Wadowicka Biblioteka Publiczna organizuje bezpłatne szkolenia dla mieszkańców gminy Wadowice mających
Biblioteka zaprasza na komputerowe szkolenia

Wadowicka Biblioteka Publiczna organizuje bezpłatne szkolenia dla mieszkańców gminy Wadowice mających problemy z obsługą komputera. To świetna propozycja dla tych, którzy chcą się trochę oswoić z cyfrowym światem.

W jaki sposób korzystać z bankowości elektronicznej? Jak zapisać się przez Internet do lekarza? Co zrobić, by zadbać o prywatność naszą i bliskich w sieci? Co napisać w CV, by dostać dobrą pracę? Odpowiedzi na te, a także szereg innych pytań, poznają mieszkańcy gminy Wadowice, którzy wezmą udział w bezpłatnych szkoleniach zorganizowanych przez Wadowicką Bibliotekę Publiczną.

Każda osoba może skorzystać z takich szkoleń, których najbardziej potrzebuje. Obecnie do wyboru jest blisko 20 tematów w następujących obszarach:
•    praca i rozwój zawodowy (jak napisać CV i list motywacyjny, co można zyskać, zakładając profil na portalach LinkedIn czy Goldenline);
•    relacje z bliskimi (jak założyć konto na Facebooku, w jaki sposób sprawdzać oceny dziecka w dzienniku elektronicznym, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz rodziny w sieci);
•    edukacja (jak wspólnie z innymi zaplanować działania czy stworzyć prezentację, używając konta Google);
•    odpoczynek i hobby (jak znaleźć ciekawy koncert czy wystawę w swojej okolicy, jak kupować w sieci bilety na spektakle, w jaki sposób legalnie oglądać filmy);
•    zdrowie (jak zapisać się przez internet do lekarza, jak sprawdzić swoje miejsce w kolejce do sanatorium, gdzie w sieci dowiedzieć się więcej o lekach);
•    finanse (jak przez internet sprawdzić stan konta, zrobić przelew czy założyć lokatę, w jaki sposób płacić kartą, jak oszczędzać i kontrolować domowy budżet);
•    religia i potrzeby duchowe (jak kontaktować się ze swoją parafią z pomocą internetu, jak korzystać
ze stron informacyjnych cmentarzy, jak nawiązać kontakt z grupami zainteresowanymi pielgrzymowaniem);
•    sprawy codzienne (w jaki sposób rozliczyć PIT przez internet, do czego wykorzystywać na co dzień dysk Google, jak wysłać list lub paczkę bez odwiedzania poczty);
•    zaangażowanie obywatelskie (skąd czerpać informacje o swojej miejscowości, jak sprawdzić, co robią posłowie i posłanki wybrani z danego okręgu, w jaki sposób włączyć się w działania organizacji pozarządowych).

Szkolenia są przeznaczone dla osób powyżej 18. roku życia. Polecamy je szczególnie tym ludziom, którzy planują zmianę pracy, chcieliby nauczyć się czegoś nowego lub mają kłopoty z domowymi finansami i dzięki internetowi mogliby poprawić swoją sytuację. Kursy skierowane są również do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, a także do tych, którzy dotychczas nie korzystali z sieci (dla tych osób przeznaczone jest dodatkowe szkolenie „Pierwsze kroki z komputerem”).

Szkolenia są bezpłatne. Odbywają się w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Gmina Wadowice dołączyła do tej inicjatywy jako jedna ze 101 gmin z całej Polski.

Realizację szkoleń i zapisy na kursy koordynuje e-Mocarz Łukasz Brańka, z którym można kontaktować się telefonicznie 500 780 890 lub drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Tematyka szkoleń oraz wszelkie inne kwestie dotyczące realizacji projektu zostaną szczegółowo omówione na spotkaniach poprzedzających kursy komputerowe.

Kolejnym krokiem będzie ustalenie terminów szkoleń (będą zależne m.in. od tego, w jakim tempie będą zbierać się grupy szkoleniowe). Poprowadzą je Izabella Ferenc i Bartłomiej Ferenc – trenerzy, którzy mają już za sobą intensywne przygotowanie do tego zadania, dzięki warsztatom w ramach projektu „e-Mocni”.

Szkolenia będą odbywać się w różnych instytucjach na terenie gminy Wadowice m.in.  w Wadowickim Centrum Kultury, Zespole Szkół Publicznych nr 1 przy ul. Słowackiego, Zespole Szkół Publicznych nr 3 przy                        ul. Sienkiewicza, w Szkole Podstawowej nr 1 na os. Pod Skarpą oraz w szkołach na terenie naszej gminy  –    w Zespole Szkół nr 2 w Choczni, Kleczy Dolnej, Wysokiej oraz w Ponikwi.

W ramach „e-Mocnych” gmina Wadowice otrzymała laptop z oprogramowaniem, tablet oraz trzy trackballe, umożliwiające osobom niepełnosprawnym udział w kursach komputerowych. Wartość otrzymanego sprzętu to prawie 6 tysięcy złotych.

Projekt „e-Mocni” jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Za jego wdrożenie odpowiada partnerstwo w składzie: Fundacja Aktywizacja (partner wiodący), Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.(JP)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-2 #1 pytanko 2017-08-23 08:37
A jak tam nasze misiewicze wadowickie (jeden w starostwie a drugi w sejmiku)
ile oni zarabiaja?
czy oni nie sa dziecmi bylych dzialaczy PZPR?
czy ktos to moze sprawdzic? i co na to PiS?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.