Wadowicki magistrat chce docelowo zainstalować we wszystkich przedszkolach w gminie Wadowice centralny s
Oczyszczacze powietrza docelowo we wszystkich przedszkolach gminy Wadowice

Wadowicki magistrat chce docelowo zainstalować we wszystkich przedszkolach w gminie Wadowice centralny system oczyszczania powietrza z pyłów drobnych. Na razie w części z nich zamontowano tymczasowe oczyszczacze.

Urząd Miejski w Wadowicach w lutym ubiegłego roku w dwóch przedszkolach na terenie Wadowic wspólnie z Krakowskim Alarmem Smogowym zbadał jakość powietrza w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają dzieci. Prawo krajowe reguluje jedynie poziomy dopuszczalne pyłów zawieszonych w powietrzu (na zewnątrz budynków) i wyłącznie takie pomiary są wykonywane w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Porównując stężenie substancji szkodliwych na zewnątrz i wewnątrz ustalono, że stężenie pyłu PM10 w budynku było tylko o około 60% mniejsze.

Wynika z tego, że przy wysokich stężeniach zewnętrznych wewnątrz budynku dochodzi do przekroczeń wartości dopuszczalnych. Jednym słowem, w czasie smogu przedszkolaki oddychają złym powietrzem nawet przebywając w zamkniętych salach. Mając tę wiedzę podjęliśmy szereg działań w celu zminimalizowania ryzyka zdrowotnego dla dzieci. W przedszkolu w Choczni, które w 2017 roku przechodziło gruntowną modernizację, został zamontowany centralny system oczyszczania powietrza z pyłów drobnych – informuje Urząd Miejski w Wadowicach.

Jak mówią urzędnicy, chcą oni wdrożyć podobne rozwiązania we wszystkich placówkach oświatowych gminy Wadowice. Ponieważ jest to proces długoterminowy, w międzyczasie wdrażane są rozwiązania tymczasowe. Wadowicki magistrat podjął współpracę z firmą AirClinic.pl z Krakowa, dzięki której od 13 grudnia 2017 roku we wszystkich gminnych przedszkolach trwają bezpłatne próby oczyszczaczy powietrza.

Urządzenia zostały wypożyczone nieodpłatnie i mają za zadanie usuwanie zanieczyszczeń pyłowych z powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczeń, w których przebywają dzieci.

(AS)
(zdjęcie: Urząd Miejski w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+9 #1 Gogol 2018-01-09 16:15
I świetna sprawa, dzieciaki trzeba chronić przed tym syfem w powietrzu!
Cytować
-1 #2 street 2018-01-09 19:46
.. ale w zaciszu swojej kotłowni, gdy dzieci już śpią...
Cytować
0 #3 Jacek 2018-09-05 09:56
ciekawe czy urzędnicy gminy wieprz wiedzieli o akcji. jak zwykle zaspali
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.