Wprowadzono kolejne usprawnienie obsługi klientów w ZUS. Część zaświadczeń, takich jak potwierdzen
Zaświadczenia ZUS od ręki i bez pisemnego wniosku

Wprowadzono kolejne usprawnienie obsługi klientów w ZUS. Część zaświadczeń, takich jak potwierdzenie niezalegania w opłacaniu składek, są co do zasady wydawane od ręki. Aby je otrzymać od niedawna nie trzeba nawet składać pisemnego wniosku.

ZUS nieustannie pracuje nad podwyższaniem jakości świadczonych usług. W ubiegłym roku wydłużono czas pracy placówek, które są teraz otwarte w poniedziałki do 18:00. Trwają też zaawansowane prace nad upraszczaniem wniosków i formularzy, które umożliwią klientom ZUS szybkie, łatwe i prawidłowe sporządzenie odpowiednich dokumentów.

To jednak nie wszystko – od niedawna nie trzeba już wypełniać wniosków o wydanie niektórych zaświadczeń. Na podstawie naszych ustnych informacji pracownik ZUS sam naniesie dane w odpowiedniej aplikacji.

Odstąpienie od wymogu składania wniosków o wydanie zaświadczeń przez płatników składek, ubezpieczonych oraz świadczeniobiorców to pozytywna zmiana w stronę ułatwienia kontaktu petentów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Inicjatywa „wyszła” od naszych klientów, niejednokrotnie słyszeliśmy postulaty, że powinniśmy uprościć sposób wydawania takich zaświadczeń. Oczekiwania były takie, aby po przyjściu do ZUS i ustnej prośbie o wydanie zaświadczenia, takie zaświadczenie otrzymać. Od stycznia tego roku istnieje już taka możliwość. Powoduje to wyeliminowanie niepotrzebnych dokumentów, ograniczenie tzw. „biurokracji”, a także wpływa na skrócenie czasu oczekiwania na zaświadczenie. Usługa ta również ma szczególne znaczenie dla osób starszych, dla których wypełnienie wniosku często było problemem. Przekazane uwagi i propozycje usprawnień przyniosły korzystne rezultaty. Klienci nadal mogą, tak jak do tej pory, składać papierowe wnioski, ale mogą też otrzymać zaświadczenie bez wniosku — poinformował Marcin Kymona, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji chrzanowskiego Oddziału ZUS, pod który podlega również wadowicki inspektorat.

Jak w praktyce wygląda zniesienie wymogu złożenia pisemnego wniosku? W odpowiedzi na ustną prośbę o wydanie zaświadczenia pracownik sam dopyta o szczegóły i wprowadzi je do systemu informatycznego. Wydrukuje także tzw. odpis wniosku, który wystarczy podpisać i jeżeli nie będzie przeciwwskazań do wystawienia zaświadczenia, to klient otrzyma je od ręki.

Czasami zdarza się, że w sprawie trzeba przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające. Wtedy także nie wymaga się pisemnego wniosku, ale zaświadczenie odbierzemy później lub otrzymamy je pocztą.

Omówiony tryb postępowania obowiązuje w przypadku wydawania 27 zaświadczeń. Dotyczą m.in. niezalegania w opłacaniu składek, zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a także wysokości pobieranego świadczenia.(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.