W tym roku mija 120 lat od założenia Krajowej Szkoły Stolarskiej a obecnie Zespołu Szkół im. Komisj
Kalwaryjski KEN przygotowuje się do 120 lecia

W tym roku mija 120 lat od założenia Krajowej Szkoły Stolarskiej a obecnie Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest ona jedną z najstarszych szkół zawodowych w województwie małopolskim.

W tym roku mija 120 lat od założenia Krajowej Szkoły Stolarskiej a obecnie Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzieje tej placówki oświatowej sięgają 1895 roku, kiedy to 15 października ówczesna Rada Gminna w Kalwarii Zebrzydowskiej wystosowała petycję do Wysokiego Wydziału Krajowego we Lwowie w celu uzyskania zezwolenia na założenie w mieście szkoły stolarskiej.

Placówka szykuje się do hucznych obchodów 120-lecia założenia. Znamy już program uroczystości, które odbędą się 30 września:

11:45 – zbiórka przed Bazyliką O.O. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej (plac Rajski)
12:00 – msza święta
14:00 – część oficjalna i artystyczna w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej
15:00 – obiad i rocznikowe spotkania w klasach
18:00 – zabawa taneczna z licznymi atrakcjami

"Serdecznie prosimy o potwierdzenie udziału w obchodach jubileuszowych do 15 sierpnia 2017 roku. Potwierdzeniem udziału będzie wpłata 50 zł na konto: 69 8119 0001 0012 8498 2000 0010 Rada Rodziców przy Zespole Szkół im. KEN , Al. Jana Pawła II 3, 34 130 Kalwaria Zebrzydowska, z dopiskiem „120-lecie Szkoły”. Dodatkowych informacji udziela sekretariat szkoły tel. +48 33 876 64 18 e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript." – informują organizatorzy.

Przypomnijmy, że Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej jest jedną z najstarszych szkół zawodowych w województwie małopolskim. 16 września 1897 roku otwarta została w Kalwarii Zebrzydowskiej Krajowa Szkoła Stolarska. Celem jej było kształcenie miejscowych rzemieślników, przygotowanie ich do produkowania mebli artystycznych. Nową szkołę ulokowano w murowanym budynku przy ulicy Zebrzydowskiej, który został przeznaczony na ten cel przez Radę Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Pierwszym dyrektorem został Władysław Niemczynowski. W roku założenia naukę w szkole rozpoczęło 16 uczniów. Do szkoły stolarskiej mógł zostać przyjęty taki chłopiec, który ukończył 14 rok życia i posiadał fizyczne uzdolnienia do pracy w warsztacie.

Pierwsze lata działalności tej placówki oświatowej były bardzo trudne. Nabór był słaby, a dyrekcja borykała się z trudnościami lokalowymi. Pomieszczenia szkolne nie były bowiem przystosowane do potrzeb edukacyjnych. Panująca w budynku wilgoć i ciasnota w poszczególnych salach nie tylko nie sprzyjały nauce, ale i nie pozwalały na zainstalowanie maszyn stolarskich. Powyższe fakty sprawiły, że władze oświatowe wszczęły starania o nowy lokal.

Teren po przyszły budynek szkolny odstąpiło bezpłatnie Towarzystwo Stolarzy w Kalwarii Zebrzydowskiej pod warunkiem, że wszyscy zrzeszeni w nim członkowie będą mogli przez dziesięć lat bezpłatnie korzystać zarówno z maszyn stolarskich, jak i suszarni będących własnością omawianej placówki oświatowej.

