Gmina Wadowice rozpoczęła pracę, których celem ma być reorganizacja, uporządkowanie i stworzenie no
Gmina bierze się za nową organizację ruchu drogowego w Wadowicach

Gmina Wadowice rozpoczęła pracę, których celem ma być reorganizacja, uporządkowanie i stworzenie nowego modelu ruchu na terenie Wadowic. Jak to będzie wyglądać?

Wydział Infrastruktury i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Wadowicach przystąpił do realizacji nowej inicjatywy jaką jest reorganizacja, uporządkowanie i stworzenie nowego modelu ruchu na terenie miasta. Tego zadania wraz z gminą Wadowice podjęły się  Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie oraz Agencja Badawcza PBS Sp. z o. o. z Sopotu. Pracownicy Zakładu Systemów Komunikacyjnych w Wydziale  Inżynierii Lądowej oraz PBS Sp. z o.o., będą pracowali nad stworzeniem studium transportowego dla Wadowic do 30 września tego roku.

Celem zadania jest wskazanie możliwości stworzenia spójnego i zrównoważonego układu komunikacyjnego miasta zmniejszającego uciążliwość ruchu miejskiego dla mieszkańców, przyjezdnych i ruchu tranzytowego. Kompleksowe opracowanie obejmować będzie swoim zakresem komunikację indywidualną mieszkańców, komunikację zbiorową, rowerową oraz parkowanie w samym mieście — informują urzędnicy magistratu.

W ramach zadania zidentyfikowane oraz poddane analizie i ocenie zostaną preferencje komunikacyjne mieszkańców. Przeprowadzona zostanie w tym celu ankieta na próbie 500 gospodarstw domowych. Przeprowadzone będą również pomiary ruchu w 7 punktach wlotowych do miasta oraz na 5 newralgicznych skrzyżowaniach i ulicach w centrum Wadowic a także zbadane punkty wzmożonego ruchu wokół zakładów przemysłowych i wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Ocenie poddany zostanie system parkingowy w centrum miasta poprzez wykonanie pomiarów ilości parkujących pojazdów, czasu parkowania i jego rotacji.  Całość badań potrwa około 3 miesiące, od kwietnia do czerwca.

Sercem opracowania studium będzie multimedialny model podróży (ruchu) dla miasta, który pozwoli na tworzenie symulacji ruchu drogowego, zmian kierunków przepływu pojazdów itp. Obejmował on będzie swoim zakresem m. in. modelowanie ruchu w obecnym, istniejącym stanie, a także ocenę miejsc newralgicznych układu transportowego, przekroczeń przepustowości, identyfikacji miejsc największych zagrożeń komunikacyjnych, ocenę aktualnych rezerw pod rozwój komunikacji, zapisanej w planach miejscowych zagospodarowania przestrzennego Miasta Wadowice, oraz kierunków jej rozwoju. W ramach modelu podróży Wykonawca opracuje model symulacyjny ruchu, w oparciu o przeprowadzone pomiary ruchu w strategicznych punktach sieci komunikacyjnej, na okres perspektywiczny tj. minimum do 2025 roku — dodają urzędnicy magistratu.

W ramach zadania gmina zrobi także kompleksowe opracowanie modelu funkcjonowania komunikacji miejskiej z uwzględnieniem jej kierunków rozwoju w zaproponowanym nowym układzie komunikacyjnym miasta, a także katalog rozwiązań dotyczących zwiększenia ilości miejsc parkingowych poza centrum miasta, wprowadzenie „rotacyjnego” parkowania w centrum miasta, w tym wydzielenie stref płatnego parkowania oraz określenie schematu organizacyjnego ich funkcjonowania i obsługi. Bardzo ważnym i kluczowym, dla komunikacji na terenie miasta, będzie pozyskanie pełnej mapy sieci dróg i ścieżek rowerowych, których wydzielenie będzie możliwe nie tylko poprzez budowę nowych obiektów infrastrukturalnych, ale w głównej mierze poprzez wyznaczenie pasów ruchu dla rowerów w istniejącej infrastrukturze.

Harmonogram prac obejmuje ponadto konsultacje z mieszkańcami, których terminy zostaną uzgodnione po zebraniu pełnych wyników prac pomiarowych i ankietowych. Każdy z mieszkańców będzie mógł wnieść swoje uwagi i spostrzeżenia do funkcjonującego i planowanego, w opracowanej koncepcji, organizacji ruchu.


