Pełną parą ruszyła budowa nowego przedszkola w Lanckoronie. Obiekt będzie usytuowany niedaleko istni
W Lanckoronie ruszyła budowa nowego przedszkola

Pełną parą ruszyła budowa nowego przedszkola w Lanckoronie. Obiekt będzie usytuowany niedaleko istniejącej szkoły. Planowanie uruchomienie  to wrzesień przyszłego roku. Całość inwestycji szacowana jest na ponad 2,5 miliona złotych.

Dla wójta Lanckorony Tadeusza Łopaty kwestie związane z edukacją dzieci i młodzieży są sprawami priorytetowymi. Dlatego mając na uwadze to, że w obrębie gminy są tylko 2 przedszkola samorządowe na łączną ilość 100 dzieci i nie ma prywatnych przedszkoli ani żłobków zdecydował się na podjęcie starań o wybudowanie nowego budynku przedszkola, które docelowo przyjmie o 50 dzieci więcej niż obecne przedszkole.

W gminie Lanckorona jest ogromne zapotrzebowanie na miejsca przedszkolne całodzienne, do tej pory wiele podań o przyjęcie dzieci nie mogło być rozpatrzonych pozytywnie z powodu braku miejsc. Dla przykładu: dzieci w wieku 0-3 lata jest 214, a w wieku 4-5 284 ( stan na maj 2017).

Istniejące przedszkole samorządowe w Lanckoronie znajduje się w starym, prawie stuletnim piętrowym budynku, który jest tymczasowo przystosowany do pełnienia funkcji przedszkola. Niewielkie sale, mały plac zabaw i wąska działka, na której jest usytuowany budynek sprawia, że nie są to zbyt komfortowe warunki dla przedszkolaków. Nie ma możliwości rozbudowy, a wszelkie gruntowe remonty są ekonomicznie nieuzasadnione, ponieważ budynek był wybudowany jako mieszkalny, potem został zaadaptowany na usługowy, a następnie dostosowany tymczasowo jako przedszkole. Docelowo przedszkole zostanie tu zlikwidowane, dzieci i pracownicy zostaną przeniesieni do nowego budynku o znacznie podniesionym standardzie pracy personelu, gdzie dzieci będą miały komfortowe warunki pobytu – mówi wójt Tadeusz Łopata.

Inwestycja obejmie budowę budynku przedszkola wraz z instalacjami, budowę muru oporowego, schodów terenowych utwardzenia terenu, budowę ogrodzenia i budowę placu zabaw wśród istniejącej zieleni. Planowany oddział przedszkolny może przyjąć łącznie do 100 dzieci. Sale zajęć będą wyposażone w odpowiedni sprzęt, przewidziana jest też duża stołówka. Co ważnie planowany budynek będzie dostępny także dla niepełnosprawnych dzieci, ponieważ przewidziano budowę pochylni dla niepełnosprawnych, drzwi będą o szerokości umożliwiającej przejazd wózka oraz zaprojektowano pomieszczenie sanitarne dla osób poruszających się na wózkach.

Budowa planowana jest w dwóch etapach: pierwszy etap to stan surowy zaś drugi to wykończenie wraz z zagospodarowaniem terenu. koszty budowy ponosi nie tylko gmina Lanckorona: połowa środków pochodzi z dotacji celowej z budżetu państwa, udzielonej przez premier Beatę Szydło. Wniosek o wybudowanie przedszkola w Lanckoronie był pozytywnie zaopiniowany zarówno przez Kuratorium Oświaty, jak i Wojewodę Małopolski, a duży wkład w uzyskanie dotacji celowej wniósł poseł na Sejm RP Jarosław Szlachetka.

Inwestycja ta zapewni prawdopodobnie w całości opiekę przedszkolną na terenie gminy, więc gmina nie będzie zmuszona pokrywać dodatkowych kosztów związanych z opieką przedszkolną w innych gminach, tak jak to jest do tej pory. Koszty te to około 76 tysiące złotych rocznie – przekonuje dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Lanckoronie Zbigniew Małecki.

 

 

(AS)
(zdjęcia: Urząd Gminy w Lanckoronie)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.