W sierpniu 1904 roku oddano do użytku szkoły nowy budynek wraz z halą maszyn. W skład wyposażenia weszły również wszelkie urządzenia techniczne, które zapewniały miejscowemu rzemiosłu dogodne warunki do produkcji nowoczesnych mebli. Ponadto dyrekcja nawiązała kontakt z wiedeńskim przemysłem meblowym, a austriackie Ministerstwo Handlu i Muzeum Sztuki udzieliło szkole zasiłków finansowych oraz dostarczało wzorów mebli.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku zmieniono nazwę tego ośrodka szkoleniowego. Odtąd była to Państwowa Szkoła Stolarska. Dobudowano wtedy również nowe skrzydło do istniejącego budynku, w którym ulokowano warsztaty szkolne, sale wykładowe oraz bursę dla zamiejscowej młodzieży. Przedsięwzięcie to pozwoliło na zwiększenie liczby uczniów do 80 – 90 pobierających naukę w trzyletnim cyklu nauczania. Placówka ta składała się wówczas z czterech wydziałów (szkoły stolarskiej, publicznej dokształcającej szkoły stolarskiej, kursu wieczorowego dla mistrzów i czeladników stolarskich oraz rocznego kursu maszynowej obróbki drewna).

Wybuch II wojny światowej nie przerwał działalności szkoły zawodowej, jedynej na terenie gminy. W owym czasie placówka oświatowa, o której mowa, nie tylko spełniała swą prymarną, dydaktyczną powinność, ale i obejmowała opieką młodych ludzi, chroniąc ich tym samym przed przymusowym wywiezieniem do Rzeszy. Państwowa Szkoła Rzemieślnicza dla Stolarzy w Kalwarii Zebrzydowskiej była akceptowana przez okupanta, który liczył na jej absolwentów jako na doskonałą siłę roboczą dla niemieckich fabryk.

Po zakończeniu okupacji hitlerowskiej kształcono w niej młodzież nie tylko dla potrzeb rzemiosła, ale i dla przemysłu drzewnego. W 1945 roku funkcjonowała pod nazwą Państwowe Męskie Gimnazjum Stolarskie, a w 1950 roku jako Państwowe Liceum Przemysłu Drzewnego I Stopnia. Dwa lata później, w 1952 stała się szkołą resortową Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła jako Zasadnicza Szkoła Drzewna. Od 1957 roku omawiany ośrodek kształcenia zawodowego przeszedł pod patronat Ministerstwa Oświaty jako trzyletnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa.

W roku szkolnym 1958/59 zorganizowany został natomiast wydział Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Pracujących, a w 1963 roku miało miejsce otwarcie trzyletniego Technikum Przemysłu Drzewnego dla Pracujących.

Z kolei w 1965 roku utworzono – z myślą o absolwentach szkół podstawowych – pięcioletnie Technikum Przemysłu Drzewnego o specjalności meblarskiej, a w 1971 roku otwarto dla uczniów kończących szkołę zawodową trzyletnie technikum.

Podniesienie omawianej placówki oświatowej do rangi szkoły średniej dało szansę zdolniejszej młodzieży na dalsze kształcenie się. W wyniku tych przeobrażeń zmieniono w 1977 roku jej nazwę na Zespół Szkół Drzewnych.

W 1996 roku uruchomiono z kolei pierwszą klasę Liceum Ekonomicznego o specjalności „rachunkowość i finanse”. Wspomniana data wiąże się również z kolejną zmianą nazwy szkoły na Zespół Szkół Zawodowych im. Komisji Edukacji Narodowej.

W 2000 roku powstało natomiast czteroletnie Liceum Techniczne, a młodzież kończąca szkoły zawodowe miała możliwość kontynuowania nauki w technikach dla dorosłych o profilach: drzewnym, skórzanym i odzieżowym.

Od 1 września 2002 roku omawiany ośrodek kształcenia ponadgimnazjalnego funkcjonuje pod aktualną do dziś nazwą Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej. W ramach tego zespołu działają od 1 września 2003 roku obok już istniejących, nowe typy szkół: Liceum Ogólnokształcące, Technikum kształcące w zawodzie technik handlowiec, Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące, Technikum Uzupełniające i Szkoła Policealna.

Corocznie mury tej szkoły opuszcza kilkuset absolwentów, którzy, wdzięczni za wykształcenie, utrzymują żywe kontakty z gronem pedagogicznym i niejednokrotnie wspomagają różnorodne poczynania zmierzające do podniesienia jakości pracy dydaktyczno – wychowawczej Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej.

 

(Tomasz Baluś)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.