Nawet do 90% dofinansowania do nowych, mniej trujących pieców mogą liczyć mieszkańcy Andrychowa i ok
Andrychów będzie wymieniał stare piece

Nawet do 90% dofinansowania do nowych, mniej trujących pieców mogą liczyć mieszkańcy Andrychowa i okolic. Gmina Andrychów przystąpiła właśnie do programu KAWKA , którego celem jest likwidacja niskiej emisji i poprawa jakości powietrza.

Powietrze w powiecie wadowicki nie należy niestety do najczystszych: są takie dni, że z powodu pogody i zanieczyszczeń wydobywających się z kominów ciężko przejść przez centrum Wadowic, Kalwarii czy Andrychowa oddychając swobodnie. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ciągle ogłasza alarmy związane z przekroczeniem pyłu PM10, apelując o nie przebywanie na otwartym powietrzu zbyt długo. Niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli potwierdza to, o czym mówi się od lat: miasta naszego regionu mają najgorsze powietrze w Polsce.

To właśnie zwiększona niska emisja ze starych pieców i kotłów węglowych ma główny wpływa na zanieczyszczone powietrze. To one, przestarzałe i nieefektywne, a do tego najczęściej opalane tanim węglem wyrzucają w atmosferę nie tylko tony dwutlenku węgla, ale przede wszystkim niezwykle szkodliwe pyły zawieszone oraz węglowodory aromatyczne, dioksyny, a także metale ciężkie. Niska emisja ma jeszcze tę „podstępną” właściwość, że nie odpływa z wiatrem daleko, dziesiątki kilometrów jak przy wysokiej emisji (kominy powyżej 40 m wys.), ale opada dosłownie do naszych ogródków.

Tym bardziej cieszy fakt, że gmina Andrychów przystąpiła właśnie do programu KAWKA. Program KAWKA to dofinansowanie z funduszy centralnych do wymiany pieców. Osoby chcące wymienić stary, węglowy piec CO na węglowy ale 5. lub 6. Generacji, albo gazowy mogą liczyć na 90% dofinansowanie. Zatem za bardzo nowoczesny piec w cenie 12 tysięcy sami zapłacą zaledwie 1,2 tysiąca złotych.

W tej chwili do obecnego etapu KAWKI mogą przystąpić mieszkańcy Andrychowa i Sułkowic, w późniejszym okresie wymiana ma objąć całą gminę i w znacznie większym zakresie. Mówi się nawet o pięciu tysięcy pieców zaplanowanych do wymiany.

Co ciekawe, władze gminy chcą od stycznia przyszłego roku zainstalować tutaj stację pomiarów zanieczyszczeń aby monitorować jakość powietrza. W tej chwili trwają o nią zabiegi w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Krakowie.
(MG)
(źródło: Nowiny Andrychowskie)
(zdjęcie: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 gość 2015-11-23 23:01
Brawo dla Andrychowa!

kiedy wreszcie przyjdzie czas na Wadowice?
Cytować
0 #2 Majka Z 2016-01-02 10:19
trochę tu rozbieżności z tym co podaje urząd miasta: Forma i wysokość dofinansowania danego wariantu modernizacji źródła ciepła

Każdy Inwestor może uzyskać dotację w ramach Programu w wysokości procentowej nie przekraczającej wartości 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych oraz jednocześnie nie przekraczającej kwot określonych poniżej:
1. W przypadku wymiany starych źródeł ciepła opalanych węglem na nowe źródła opalane węglem – do 6000,00 zł.
2. W przypadku wymiany starych źródeł ciepła opalanych węglem na nowe źródła ciepła w postaci kotłów gazowych – do 4000,00 zł.
3. W przypadku wymiany kotłów węglowych z podajnikiem na nowe źródła ciepła w postaci kotłów gazowych do 4000,00 zł.
4. W przypadku likwidacji pieców kaflowych i podłączenia lokali do zbiorczej sieci ciepłowniczej – do 2000,00 zł
5. W przypadku wymiany źródeł ciepła opalanych drewnem (kominków na drewno) na nowe źródła ciepła w postaci kotłów gazowych – do 4000,00 zł
Cytować
0 #3 ? 2016-01-11 14:15
A dlaczego osoba już posiadająca kocioł gazowy nie może liczyć na dopłatę do wymiany pieca na nowy? Gdzie tu sprawiedliwość?
Cytować
0 #4 uuuuuuuuuuuu 2016-01-11 17:08
uuuuuuuuuuu
a to pech :lol:

Cytuję ?:
A dlaczego osoba już posiadająca kocioł gazowy nie może liczyć na dopłatę do wymiany pieca na nowy? Gdzie tu sprawiedliwość?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.