Jak poinformował podczas posiedzenia Sejmu wiceminister środowiska Mariusz Gajda, w przyszłym roku roz
W przyszłym roku rozpocznie się eksploatacja Zbiornika Świnna Poręba

Jak poinformował podczas posiedzenia Sejmu wiceminister środowiska Mariusz Gajda, w przyszłym roku rozpocznie się eksploatacja Zbiornika Wodnego Świnna Poręba.

W środę (21.06) podczas posiedzenia Sejmu wiceminister środowiska Mariusz Gajda poinformował, że Zbiornik Świnna Poręba będzie gotowy w tym roku, ale nie oznacza to, że przejdzie w fazę eksploatacji.

Będziemy obserwować wszystkie zjawiska, jakie występują przy takich budowlach hydrotechnicznych. Obserwujemy, co się dzieje wokół zbiornika, ponieważ jeszcze nie wiemy czy powstaną nowe osuwiska. Osuwiska mogą powstawać nawet po wielu latach eksploatacji i trzeba się z tym liczyć — mówił wiceminister.

Tereny wokół zbiornika nie będą oddane do celów rekreacyjnych, dopóki nie zostaną rozpoznane wszystkie zjawiska związane z osuwaniem się ziemi. Gajda dodał, że najprawdopodobniej trzy gminy leżące nad zbiornikiem dostaną umowę użyczenia brzegów do celów rekreacyjno–turystycznych. Według propozycji gmin, ma być to najpierw okres 10 lat z możliwością przedłużenia. Zbiornikiem będzie zarządzało Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie".

Funkcja podstawowa zbiornika to zapobieganie powodzi i alimentacja rzek, czyli uzupełnianie wody w okresach suszy. Turystyka i rekreacja, jakkolwiek niezwykle istotne muszą być podporządkowane priorytetowym celom. W miarę możliwości, jeżeli będą to tereny bezpieczne w sensie eksploatacyjnym, to będą udostępniane — dodał Gajda.

Przypomnijmy, że budowę Zbiornika Świnna Poręba trwa już ponad 30 lat, rozpoczęto ją w 1986 roku na terenach usytuowanych w gminie Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Zbiornik będzie się rozciągał od Świnnej Poręby do Zembrzyc na długości około 11 km. Ma mieć pojemność ponad 160 mln m3 i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. Aby w ogóle spiętrzone wody Skawy utworzyły jezioro, wybudowano zaporę. Jej wysokość w najwyższym miejscu wynosi 54 m, jej długość to 604 m, a szerokość korony 8 m. Kubatura nasypu wynosi imponujące 2,23 mln m3 zaś kubatura betonów  300 tys. m3! Szacowany koszt całej inwestycji to 2,5 mld zł.

Od jakiegoś czasu trwa napełnianie wodą zbiornika. Obecnie jest on częściowo napełniony wodą i w sierpniu tego roku, przy sprzyjających warunkach hydrologicznych, przewiduje się osiągnięcie normalnego poziomu piętrzenia. W 2016 roku wydatkowano kwotę 31 mln 41 tys. zł na ukończenie prac związanych głównie z budową dróg lokalnych i zabezpieczaniem osuwisk.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+8 #1 Obserwator 2017-06-23 14:55
Możliwość pływania rekreacyjnego powinna być już w tym roku bo obecny zakaz to jakieś nieporozumienie ...lato jest ludzie mają wodę pod nosem i rowerki, kajaki itp. powinny gonić.
Cytować
+5 #2 kaki 2017-06-23 15:00
ja już pływałem
PS. ciekawe kiedy usuną na koszt właściciela tę łódkę.
Cytować
+4 #3 Edo 2017-06-23 15:29
Kto mi odpowie na pytanie,do jakiego poziomu ( ile metrów w górę) ma być jeszcze lustro wody,patrząc na te dwie wysepki ??? 5-8-10 m ???
Cytować
+2 #4 roben 2017-06-23 23:02
Panie wiceministrze środowiska a kiedy zostanie w końcu posprzątan teren wokół zbiornika i nie tylko??? Dziwie się bardzo ze tego tematu nikt nie rusza,co z tego ze pokazujecie piękne zdjęcia zalewu tylko szkoda ze nie pokażecie niektórych miejsc ile jest smieci, drzew i nie tylko, nie posprzątanych. Panowie redaktorzy do dzieła i trzeba ruszyc ten temat bo nikt nie chce pływac i kąpać się w syfie.
Cytować
+1 #5 wacek 2017-06-24 12:06
A te drzewa co porosły czyszczone kiedyś już dno to tak zostaną i będą atrakcją dla nurków?
Cytować
0 #6 gjh 2017-07-08 12:20
Cytuję wacek:
A te drzewa co porosły czyszczone kiedyś już dno to tak zostaną i będą atrakcją dla nurków?

nie wiem
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.