„Praktyka czyni mistrza” to projekt realizowany przez podlegający naszemu powiatowi Zespół Szkół
Praktyka czyni mistrza

„Praktyka czyni mistrza” to projekt realizowany przez podlegający naszemu powiatowi Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Św. Jana Pawła II w Radoczy we współpracy z firmą IFOM z Bolonii.

Realizacja programu przypada na okres 01.10.2017 - 30.09.2018, a działania są dofinansowane przez Unię Europejską w 100% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Dofinansowanie wynosi 269 423,25 PLN.

Projekt jest skierowany do 24 uczniów, kształcących się w kierunkach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk i technik pojazdów samochodowych. Uczniowie wyjadą na staże do Włoch na przełomie kwietnia i maja 2018 r. Tworzącym projekt przyświecał chęć ułatwienia młodzieży uzyskania zatrudnienia po ukończeniu nauki, poprzez takie dostosowanie nauczania w szkole, aby współgrało ono z współczesnymi zmianami gospodarczymi. Realizacji celu ma służyć właśnie organizacja staży we włoskich przedsiębiorstwach. Miesięczny pobyt za granicą to także m.in.  niepowtarzalna szansa do nauki języka i nabycia postaw ułatwiających wchodzenie w interakcje na rynku pracy, jak np.: otwartość, innowacyjność, kreatywność, tolerancja, świadomość międzykulturowa. Organizacja staży zagranicznych przyniesie też korzyści organizacjom partnerskim. Poprawią się kompetencje językowe kadry i motywacja do dalszych działań oraz zwiększy się świadomość międzykulturowa, a także wiedza o systemie edukacji w Europie. Projekt przyczyni się też do zwiększenia prestiżu szkoły i nawiązania nowych kontaktów na polu edukacji zawodowej.

Organizacją pobytu uczniów we Włoszech zajmie się partner – firma IFOM z Bolonii. Przed wyjazdem do Włoch z każdym uczniem zostanie podpisana umowa oraz porozumienie o programie zajęć. Nabyte podczas staży kompetencje zostaną potwierdzone przez uznawane w Europie dokumenty ECVET, Europass Mobilność oraz certyfikaty krajowe wystawione przez organizację przyjmującą oraz szkołę.  Wyjazdy zostaną poprzedzone dodatkowymi zajęciami przygotowawczymi w szkole. Udział w programie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki do Mediolanu i Florencji oraz przejazdy lokalne we Włoszech zostaną pokryte z budżetu projektu.

(AS)
(zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.