Szkoła Podstawowa w Skawinkach (gmina Lanckorona) ma nowego patrona. To Marek Grechuta, który w głosow
Marek Grechuta wygrał z Janem Pawłem II. Szkoła w Skawinkach ma nowego patrona

Szkoła Podstawowa w Skawinkach (gmina Lanckorona) ma nowego patrona. To Marek Grechuta, który w głosowaniu rady szkoły wygrał z papieżem św. Janem Pawłem II.

W środę (10.01) Szkoła Podstawowa w Skawinkach (gmina Lanckorona) wybrała w głosowaniu nowego patrona. Nauczyciele zaproponowali Marka Grechutę, z kolei rodzice papieża świętego Jana Pawła II.  Padł też pomysł Konfederatów Barskich. Dzieciaki z kolei zaproponowały wciąż żyjącego... piłkarza Roberta Lewandowskiego.

Jeszcze w grudniu aby przybliżyć dzieciom, rodzicom i nauczycielom sylwetki poszczególnych kandydatów, przygotowywano informacyjne gazetki, montaże słowno – muzyczne prezentowane m.in. na zebraniu rodziców. Nauczyciele i wychowawcy zapoznawali dzieci z poszczególnymi postaciami w czasie lekcji wychowawczych.

Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja składająca się z przewodniczącej dyrektor Anny Gibas, zastępcy przewodniczącej  Elżbiety Chorąży, członków: Antoniny Zacharskiej, Anny Oremus, Janiny Fabiś, Anety Gwiżdż oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego: Kamila Fabisia i Dominika Fabisia. W głosowaniu , które odbyło się w godzinach od 17 do 19 wzięło udział 179 osób  i wszystkie głosy były ważne.

Decyzją rodziców, uczniów i nauczycieli Marek Grechuta uzyskał 72 głosy, Jan Paweł II -  68 głosów, Konferderaci Barscy zaś 38 głosów. Placówka w Skawinkach będzie pierwszą szkołą w Polsce noszącą imię Marka Grechuty.

 

Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 w Zamościu.  Był polskim piosenkarzem, poetą, kompozytorem i malarzem, z wykształcenia zaś architektem. Od najmłodszych lat uczył się gry na fortepianie, ukończył zamojskie I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego. W 1966 z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, założył Kabaret Architektów Anawa (z francuskiego en avant – naprzód), który wkrótce się przeobraził w zespół towarzyszący mu na występach.  W 1967 roku Marek Grechuta w Finale Festiwalu Piosenkarzy Studenckich zajął drugie miejsce, zaś wykonywana przez niego piosenka "Tango Anawa" zdobyła Grand Prix. W roku 1968 Grechuta, poświęcający coraz więcej czasu kabaretowi, postanowił rzucić studia na rzecz estrady. W roku 2006 na 43 KFPP w Opolu Marek Grechuta został uhonorowany Grand Prix tego festiwalu (Nagroda Prezesa TVP).  Uznawany jest za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, wykorzystywał często elementy rocka, jazz-rocka i rocka progresywnego. Marek Grechuta zmarł 9 października 2006 w Krakowie. Pochowany został w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.

(Marcin Guzik)
(zdjęcie: Facebook, Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+21 #1 Olo 2018-01-12 16:12
I dobrze, za dużo w ostatnim czasie przepapieżowani a...
Cytować
+13 #2 dd3000 2018-01-13 07:20
Maleńki kroczek do przodu. Ułamek świeckości w publicznej placówce.
Cytować
-21 #3 dpd1000 2018-01-13 08:50
to głosowanie w którym nauczyciele kazali uczniom głosować na marka Grechuta bo jak nie to każdy dostanie po 1 z przedmiotu ? A młodzi nawet nie wiedzieli kim był ten cały marek ? no powodzenia z tym krokiem do przodu bo to wszystko było ułożone haha :D brawo :D
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.