W gminie Tomice przez siedem lat zebrano już blisko 500 ton szkodliwego azbestu pochodzącego z element
W Tomicach usunięto już z dachów blisko 500 ton azbestu

W gminie Tomice przez siedem lat zebrano już blisko 500 ton szkodliwego azbestu pochodzącego z elementów konstrukcyjnych m.in. dachów.

W gminie Tomice zakończyła się tegoroczna zbiórka wyrobów zawierających azbest. Grupa Azoty Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. z Tarnowa z terenu 27 posesji zebrała i przewiozła na własne składowisko 88 ton  (Mg) materiałów konstrukcyjnych zawierających azbest.

Jak informuje Urząd Gminy Tomice, koszt transportu i składowania został pokryty przez gminę i wyniósł 25 960 złotych. Według wyliczeń, w ciągu siedmiu lat realizacji projektu, zebrano już blisko 500 ton szkodliwego azbestu z 854 ton zlokalizowanych w gminie.

Przypomnijmy, że azbest jest przyczyną pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej. Szkodliwość włókien azbestowych zależy od ich średnicy i długości. Pierwsze wzmianki na temat szkodliwości azbestu pojawiły się na początku xx-wieku. Wtedy to francuskie badania potwierdziły jego szkodliwy wpływ na organizm człowieka. W całej Europie rocznie 400-600 osób zapada na różne choroby wywołane przez azbest (nowotwór oskrzeli, płuc. pylica azbestowa). W 1997 roku na terenie Polski zakazano wprowadzania  azbestu i wyrobów zawierających azbest a także jego produkcji.

(LG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 dert 2016-12-29 19:53
W naszym kraju zgłasza się że masz dach pokryty i zjawia sie firma która zdejmuje płyty z dachu i odrazu wywozi.
A w Wadowicach też tak samo musisz na kupe złozyc i czekać, czekac ......
Cytować
0 #2 marianno 2017-01-01 17:00
W Wadowicach nadal jest wiele domów pokrytych azbestem. Strach obok takich rakotwórczych ,,wydzielin'' mieszkać. Dlaczego nikt tym ludziom nie pomoże z UM.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.