Nowe przepisy wprowadzone z początkiem roku spowodowały, że jak powiat długi i szeroki, osoby fizyczn
Drukuj
W powiecie szał wycinania drzew. Trzeba jednak uważać...

Nowe przepisy wprowadzone z początkiem roku spowodowały, że jak powiat długi i szeroki, osoby fizyczne masowo wycinają drzewa i krzewy. Istnieje jednak szereg ograniczeń, o których niektórzy zapominają...

Jak już informowaliśmy, 1 stycznia tego roku weszły w życie zmiany ustawy o ochronie przyrody dotyczące usuwania drzew i krzewów, które wprowadza art. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody  oraz ustawy o lasach (Dz. U. z 2016 r., poz. 2249). Najistotniejsze zmiany to to,  że osoby fizyczne zostały zwolnione z obowiązku uzyskiwania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących ich własność i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nie trzeba ubiegać się o zezwolenie na wycinkę drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego) a w przypadku pozostałych gatunków drzew – 50 cm. Dotychczas w przypadku wycinki dochodziło do takich sytuacji jak w Andrychowie, gdzie za wycięcie 30 tui we własnym ogródku, jednemu z mieszkańców grozi grzywna w wysokości aż 190 tysięcy złotych.

Niestety nowe przepisy spowodowały w całym kraju masowy szał wycinania drzew. Niestety dotyczy to też powiatu wadowickiego. Wystarczy przejechać się po Wadowicach czy okolicznych miejscowości, aby w przydomowych ogrodach zauważyć opłakane skutki działania  domorosłych drwali.  Niestety, jak uczula Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wadowicach, często zapominają oni o  szeregu ograniczeń dotyczących  usunięcia drzew i krzewów.

Jeśli drzewo lub krzew stanowi siedlisko chronionych gatunków, zwierząt, roślin lub grzybów. 1 marca rozpoczął się okres lęgowy ptaków. Potrwa on do 15 października. Wszelkie czynności, związane z usuwaniem drzew i krzewów powinny odbywać się poza tym terminem tj. od 16  października  do 28 lutego. W przypadku stwierdzenia miejsc lęgowych należy odstąpić od wycinki i uzyskać zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na działania dotyczących  tych gatunków.

"Przypominamy, iż na terenie naszej gminy znajduje się obszar chroniony Dolina Dolnej Skawy – obszar specjalnej ochrony Ptaków Natura 2000 (należy wziąć pod uwagę czy wycinka zieleni nie wpłynie znacząco negatywnie na cele ochrony obszaru). Ponadto pragniemy zwrócić uwagę, iż w przypadku usunięcia pomnika przyrody, w pierwszej kolejności należy podjąć uchwałę dotyczącą zdjęcia statusu formy ochrony przyrody — uczulają urzędnicy Wydział Ochrony Środowiska wadowickiego magistratu

Często zdarza się też, że drzewo jest zlokalizowane na terenie nieruchomości objętej ochroną konserwatora. W takim przypadku wniosek na usunięcie konkretnego drzewa należy skierować bezpośrednio do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zgodnie z art. 83 ustawy o ochronie przyrody.

Dodatkowe informacje odnośnie wycinki drzew można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wadowicach (pokój 54, II piętro)  lub pod numerem telefonu (33) 873 18 11 (wewnętrzny 212).


(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Nowa linia A40 wydłużona

Niemal 1,4 miliarda złotych wypłaconych „trzynastek” w Małopolsce

W majówkę sklepy zamknięte, za to ostatnia niedziela kwietnia handlowa

Na wadowickim dworcu autobusowym ruszyło nowe bistro

Terytorialsi przyjdą do pracy w... mundurze. Taki dzień