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+15 #1 Gadki 2017-04-05 12:59
Ta miejsca parkingowe a parking na Kościuszki ma być zmieniony w miejsce do spacerowania, chcesz zaparkować to na obwodnicy a potem z buta do centrum .
Cytować
+51 #2 O jej 2017-04-05 13:19
A może znacznie prościej i przy okazji taniej byłoby wyrazić zgodę na budowę BDI ?
Cytować
+4 #3 gdk 2017-04-05 14:23
Kolejna zabawa dzieciucha z ratusza.
Cytować
-4 #4 traffic 2017-04-05 14:34
traffic:
https://mapa.targeo.pl/Wadowice,21,19.5017698,49.8820341?data=eyJmdHMiOnsicSI6IldhZG93aWNlIn0sIndpbiI6InNlYXJjaC1mb3JtIn0=
Cytować
+9 #5 wladzia 2017-04-05 14:37
Mam nadzieję , że nie zamkną wjazdu na rynek od strony Krakowa . Niedawno pojawił się taki pomysł. Moim zdaniem w Rynku i w okolicy sklepy po prostu przestana istnieć.
Cytować
+8 #6 PBS 2017-04-05 14:51
To ta słynna spółka, której Urząd Miejski w Gdańsku zlecał za grubą kasę przeprowadzenie badań ankietowych typu, czy chcesz być piękny, mądry i bogaty, czy też nie ! Dziś Klinowski zleca badanie którego celem jest sprawdzenie wyższości podróży helikopterem nad ruchem pieszym. Jedyna korzyść to bezsprzeczny fakt, iż do Mateuszka dotarło, że drugiej kadencji już nie będzie i musi szukać kumpli w PO, aby rzucili jakiś ochłap.
Cytować
+3 #7 olo 2017-04-05 15:46
Pozdrowienia dla pana Szaraty z PK budynek Huston.
Kto studiował ten pamięta!
Cytować
+14 #8 Nowy 2017-04-05 16:00
Cytuję Gadki:
Ta miejsca parkingowe a parking na Kościuszki ma być zmieniony w miejsce do spacerowania, chcesz zaparkować to na obwodnicy a potem z buta do centrum .


Wadowice to małe miasteczko nie Kraków. My jesteśmy miastem turystycznym = im więcej turystów dojedzie do centrum i zaparkuje blisko tym lepiej dla nas - ludzie dziś są wygodni (zamknięcie ruchu i parkingów to śmierć dla biznesów w centrum). Ścieżki do deptania masz w koło Skawy ( w ostatnim czasie przybyło sporo).

