ZUS wraz z PFRON będą współdziałać na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością. Fundusz dod
ZUS chce zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych

ZUS wraz z PFRON będą współdziałać na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością. Fundusz dodatkowo sfinansuje dostosowanie stanowisk pracy w ZUS do potrzeb niepełnosprawnych, co pozwoli zwiększyć zatrudnienie tej grupy osób.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska oraz Robert Kwiatkowski, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podpisali dwa niezwykle istotne społecznie porozumienia. Pierwsze o współpracy w przeciwdziałaniu wykluczeniu zawodowemu i społecznemu osób niepełnosprawnych, a drugie – o  wsparciu finansowym dla ZUS w związku z planami zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Porozumienie o współpracy podpisane zostało pod auspicjami Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej oraz Krzysztofa Michałkiewicza, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Porozumienie  przewiduje przede wszystkim promocję kompleksowej rehabilitacji wśród osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym w związku z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także wprowadzeniu w życie narzędzi, które posłużą tworzeniu warunków do powrotu do pracy osobom niepełnosprawnym i utrzymaniu się na tym rynku. Obie strony deklarują też prowadzenie wspólnych kampanii informacyjnych służących aktywizacji niepełnosprawnych.

Drugie z porozumień jest pierwszym widocznym efektem współpracy pomiędzy obydwiema instytucjami. W ramach realizowanego przez fundusz programu „Stabilne Zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”, Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzyma finansowe wsparcie na tworzenie i dostosowywanie miejsc pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym także wypłatę specjalnych dodatków motywacyjnych.

W ramach programu ZUS może liczyć na dofinansowanie jednego miejsca pracy osoby niepełnosprawnej do kwoty 18 tys. zł. Celem ZUS jest dojście w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych do pułapu 6% wszystkich zatrudnionych w Zakładzie.     

Udział procentowy osób niepełnosprawnych w ogóle stanu zatrudnienia pracowników ZUS wzrasta i kształtuje się obecnie na poziomie 3,51% w województwie małopolskim wynosi 1,76%.

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Piotr13021991 2017-06-08 09:14
Osoba niepełnosprawna powinna dostawać taki zasiłek lub rentę by stać ją było na utrzymanie się lub swojej rodziny. A jeśli chcą podjąć pracę to niech taka osoba zrezygnuje z zasiłku lub renty. Każdy chce uczciwie pracować lub żyć. Więc dlaczego taka osoba ma odbierać innym stanowisko gdy ma grupę niepełnosprawno ści ? Kierowca np kurier ma grupę i jest w pierwszej kolejności rozpatrywane jego CV .....

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.