Nowoczesna, łatwa w obsłudze, czytelna i intuicyjna: taka w zamierzeniu ma być nowa strona internetowa
ZUS ma nową stronę internetową

Nowoczesna, łatwa w obsłudze, czytelna i intuicyjna: taka w zamierzeniu ma być nowa strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo takie były oczekiwania klientów.

Strona internetowa www.zus.pl to jedna z najbardziej popularnych witryn instytucji publicznych w kraju. Miesięcznie odwiedza ją około 900 tysięcy użytkowników. Tak duża liczba odbiorców, którzy na portalu ZUS poszukują istotnych w codziennym życiu informacji, każe z niezwykłą dbałością podchodzić do elektronicznej dostępności informacji. A porównywalnie dużo informacji jak na stronie zus.pl nie znajdziemy praktycznie na żadnym innym portalu instytucji publicznej.

Witryna ZUS zawiera aż 1500 różnego rodzaju podstron. Ostatni raz zmiany na niej miały miejsce w 2012 roku, przy okazji uruchomienia Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Był to jednak drobny lifting strony startowej, która od tamtego czasu nawiązuje swoim wyglądem do strony startowej e-urzędu ZUS, czyli pue.zus.pl. Oczekiwania klientów ZUS szły jednak dalej.

Natłok nowych informacji, jakie od 2012 roku pojawiły się na stronie zus.pl, oraz ogrom nowych, dodatkowych obowiązków, jakie od tamtego czasu realizuje ZUS, o których przecież trzeba informować, sprawiły, że strona zus.pl stała się dla niektórych naszych klientów przeładowana treściowo. Klienci zgłaszali, że oczekują bardziej przemyślanego ułożenia treści i przez to logicznego „przekilikiwania się” przez portal w jak najmniejszej liczbie kroków — wyjaśnia potrzebę zmian Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

Nowa witryna zus.pl, która na razie jest dostępna dla klientów ZUS pod adresem http://beta.zus.pl/, jest bardziej czytelna, intuicyjna i łatwa w obsłudze niż dotychczasowa strona. To, co się rzuca w oczy przeciętnemu internaucie, to zmiana, a właściwie uproszczenie, nazewnictwa poszczególnych kategorii klientów ZUS. Teraz wszyscy bez problemu będą mogli przyporządkować się do konkretnej grupy. I tak na nowej stronie zus.pl funkcjonują: świadczenia, firmy, pracujący i lekarze. W jednym miejscu klienci zakładu znajdą wszystkie formularze, pogrupowane na kategorie spraw, takie jak emerytury, renty, zasiłki, formularze dla przedsiębiorców czy pracujących. Strona zawiera czytelną i bogatą ikonografikę, która pomoże odnaleźć się na niej wzrokowcom. Co ważne, nowa strona zus.pl łączy w sobie wszystkie występujące dotychczas odrębnie witryny: pue.zus.pl, mojaskladka.zus.pl czy mojaemerytura.zus.pl.

Nowy portal ZUS jest dostosowany do potrzeb użytkowników niedowidzących oraz niesłyszących. Strona powstawała pod czujnym okiem ekspertów ze stowarzyszenia „Integracja” i w zgodzie ze standardami WCAG 2.0. Cały czas trwają prace nad stopniowym upraszczaniem treści na stronie i dostosowywaniem ich do wskazanych standardów.


Tworząc stronę internetową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wykonawca (firma Atos) wykorzystał technologię Liferay, która umożliwia łatwą i szybką modyfikację treści znajdujących się na portalu oraz gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika i jego danych.

Portal będzie jeszcze udoskonalany i rozbudowywany. W kolejnym etapie, który zakończy się na przełomie tego roku, zostanie udostępniona wersja na urządzenia mobilne, przebudowę przejdzie portal statystyczny oraz zakładka zamówień publicznych, pojawią się też: możliwość automatycznej rejestracji na szkolenia prowadzone przez ZUS oraz wersje obcojęzyczne portalu.

Przez około 30 dni klienci ZUS będą mieli możliwość korzystania z dwóch serwisów ZUS: starego www.zus.pl i nowego pod adresem http://beta.zus.pl/, co pozwoli na zapoznanie się z wszystkimi wprowadzonymi zmianami i umożliwi stopniowe przyzwyczajenie się do nowych rozwiązań. Po tym czasie oficjalną witryną ZUS, z adresem www.zus.pl, zostanie nowa witryna, a adres beta.zus.pl przestanie być dostępny.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 Tawnya 2020-10-03 18:14
Is this still working as of 2020? Sorry foor the bump.My web page: Vouchersort - GLTC (wiki.smawidyan usantara.sch.id : https://wiki.smawidyanusantara.sch.id/index.php/User:ArthurHxi869)
0 #2 Jerrell 2020-10-05 18:55
I tried to leave a comment twice now but it
freezes up

Feel free to surf to my page: Vouchersort: https://www.syekhnurjati.ac.id/jurnal/index.php/elibtikar/comment/view/1208/0/50912
0 #3 Silke 2020-10-15 21:16
This desiɡn is spectaсular! You obviously know how
to keep a reаder amused. Betwеeen your ѡit and your videοs, I was almost moved to start my own blog (well, aⅼmost...HaHa!) Wonderful job.
I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!

Here is my page :: here - Sal: http://xn--d1abamebfd0avbpdfcx6e.xn--p1ai/user/CatharineCostell/,
0 #4 Flor 2020-10-15 21:18
Its sսch as you read mmy thoughts! You seem to ҝnow so much about thіs, likme уou
ѡrote the e boоk in it or something. I think that you just
can do with a few p.c. to force the messaɡe home a bit, Ьut
instead of tһat, this is magnifіcent blog.

A great reaԀ. I'll certainly be back.

Stop by my ѡeb-site; here - Candy: https://uslugi.sc-rg.ru/user/profile/45027,
0 #5 Scot 2020-10-15 22:13
Hi everybody, ere (Lauri: http://skarleet.com/gjestebok/go.php?url=https://www.vouchersort.co.uk/ao.com) eᴠery one is sharing these kinds of
кnow-һow, therefore it's nice to read this webpage, and
I used to go to see this webpagе every day.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.