Inny przykład to Zakopane którzy także mają parkingi blisko kluczowych turystycznie miejsc więc ludzie nie wymyślajcie poronionych pomysłów.
Cytować
+5 #9 gośc 2017-04-05 18:35
W Gliwicach w starym centrum wjazd samochodów jest bez ograniczeń.W Wadowicach praktycznie są dwie ulice na krzyż,chcąc przez nie przejechać trzeba wypuścić dużo spalin w atmosferę nie mówiąc już oknotorycznym korku na obwodnicy.Zaczą ł się sezon rowerowy więc zostawiam swojego śmierdziela w domu i jadę na zakupy na rowerze.A tu ni stąd ni zowąd pan policjant na ul.Zatorskiej zwraca mi uwagę że tu jest zakaz jazdy,żebym zszedł z roweru i na nogach.Pomyslał em jak to się ma do walki ze smogiem.Odpowia dam mu, że poto jadę na rowerze żeby na nogach nie chodzić, bo jak będę chciał chodzić to przyjadę moim samochodem "śmierdzielem" i będę jeździł dookoła Wadowic (bo prosto i krótko się nie da) i emitował pyły zawieszone w powietrze.Byłem w Berlinie,Londyn ie,Liwerpolu,Wi edniu,Pradze o Rzymie już nie wspominając i we wszystkich miastach ludzie masowo jeżdżą na rowerach,po ścieżkach, kontrpasach a jak ich nie ma to pochodnikach i nikomu to nie przeszkadza.
Cytować
+9 #10 gosia 2017-04-05 19:20
ręce opadają czym zajmuje się p. burmistrz najgorsze to jest to że radni mu na to pozwalają .To jest wyrzucenie w błoto naszych pieniędzy przecież to jest malutkie miasteczko takie rewolucje można robić w Krakowie Naprawdę w tym mieście nie ma ważniejszych spraw
Cytować
+8 #11 dert 2017-04-05 20:29
Za darmo to opracuje ....zastanawia mnie tylko jedno :) za co płacą temu w urzędzie ?
Cytować
+9 #12 Henryk Odrozek 2017-04-06 00:06
I bez wyrzucania pieniędzy na wizualizacje, komputerowe modele etc. WIDAĆ, że jedna z najpilniejszych inwestycji jest obwodnica w stronę Suchej od ronda przed mostem w stronę Krakowa. Prze 4 lata naciskałem byłą burmistrz, wtedy RADNY Klinowski tez to popierał ( o ile był na sesji). Teraz - kiedy lansuje się na stołku po poprzedniczce - ZAPOMNIAŁ? Za co bierze pieniądze? Czy mamy się udusić w NASZYM mieście w korkach, które się zwielokrotnią po otwarciu zapory i terenów rekreacyjnych wokół niej? To jest prawdziwy problem, a nie rojenia cyklisty o woonerfie głównie dla turystów, bo raczej nie dla mieszkańców, którzy są (a raczej trzeba chyba powiedzieć - byli) jego wyborcami...PS. Gdzie są w tym wszystkim radni? Czy chcą zostać zapamiętani jako specjaliści od pytań o bankomaty przy Lidlu i mandatów za psie kupy w piaskownicach? Na czym polega ich funkcja kontrolna? Na spoglądaniu w komórki przy procedowaniu życiowych dla mieszkańców spraw? O jakiejkolwiek inicjatywie wymuszającej działanie na bezczynnym burmistrzu już nie wspominając...
Cytować
+12 #13 Jack 2017-04-06 08:53
Witam .Dla mnie osobiście opracowywanie i robienie tego typu analiz to modelowe i zgodne z prawem wyprowadzanie kasy z urzędów .Bez tych analiz można śmiało stwierdzić że budowa BDI i dokończenie obwodnicy na Suchą pozwoli nam po zalaniu zbiornika na Skawie swobodne poruszanie się wewnątrz tej sieci dróg i wtedy można budować wokół rynku strefy wolne od ruchu samochodowego a nie na odwrót .Również należy przygotować przy tej sieci drogowej teren pod strefę ekonomiczną bo bez tego to nasze miasto będzie umierało i szybko sie zestarzeje .Tylko tyle i aż tyle można zapytać ale dla chcącego nie ma nic trudnego przykład idzie z ZATORA !!!Tylko podglądać .
Cytować
+14 #14 T.rex 2017-04-06 09:26
A kiedy remont ul.Fabrycznej?? ? no chyba ,że chcemy w miescie darmowy tor off-roadowy... tam to jest dopiero masakra. No i co z łacznicą Karmelicka -Poprzeczna, przecież po zamknięciu Lwowskiej do żeby dojechać do szpitala to trzeba bedzie przez Zawadkę jechać...
Cytować
+8 #15 Jendrek 2017-04-06 10:26
A kiedy uda się wreszcie WŁODARZOWI uruchomić szalet miejski, który jest zamknięty od dwóch lat.
Cytować
+1 #16 grosik 2017-04-06 12:48
Czy w tym mieście skończy się kiedyś pajacowanie tego burmistrza
Cytować
+4 #17 gośc 2017-04-06 16:20
Byli już tacy prezesi jednej z fabryki w Wadowicach (zostały tylko ruiny), którzy zlecali usługi firmie utworzonej przez nich na tzw."słupa".Te usługi można było zrobić we własnym zakresie ale była okazja wyciągnąć kasę do swoich kieszeni.W tym przypadku to aż dziwne,żeby aż tak banalną rzecz powierzać jakiejś firmie za grube pieniądze,przec ież w tym przypadku nie przewiduje się żadnej inwestycji jest to problem czysto teoretyczny.
Cytować
+4 #18 dert 2017-04-06 16:39
Cytuję Henryk Odrozek:
I bez wyrzucania pieniędzy na wizualizacje, komputerowe modele etc. WIDAĆ, że jedna z najpilniejszych inwestycji jest obwodnica w stronę Suchej od ronda przed mostem w stronę Krakowa. Prze 4 lata naciskałem byłą burmistrz, wtedy RADNY Klinowski tez to popierał ( o ile był na sesji). Teraz - kiedy lansuje się na stołku po poprzedniczce - ZAPOMNIAŁ? Za co bierze pieniądze? Czy mamy się udusić w NASZYM mieście w korkach, które się zwielokrotnią po otwarciu zapory i terenów rekreacyjnych wokół niej? To jest prawdziwy problem, a nie rojenia cyklisty o woonerfie głównie dla turystów, bo raczej nie dla mieszkańców, którzy są (a raczej trzeba chyba powiedzieć - byli) jego wyborcami...PS. Gdzie są w tym wszystkim radni? Czy chcą zostać zapamiętani jako specjaliści od pytań o bankomaty przy Lidlu i mandatów za psie kupy w piaskownicach? Na czym polega ich funkcja kontrolna? Na spoglądaniu w komórki przy procedowaniu życiowych dla mieszkańców spraw? O jakiejkolwiek inicjatywie wymuszającej działanie na bezczynnym burmistrzu już nie wspominając...

Popieram w całej rozciagłości i to co teraz napisze odnosi się do wszystkich.
Radni nie powini pobierać wynagrodzenia za pracę jako Radni i problem by się sam rozwiązał.
Każdy startujący na radnego chciałby coś zrobic co w jego przekonaniu jest dobre dla miasta i mieszkanców.A w całości zaowocowało by to rozwojem miasta i gminy.A tak to dla kasy idą i tak jak Bąk zapominają o mieszkancach a przed wyborami podobno po domach chodził i prosił by na niego głosować.....
Nastepne wybory moze Pan wejdzie i zacznie robic porządek i sam się zastanawiam czy tez nie startować na radnego i napewno nie będe pobierał wynagrodzenia.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.