Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej uruchomiło poradnię społecznej działalności. Chcąc w te
TMZW uruchomiło poradnię społecznej działalności

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej uruchomiło poradnię społecznej działalności. Chcąc w ten sposób pomóc małym organizacjom pozarządowym z terenu naszej gminy.

Wiele czasu zajmuje stowarzyszeniom i innym organizacjom społecznym prowadzenie dokumentacji finansowej.  Będąc w ewidencji Krajowego Rejestru Sądowego, jak podmioty gospodarcze, są bowiem zobligowane ustawowo do prowadzenia pełnej rachunkowości. Bez względu na wysokość obrotów czy charakter działalności. Wynikało to jeszcze z pierwszego w Polsce Kodeksu handlowego z 1937 roku i nadal zasady rachunkowości gospodarczej (przedsiębiorstw) odnosi się do stowarzyszeń. Dobrze, że od ponad roku wprowadzono dla przedsiębiorstw małych (mikro), "buchalterię" w uproszczonym nieco wydaniu.

Na podstawie Ustawy o stowarzyszeniach działają też potężne organizacje, prowadzące działalność statutową i gospodarczą na szeroką skalę (Caritas, ZHP, OSP, Fundacje), gdzie dla przejrzystości finansów wymagania pełnej rachunkowości są uzasadnione. W organizacjach małych, finansowanych ze składek czy darowizn, gdzie dominuje społeczna działalność statutowa, takie same regulacje często przerażają potencjalnych działaczy, stwarzają wiele problemów natury organizacyjnej, co ogranicza podstawową działalność statutową, dla której stowarzyszenie zostało założone.

Chcąc pomóc tym małym organizacjom pozarządowym z terenu naszej gminy, Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej, opierające swoją działalność statutową na społecznym zaangażowaniu, uruchomiło w ramach realizacji zadania publicznego wspieranego przez gminę Wadowice, poradnię w Czytelni Mieszczańskiej  przy ulicy Krakowskiej 8 w Wadowicach. Każdy zainteresowany może od 16 marca do końca grudnia uzyskać poradę w tym zakresie.

 

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.