „Peryskopu”) za „życiowy” reportaż „Podać kawę czy herbatę?”, podkreślając autentyzm i dojrzałość pracy opartej na własnych doświadczeniach autorki.

Równie bezdyskusyjnie I miejsce w kategorii felieton zajął Maksymilian Wicher z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej za tekst „Dozwolone od lat osiemnastu”, doceniony za poczucie humoru i autoironię. Z kolei pierwsze miejsce w kategorii reportaż przypadło Gabrieli Toka z LO w Andrychowie za interesujące i poniekąd nawet wzruszające przedstawienie wrażeń wyniesionych z wystawy poświęconej katastrofie „Titanica”. Drugie miejsca to docenienie... tytułu reportażu Gabrysi Gawlas z LO w Andrychowie „Pięć tysięcy metrów ponad poziom cukru”, ale i tematyki – problemów ludzi chorych na cukrzycę, zaś w felietonie Julki Byrskiej z redakcji wadowickiego „Peryskopu” „Po drugiej stronie monitora” szczególnie podkreślono wielostronność (co rzadkie!) ujęcia problematyki zawierania znajomości przez internet. W reportażu Martyny Bujnowskiej „Samo życie” jurorów ujęło ciepło w opowieści o harcie ducha bliskiej jej osoby zmagającej się z ciężką chorobą, a Jana Banata doceniono za niekonwencjonalne ujęcie tematu w felietonie „Papież Polak był hipsterem” (oboje – laureaci trzecich miejsc - to uczniowie LO w Andrychowie).

Warto też dodać, kontynuując temat naszego rodaka – świętego Jana Pawła II, że wyróżniona praca  Łukasza Korzeniowskiego z redakcji wadowickiego „Peryskopu” powstała z inspiracji spotkania z 80 – letnią mieszkanka Kleczy Dolnej w czasie przeprowadzania ankiet do projektu dotyczącego tematu duchowości mieszkańców powiatu wadowickiego, zaś Karolina Żeglińska z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej została uhonorowana przez radnego powiatowego Józefa Łasaka jego tradycyjną nagrodą za „krzewienie wartości chrześcijańskich i pamięci o Janie Pawle II” za pracę „Dlaczego Twój?”.

Tak więc Grand Prix kolejny rok pozostaje w redakcji „Peryskopu”, ale większość nagród i wyróżnień przypadła uczniom LO w Andrychowie i ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jury oraz patron i fundator nagród Starostwo Powiatowe w Wadowicach zdecydowali się również docenić dyplomami uznania pracę opiekunów laureatów konkursu: Katarzyny Przebindy – Niemczyk z LO w Andrychowie, Piotra Janusiewicza i Marii Nowak z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Henryka Odrozka z I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach.

(HO)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.