Studenci Wadowickiego Uniwersytetu Trzeciego wieku rozpoczęli kolejny rok akademicki. Rozdano indeksy, o
Inaugurację nowego roku akademickiego WUTW uświetnił Michał Rusinek

Studenci Wadowickiego Uniwersytetu Trzeciego wieku rozpoczęli kolejny rok akademicki. Rozdano indeksy, odśpiewano studencki hymn "Gaudeamus igitur". Inaugurację uświetnił wykład literaturoznawcy, tłumacza, pisarza i sekretarza Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka.

W poniedziałek (2.10) o godzinie 17:00, po czterech miesiącach wakacji studenci Wadowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli kolejny rok akademicki. Rozdano indeksy, a także uroczyście powitano nowych studentów odśpiewaniem hymnu "Gaudeamus igitur".

Uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego 2017/18 dla studentów WUTW uświetnił wyjątkowy gość: literaturoznawca, tłumacz, pisarz i sekretarza Wisławy Szymborskiej - Michał Rusinek z wykładem "Wokół książki: Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej". Rusinek mówcą jest przednim, stąd nie zabrakło anegdot czy niezwykłych historii związanych z Szymborską, przeplatanych śmiechem i brawami zgromadzonych studentów.

Przypomnijmy, że początki ruchu uniwersytetów trzeciego wieku sięgają roku 1972. W tym też czasie profesor Uniwersytetu w Tuluzie Pierre Vellas zorganizował spotkanie 40 seniorów, aby zorientować się czego oczekują od uniwersytetu. Pierwszy UTW powstał w 1973 roku we Francji założony właśnie przez Pierre Vellas’a, natomiast 12 listopada 1975 roku w Warszawie zainaugurowano pierwszy rok akademicki UTW w Polsce.

Celem wadowickiego UTW jest upowszechnianie wiedzy i kultury, aktywizacja intelektualna, społeczna, fizyczna i psychiczna osób dorosłych, szczególnie starszych i zagrożonych wykluczeniem oraz integrowanie środowiska lokalnego i międzypokoleniowego. Słuchaczem WUTW może zostać osoba w wieku 55+ bez znaczenia na posiadane wykształcenie. Prawo bycia słuchaczem WUTW posiadają również osoby bezrobotne i przebywające na rencie. Wadowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował w październiku 2013 roku wykład ze znakomitym aktorem teatralnym i filmowym Janem Nowickim.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.